Skocz do zawartości

Fermentor pod sitko z IKEI?


Rolnik Sam w Dolinie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

 

Wszyscy pewnie znają nierdzewne sitko-pokrywkę z IKEI które jest idealnym fałszywym dnem.

Niestety do większości fermentorów wchodzi na płytko.

 

Mam jeden fermentor sprzed chyba z 15 lat który ma na dnie średnicę wewn. <> 32.5cm

co sprawia, że wspomniane sitko wchodzi do samego dołu - gdy oprze się o założony

kranik, na przeciwległym końcu dochodzi do dna i na całym obwodzie dokładnie

przylega do ścianek. Doskonale się tym filtruje, o wiele lepiej niż filtratorem...

 

Wic w tym, że teraz fermentory są ciut mniejsze - mają średnicę wg. sprzedawców 31.5-32cm

czyli o 0.5-1cm za mało.

 

Pytanie - może ktoś z Was przypadkiem namierzył sprzedawcę, który miałby fermentory

o średnicy wewnętrznej przy dnia 32.5cm? Kupiłbym ze dwa na zapas :)

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update. Niestety te co znalazłem na allegro są za małe. Ale za to wiem co to za wiadro które pasuje -

jest to wiadro 33l firmy SUPERFOS, numer produktu 1790. Gdyby komuś udało się takowe znaleźć

to chętnie kupię na zapas... Nagrałem o co biega:

 

 

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj postanowiłem sprawdzić samą ideę - i teraz mam pewne wątpliwości.

 

Robiłem klasyczny Hefeweizen (2,5 kg słodu pszenicznego, 1,7 kg pilneńskiego i 0,25 kg Carapils), zacieranie klasyczne (45 st - 15 minut, 55 st - 15 minut, 62 st - 40 minut, 72 st - 40 minut, wygrzew). Wziąłem zwykły fermentor i wcisnąłem weń rzeczone sitko z Ikei w taki sposób, że dotykało dna w punkcie przeciwległym do kranika. Wtedy krawędzie sitka dotykały ścianek fermentora, trochę to było wygięte, ale dało się. Przełożyłem zawartość kociołka zaciernego, na wierzch położyłem jak zwykle durszlak (aby lać na niego wodę do wysładzania). Jak każą piwni wikipedyści, 5 razy po litrze zawróciłem. Ogólnie, filtracja była całkiem spoko - nawet dostałem na koniec założone 12.6 brix, 20.5 litra brzeczki (czyli chyba nieźle). Mam jednak wrażenie, że całkiem sporo białek mi przeszło przez to sitko - możecie to zobaczyć na zdjęciach. Kiedy filtrowałem przez sraczrurkę, nie miałem szansy tego zobaczyć, więc w sumie nie wiem, czy to lepsze czy gorsze rozwiązanie. Ale na pewno dość proste.

20210507_122053[1].jpg

20210507_130431[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób regulowałeś temperaturę, że masz kilka przerw? Dolewałeś gorącej wody i mieszałeś?

 

Moim zdaniem ta metoda ma sens przy zacieraniu jednotemperaturowym - wlewasz wodę, mieszasz

izolujesz fermentor i zostawiasz w spokoju. Przez czas zacierania układa się piękne złoże filtrujące...

 

Faktem jest, że grubość złoża będzie tu mniejsza niż przy filtratorze bo powierzchnia filtra jest większa -

w efekcie skuteczność filtrowania może być niższa, choć ja tego nie stwierdziłem...

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że duże znaczenie ma wysokość sita w wiadrze. U Ciebie jest to sporo cm i po prostu brzeczka

od razu przelewa się przez sitko, bez ułożenia złoża. U mnie jest to 3-4cm tylko w okolicy kranika, dalej sitko schodzi

aż do poziomu dna.

 

q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Było podobno jedno sitko w ikea które pasowało. Niestety produkt wycofany. Kupiłem natomiast w Kauflandzie dno do pizzy 32cm (realnie 32,3cm) i do tego przykrywkę 29cm. Pozbyłem się rączki i mam zamiar powiększyć ilość otworów w dnie wiertarką  np. wiertłem 4mm. Zestaw pasuje wyśmienicie. Na cieniu w fermentatorze wydaje się wyżej, to przez brzegi tacki pizzy  i jej zagięcie do góry. Spróbuje tej metody, bo ostatnio miałem problemy w wydajnością wysładzania. Ta zapewne jest nieporównywalnie lepsza od wężyka z oplotu.


 

IMG_20210628_073623.jpg

obraz.png

IMG_20210628_075538.jpg

IMG_20210628_080244.jpg

IMG_20210628_075548.jpg

IMG_20210628_073614.jpg

IMG_20210628_073551.jpg

Edytowane przez grzesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.