Skocz do zawartości

Gęstwa US-05 po America Wheat 12BLG


Szagi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Czy gęstwa po American Wheat 12 BLG będzie OK dla takiej IPY 15/16 BLG?

Czy jeżeli to ogarnę dobrze to mogę zostawić te gęstwę we wiadrze i po prostu od razu zalać nową brzeczką, czy lepiej ją zebrać i potem zadać do czystego wiadra z nową brzeczką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zakładam te opcje jedynie jeżeli uwarzę np do południa, będzie się chłodziło a w tzw międzyczasie zabutelkuje to co obecnie jest we wiadrze.

Zostanie na dnie sama gęstwa i ją zaleję napowietrzoną ochłodzoną nową brzeczką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak robiłem ale przy większych różnicach BLG.

Jak masz szansę bezpiecznie pobrać gęstwę i zadać odliczoną ilość to pewnie lepiej jednak pobrać.  Ale jak nalejesz na cały yeast cake to też nic specjalnie złego piwu się nie stanie - pamiętaj tylko za dużo drożdży = bardziej burzliwa fermentacja, wyżej podniesiona temperatura i inne skutki overpitchingu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstwa jak najbardziej będzie ok. Przytoczony sposób jest spoko jeśli robisz piwa bardzo ekstraktywne, zwłaszcza mocne lagery, w których naprawdę ciężko zadać zbyt dużo drożdży. W Twoim przypadku bym jednak zadał odpowiednią ilość do nowego fermentowa, bo overpitching będzie znaczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Overpitching to jedno, a drugie to, że nie zlejesz tak dokładnie pierwszego piwa, żeby została Ci sama gęstwa, zawsze sporo tam zostanie co może skutkować delikatną zmianą smaku nowego piwa. Ja nawet jak robię tego samego dnia, to gęstwę daję do słoika i w trakcie jak robię nowe piwo, leży ona sobie w lodówce. Przez te kilka godzin ładnie osiądzie na dnie słoika i spokojnie resztki piwa mogę zlać z góry przy zadawaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebrałem gęstwę wczoraj wieczorem, surowce na drugą Warkę mam nadzieje dojadą jutro.

Gęstwa w lodówce.

 

Ale zastanawiam się czy dobrze zrobiłem bo:

- zebrałem do małego słoika 400ml praktycznie pod zakrętkę

- zebrałem głównie gęsty krem - brak tam piwa na powierzchni,

- nie zwracałem uwagi czy zbieram krem z wierzchu tylko zbierałem jak leci :D

 

Będzie coś z tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szagi napisał:

Będzie coś z tego?

 

Bardzo dobrze zrobiłeś, zawsze po jakimś czasie troszeczkę piwa się pojawia na wierzchu. Przed dodaniem gęstwy zlej tą resztkę i spróbuj, powinno mieć smak świeżego piwa, jak nie poczujesz w smaku i w zapachu niczego niepokojącego, to znaczy że można gęstwę dodawać i nie jest ona zakażona. Ja tak robię i to się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2021 o 11:35, kiwitom napisał:

Overpitching to jedno, a drugie to, że nie zlejesz tak dokładnie pierwszego piwa, żeby została Ci sama gęstwa, zawsze sporo tam zostanie co może skutkować delikatną zmianą smaku nowego piwa. 

Bez przesady. Ile tego piwa tam zostaje. W porywach 100ml? Ja przelewam na całą gęstwę po poprzednim piwie do tego samego wiadra jak robię mocne lagery 20+blg, nie wpływa to w żadnym wypadku na smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podłączę pod temat. Jak już zlewacie brzeczkę bezpośrednio na gęstwę po przefermentowanym piwie to ile razy można bezpiecznie taki zabieg powtórzyć?

Mam aktualnie 3 piwo na tej samej gęstwie już 3 tygodnie. Poprzednie dwa piwa też stały na niej po 3 tygodnie i zastanawiam się, czy nie proszę się w ten sposób o autolizę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.