Skocz do zawartości

Drożdże płynne czy suche


Texas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuję uwarzyć kilka warek: hazy ipa, apa, stout. Do tej pory używałem drożdzy suchych us-05 i nie wiem, czy jest sens kupować mieszadła itd. jeżeli póki co takie style będę warzył. A jeśli jednak zdecyduję się na płynne, to byłyby uniwersalne do tych stylów, co wymieniłem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z płynnymi właśnie o to chodzi, że masz cały przekrój do wyboru. Raczej nie słyszałem o tym, żeby ktoś z płynnych powrócił na stałe do sucharów.

Warto zainwestować, zwłaszcza jeśli zrobisz serię na jednym szczepie lub jesteś w stanie, korzystając z nieocenionych poradników na forum, zachować depozyty z drożdżami. Wtedy to nawet może z czasem wyjść i taniej niż suchary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Łachim napisał:

Z płynnymi właśnie o to chodzi, że masz cały przekrój do wyboru. Raczej nie słyszałem o tym, żeby ktoś z płynnych powrócił na stałe do sucharów.

Warto zainwestować, zwłaszcza jeśli zrobisz serię na jednym szczepie lub jesteś w stanie, korzystając z nieocenionych poradników na forum, zachować depozyty z drożdżami. Wtedy to nawet może z czasem wyjść i taniej niż suchary.

Ja wróciłem, z płynnych to używam tylko Grodziskie raz-dwa razy w roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i koszt inwestycji można obniżyć robiąc samemu mieszadło, nie jest to specjalnie trudne. Jest sporo poradników jak to zrobić. Kolba trochę kosztuje fakt, ale użyć na początek możesz słoika a pozostanie kupić tylko pylon.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też w tej chwili też głównie używam suchych po zachwycie płynnymi. I wybór i jakość poszły w górę, a jeśli nie ma się możliwości planowania warzenia tylko robi jak się ma czas to jest to znaczne ułatwienie. I nie demonizowałbym jednych, ani nie gloryfikował drugich i na jednych i drugich można zrobić doskonałe piwo jak i je spierniczyć. Są oczywiście style w których cieżko znaleźć bardzo dobre odpowiedniki w suchych, ale do najpopularniejszych styli nie ma problemu. 

Edytowane przez rafple
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, Texas said:

Witam, planuję uwarzyć kilka warek: hazy ipa, apa, stout. Do tej pory używałem drożdzy suchych us-05 i nie wiem, czy jest sens kupować mieszadła itd. jeżeli póki co takie style będę warzył. A jeśli jednak zdecyduję się na płynne, to byłyby uniwersalne do tych stylów, co wymieniłem? 

Przy stylach które wymieniłeś dobra gęstwa z sucharów śmiało da radę na równi z płynnymi. Rozruszać np. dannstary na jakiejś niezobowiązującej warce nie jest problemem. 

Płynne biją suchary w stylach klasztornych i klasycznych stylach pszenicznych. Przy dolniakach płynne szybciej mi startowały co wnosi spory spokój;)

Wiadomo, to moje odczucia i testy na podwójnych warkach. Co piwowar to obyczaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już o tym była kłótnia niedawno - na konkurs,  do piw belgijskich i pszenicznego drożdże płynne, do pozostałych stylów dla piw do użytku domowego nie ma znaczenia forma drożdży. Uważam że każdy tu powinien spróbować suchych i płynnych  - to taki chrzest piwowara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.