Skocz do zawartości

American Wheat proszę o poradę 2


Piotr Ba

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie ile chmielu dać na goryczkę żeby nie przesadzić do 20 litrów 12stki. Bo chyba ostatnio kalkulator zrobił mnie w konia i miałem goryczkę straszliwą.

Weźmy np. taki Mosaic / Eukanot co mają np. 13 AA ile go sypnąć żeby nie przegiąć na początku gotowania ? jakie macie doświadczenia ? Tzn potem chmiel idzie tylko na flameout t i na dry hopping.

Używał ktoś Marynki do AW ? Nie jest to grzech ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Piotr Ba napisał:

Chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie ile chmielu dać na goryczkę żeby nie przesadzić do 20 litrów 12stki. Bo chyba ostatnio kalkulator zrobił mnie w konia i miałem goryczkę straszliwą.

Weźmy np. taki Mosaic / Eukanot co mają np. 13 AA ile go sypnąć żeby nie przegiąć na początku gotowania ? jakie macie doświadczenia ? Tzn potem chmiel idzie tylko na flameout t i na dry hopping.

Używał ktoś Marynki do AW ? Nie jest to grzech ?

 

 

Nie masz kalkulatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, anteks napisał:

Ja bym chmielił tylko na hopstand

to nie wypali - piwo będzie miało wodnisty finisz. U mnie to nie działa - zrobiłem tak raz witbierze - chmiel w środku gotowania - dało to wodnisty nijaki finisz - nie fajna jest to sprawa. Od tamtej pory do pszenicy gdzie ma być nikła goryczka sypne np. 30 gr Lubelskiego - jest tani i jest goryczka w sam raz.

kalkulator mnie tak urządził z Ekanotem raz że piwa nie dało się wypić bez zagrychy - taka goryczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Piotr Ba napisał:

to nie wypali - piwo będzie miało wodnisty finisz. U mnie to nie działa - zrobiłem tak raz witbierze - chmiel w środku gotowania - dało to wodnisty nijaki finisz - nie fajna jest to sprawa. Od tamtej pory do pszenicy gdzie ma być nikła goryczka sypne np. 30 gr Lubelskiego - jest tani i jest goryczka w sam raz.

kalkulator mnie tak urządził z Ekanotem raz że piwa nie dało się wypić bez zagrychy - taka goryczka

Zapomniałem że u Ciebie wszystko wychodzi inaczej ?

30g Lubelskiego na ile litrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Piotr Ba napisał:

.

kalkulator mnie tak urządził z Ekanotem raz że piwa nie dało się wypić bez zagrychy - taka goryczka

A jak inaczej ustalasz goryczkę ?

Ja zawsze korzystam z tego samego kalkulatora i zawsze uzyskuję przewidywalne wyniki.

Nie potrafię sobie wyobrazić, żeby na piwo małogoryczkowe wyliczył mi taką ilość chmielu, żeby bez zagrychy nie dało się wypić

 

Jeden, jedyny raz walnąĺem babola, jak mi się w wadze jubilerskiej  gramy przestawiły na inną jednostkę wagi i syypnąłem jakieś 2x za dużo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogło tak być że rąbneła się waga ale tego nie zweryfikuje już dziś. Moja waga raczej nie myli się tzn nigdy się to nie zdarzyło.

Dla IBU do stylu to około 10 gramów Mosaica, Ekuanota piwnno być dość i tak nakazuje kalkulator brewersfriend, potem dopiero sypiemy na flame out

 

mam mało doświadczenia z amerykańcami na goryczkę o tak dużej zawartości AA - używałem tylko citry, lubię dawać marynkę bo zawsze jest przewidywalna jeśli chodzi o goryczkę tzn mam ją opykaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na goryczkę nawet w amerykańcu możesz dać marynkę.

Mosaic, ekuanot wcale tak dużo aa nie mają, spróbuj polarisa :)

 

A co do kalkulatorów - nic im nie przeszkadza, że ktoś źle wpisze wagę czy aa.

Ostatnio jaram się BS, tam akurat ustawienie parametrów piwa jest nieźle rozwiązane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.