Skocz do zawartości

Fermentacja pod ciśnieniem - różne zagadnienia


skybert

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, Jakub Obarowski napisał:

3. W fermentorze zostaje mi kilka litrów piwa, chciałbym je przelać do szklanych butelek i przeprowadzić refermentację. 

 

ciezko powiedzieć, ja tak nigdy nie robiłem, jedyne co mi przychodzi na mysl to odgazowanie piwo do 0, ew dodawanie cukru na czuja tak jak pisales - tutaj wg mnie nie da sie określić dokladnie ile ma byc cukru bo nie znasz nagazowania

odgazować można w miare szybko przez dynamiczne potrząsanie masz wysoka temp wiec powinno isc sprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Przejrzałem wątek, ciekawe uwagi zbieram ciągle informacje o fermentacji ciśnieniowej. W polskim internecie prawie nic na ten temat nie ma. Aby skompletować wszystko co potrzebne jest do fermzilli to musiałem się sporo naszukać. 

 

Dlatego też zrobiłem wątek u siebie na ten temat gdzie jest krótka recenzja fermzilli 35l jak i opisane są wszystkie dodatkowe niezbędne sprzęty. Zapraszam do lektury

 

https://3barylki.pl/2022/08/08/fermzilla-fermentor-cisnieniowy-czy-warto/

 

Edytowane przez Ravage Trzy Baryłki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

Dlatego też zrobiłem wątek u siebie na ten temat gdzie jest krótka recenzja fermzilli 35l jak i opisane są wszystkie dodatkowe niezbędne sprzęty. Zapraszam do lektóry

 

https://3barylki.pl/2022/08/08/fermzilla-fermentor-cisnieniowy-czy-warto/

 

 

Co to za worek masz na ostatnim zdjęciu? Muszę coś takiego sobie też kupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2022 o 00:34, Ravage Trzy Baryłki napisał:

Przejrzałem wątek, ciekawe uwagi zbieram ciągle informacje o fermentacji ciśnieniowej. W polskim internecie prawie nic na ten temat nie ma. Aby skompletować wszystko co potrzebne jest do fermzilli to musiałem się sporo naszukać. 

 

Dlatego też zrobiłem wątek u siebie na ten temat gdzie jest krótka recenzja fermzilli 35l jak i opisane są wszystkie dodatkowe niezbędne sprzęty. Zapraszam do lektury

 

https://3barylki.pl/2022/08/08/fermzilla-fermentor-cisnieniowy-czy-warto/

 

Przed zakupem fermzilli przeczytałem twój artykuł. Wielkie dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba największa wada fermzilli to tworzywo PET. Tanie i nie powinno się czyścić i ponownie używać a skoro łatwo się rysuje to pozostaje stosowanie chemii ktore jest również szkodliwe i niezbadane dla PET. Oczywiście czego nie widać tego sercu nie zal, ale jeśli już miałbym się pchać w fermentor z tworzywa to z tritanu, który obecnie jest uważany za najbezpieczniejsze tworzywo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2022 o 23:08, monodem napisał:

Przed zakupem fermzilli przeczytałem twój artykuł. Wielkie dzięki. 

Zebrałem się w sobie i popełniłem wszystko co się dało o fermentacji ciśnieniowej. pewnie sie da więcej ale na razie wystarczy Fermentacja piwa po ciśnieniem

 

10 godzin temu, Glabro napisał:

Chyba największa wada fermzilli to tworzywo PET. Tanie i nie powinno się czyścić i ponownie używać a skoro łatwo się rysuje to pozostaje stosowanie chemii ktore jest również szkodliwe i niezbadane dla PET. Oczywiście czego nie widać tego sercu nie zal, ale jeśli już miałbym się pchać w fermentor z tworzywa to z tritanu, który obecnie jest uważany za najbezpieczniejsze tworzywo.

 

poleca się generalnie mycie płynem do mycia naczyń i odkażanie strasnem.. mam za sobą kilka warek na kilku fermentorach i na razie odpukać...

Edytowane przez Ravage Trzy Baryłki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Ba napisał:

A czy nie można po prostu zakręcić beczki, wypuścić węzyk z pokrywki do tego regulatora ciśnienia i ustawić go na 2 bary żeby tak regulował? Trzeba jeszcze tych innych urządzeń ?

O jakich dodatkowych urządzeniach myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr Ba napisał:

A czy nie można po prostu zakręcić beczki, wypuścić węzyk z pokrywki do tego regulatora ciśnienia i ustawić go na 2 bary żeby tak regulował? Trzeba jeszcze tych innych urządzeń ?

2 bary to przede wszystkim za wysoko. A po 2 gie - żadne wiaderko nie utrzyma takiego ciśnienia. Wyrwie przykrywkę i ochlapie całe pomieszenie.Wiem coś o tym. Parę tygodni temu wyrwało mi źle zaciśnięty fitting na petkegu:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zejść do 1400zł, fermentując w Corneliusie (lub KinG Keg Junior), bez DuoTight, a z zaworem bezpieczeństwa na 0.8 bar

Dla mnie do najważniejszych zalet fermentacji ciśnieniowej należą dużo większa trwałość (mniejsza zmienność w czasie) piw mocno chmielonych i możliwość postawienia sobie fermentora w roku pokoju latem i zrobienia przyzwoitego lagera w temperaturze pokojowej - lodówka może być zajęta na coś innego, lub wyłączona.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keg z 300 (albo PET 40+głowica), szybkozłączki 60, zaworek z Chin 50.

Jeśli jeszcze butla i reduktor to z 300 do tego, da się taniej.

Bardziej budżetowo to tylko siedzieć na wiadrze i od czasu do czasu wstawać.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Łachim napisał:

Keg z 300 (albo PET 40+głowica), szybkozłączki 60, zaworek z Chin 50.

Jeśli jeszcze butla i reduktor to z 300 do tego, da się taniej.

Bardziej budżetowo to tylko siedzieć na wiadrze i od czasu do czasu wstawać.

Pet keg 30l odkrecany na olxie kosztuje około 35 zł.glowica ze 100 plus złączki, kran picnic i wężyki  drugie tyle.Butla Co2 obowiązkowa. Choćby po to aby sprawdzić szczelność połączeń czy przetransferować do drugiego kega z nad osadu. 

Jeżeli miałbym teraz zaczynać z fermentacją ciśnieniową to kupiłbym na start corny kegi. Łatwiej się je czyści, złączki są tańsze i obsługa ich o wiele przyjemniejsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nic nie widać ?

2 godziny temu, monodem napisał:

Jeżeli miałbym teraz zaczynać z fermentacją ciśnieniową to kupiłbym na start corny kegi. Łatwiej się je czyści, złączki są tańsze i obsługa ich o wiele przyjemniejsza. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie widać... W ogóle to pod względem wizualnym fermentacja ciśnieniowa jest do bani. Niby proces zachodzi ale jest mniej widowiskowy niż ze zwykłą rurką bulgotką. Ale za to można jak ja zrobić Risa 32 °P w 2 tygodnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, monodem napisał:

No nie widać... W ogóle to pod względem wizualnym fermentacja ciśnieniowa jest do bani. Niby proces zachodzi ale jest mniej widowiskowy niż ze zwykłą rurką bulgotką. Ale za to można jak ja zrobić Risa 32 °P w 2 tygodnie!

Szkoda że moje obecnie przefermęciło, pokazał bym jakie jest widowiskowe. Wszystko sie "gotowało" we wiadrze tego tak nie zobaczysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę źle się wypowiedziałem. Przez pierwsze 2-3 dni fermentuję tradycyjnie stopniowo zwiększając ciśnienie. Wtedy efekt jest niesamowity. Bezbarwny baniak fermzilli daje radę! Wzrost ciśnienia powoduje niestety spadek efektu Wow. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.