Skocz do zawartości

Czy zwykłe kapsle wystarczą ???


Narrandil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich piwoszy !!

 

W najbliższym czasie zamierzam postawić pierwsze kroki w stronę własnego browaru i chciałem zapytać czy:

 

- muszę kupować kapsle czy wystarczy że porządnie wymyje i wysterylizuje we wrzątku używane kapsle prosto ze sklepu (tzn. po leszku, żubru, tyskim itd.) >?? Butelki mam zamiar użyć brązowe ze sklepu po żubru i tyskim głównie, a kapslownicę młotkową ....

 

pozdrawiam serdecznie !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapsel w BA kosztuje 3 grosze słownie trzy grosze. Jak zepsujesz jedno piwo to policz ile byś miał za to nowych kapsli. Żadna oszczędnść, a wręcz nie nie nie będę się wyrażał. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapsel w BA kosztuje 3 grosze słownie trzy grosze. Jak zepsujesz jedno piwo to policz ile byś miał za to nowych kapsli. Żadna oszczędnść, a wręcz nie nie nie będę się wyrażał. JK

no, chyba, że jest się z Poznania. Tam żadna oszczędność to jednak oszczędność ;):):) (przepraszam, że nie na temat).

A tak poważnie. Nie ma sensu. Jeśli kupujesz cały sprzęt wydaj te parę złotych na kapsle... Fakt. Ktoś kiedyś kombinował. Kładł na używany kapsel monetę (bodajże 1 marka czy ileś fenigów). Dawał radę, ale czy warto??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi tylko o kapsle . W ogóle warto zainwestować w każdy sprzęt usprawniający pracę. No nie wiem jaki ma sens używanie kapslownicy młotkowej . Greta jest ok , a różnica w cenie zakupu niewielka. Doskonałą rzeczą jest sterylizator mechaniczny . Naprawdę jak się bawić to się bawić .;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypraszam sobie, ja jestem z Poznania, a na higienie a tym bardziej kapslach nie oszczędzam... ;)

A tak na poważnie to więcej namęczysz się "prostują" używane kapsle niż jest to warte.

Pozdrawiam.

Nie no chłopaki co wy o tych pogiętych kapslach. Nie potraficie otworzyć piwa, żeby nie zgiąć kapsla? Jeżeli otwiera się piwo nie otwieraczem, ale przez podważenie trzonkiem noża, drugim piwem, kluczami itp. - kapsel pozostaje prościutki jak stół. No i są odpowiednie typy otwieraczy, które nie niszczą kapsli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypraszam sobie, ja jestem z Poznania, a na higienie a tym bardziej kapslach nie oszczędzam... :D

no ale powszechnie wiadomo, że rozbijanie schabu na kotlety wymyślono w poznańskiem (a robiąc herbatę leją wody z meniskiem wypukłym by nie zmieścił się cukier).

No! Dość tych żartów :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy prawdziwy dylemat. Tak samo jest z kapslami. Ja używam miękkich i jestem zadowolony. nawet po kilku latach trzymają. Twarde również używałem, ale kapslowało się GRETA trochę trudniej. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem z miękkich niezadowolony. Puszczają.

Ja też raczej używam twardych. Kiedyś zrobiłem eksperyment z miękkimi. Butelkowałem pszeniczniaka - do nagazowania dałem ekstraktu w przeliczeniu mniej więcej 4-5g/glukozy. A do dwóch butelek dodałem jeszcze po łyżeczce cukru. Więc praktycznie dało to jakieś 8-10g glukozy na but. Zakapslowałem miękkimi kapslami. Na wszelki wypadek te dwie butelki włożyłem do dużego garnka. :D Po ok miesiącu delikatnie wyjąłem jedną butelkę, owinąłem ręcznikiem i równie delikatnie przetransportowałem do kuchni... Delikatnie otwierałem... ale obyło sie bez sensacji. Nagazowanie było praktycznie takie samo (może odrobinę większe) niż w pozostałych, ale na pewno nie był to granat. Tak więc jak nic, kapsle musiały puścić trochę gazu. Jak inaczej wytłumaczyć jednakowe nagazowanie przy dwukrotnie większej dawce glukozy danej do nagazowania?

Nie pamiętam w jakich to było butelkach, ale na pewno kapsel trzymał się dobrze (nie kręcił się).

 

Napisałem "raczej", bo miękkich kapsli używam do kapslowania butelek 0,33 z gwintem. Dostałem od angasc-a kilkadziesiąt takich butelek wraz z instrukcją jak kapslować i po zdobyciu pewnej wprawy daje się. Co prawda odkręcać to lepiej przez jakąś szmatkę (inaczej się można pokaleczyć), ale kapsle trzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość n-krzychu
miękkich kapsli używam do kapslowania butelek 0,33 z gwintem. Dostałem od angasc-a kilkadziesiąt takich butelek wraz z instrukcją jak kapslować i po zdobyciu pewnej wprawy daje się. Co prawda odkręcać to lepiej przez jakąś szmatkę (inaczej się można pokaleczyć), ale kapsle trzymają.

A zdradzicie tą "tajemnicę" forum ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zdradzicie tą "tajemnicę" forum ? :D

No spoko. Tylko to nie jest prosto opisać...

W pierwszej partii butelek od angasc-a, kiedy to sam próbowałem dojść jak jekapslować, to w ok 90% urwałem kołnierz. :)

Dopiero jak mi angasc zademonstrował, to wszystko stało się jasne i w następnej partii zepsułem chyba tylko jedną butelkę.

Cały "bajer" polega na tym, żeby kciukami dopychać kapsel w dół i jednocześnie resztą palców u ręki zaciskać normalnie kapslownicę. Wtedy się kołnierz nie urywa a kapsel jest dobrze zaciśnięty.

Można też to robić we dwie osoby: jedna dłonią dociska na środku kapslownicy, a druga zaciska kapslownicę.

 

Na koniec, żeby mieć pewność, że kapsel się dobrze owinął wokół gwintu, trzeba jeszcze przekręcić butelkę o 90% i zacisnąć kapslownicę jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba łatwiej zakapslować normalne butelki. JK

Może i łatwiej.

Ale kapslowanie 0,33 z zakrętką - bezcenne.

Stasiek dobrze napisał. Potrzebna jest dodatkowa siła wciskająca kapsel na szyjkę. Można to zrobić samemu przy odrobinie woli, mozna z pomocą innej osoby. Moim zdaniem warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.