Jump to content

Matka drożdżowa z butelki piwa?


grzesiuu
 Share

Recommended Posts

Przyszedł mi do głowy pomysł. Miałem kiedyś problem ze startem drożdży w nastawionym piwem. Kolega poratował mnie awaryjną saszetką. Zastanawiałem się, co zrobić jeśli po dwóch dniach nie ma piany w fermentatorze (a brak pod ręką saszetki) i zastanawiam się, czy zabutelkowane piwo może być użyte z zakapslowanego leżakowanego piwa. Butelkę wytrzepać i zabełtać osad i wlać do nastawu.  Czy to może się udać i tym sposobem uruchomić fermentację? Ma to w praktyce szansę zastosowania i powodzenia fermentacji?!

Edited by grzesiuu
Link to comment
Share on other sites

Brzmi całkiem sensownie. Ciekaw jestem, czy taką brzeczkę na takie potrzeby można także przechowywać. Zrobiłem test i w małym słoiczku zrobiłem zapas brzeczki (sterylizacja jak w przetworami tylko mniejsza skala). Powyższym sposobem uruchomić starter, następnie uwarzyć piwo i do dzieła. Jedyny sposób w opisanej awarii startu drożdży, nastaw odstawić na trzy dni, następnie wysterylizować przez ponowne zagotowanie ..... 🤩

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, x1d said:

Clou tej procedury to zachowanie sterylności, przy tak małych ilościach komórek drożdżowych bardzo łatwo o duży udział niechcianych mikroorganizmów.

To podobnie jak testy na Coronovirusa namnażane kilkadziesiąt razy, dające fałszywe wyniki. Fałszywie pozytywne i fałszywie negatywne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.