Skocz do zawartości

Jakie kategorie na III KKPD w 2009


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Shlangi przekazał myślę istotę sprawy w w/w wątku.

 

Przedstawiajcie proszę swoje pomysły na kategorie konkursowe. Najrozsądniej myślę podeprzeć się http://www.bjcp.org/2008styles/catdex.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dalej obstaje przy alcie, ew. altbocku (przy czym sam wymyśliłem ten styl ;p) a jako drugie jakiś ale. czasu zostało niewiele, więc na mocarze nie ma co liczyć. trzeba też mieć na względzie kategorie konkursowe Warsztatów Wrocławskich i żywcowo-browamatorowych. zatem albo mamy takie same i dajemu możliwość startu uczestnikom w różnych konkursach, albo różne i przyciągamy tych co mają już coś w tym stylu lub chcą takie uwarzyć. więcej na ten temat nie powiem. hough!

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO zdecydowanie różne kategorie. Nie ma się co powtarzać. Konkurs krakowski ma szansę ze względów kalendarzowych i geograficznych na trwałe zaistnienie w naszym światku, więc nie mogą to być żadne przedbiegi do Żywca.

W tym sezonie nigdzie nie ma póki co pszenicy. Może warto byłoby weissbiera lub dunkel wiezena wziąć na warsztat. Z racji krótkiego czasu odpadają style wymagające długiego leżakowania. Chyba nie ma też nigdzie żadnego stouta. Do tej pory nigdzie chyba nie wystąpił milk stout, można by się więc pokusić, bo to ciekawy, a zarazem prosty do uwarzenia styl.

 

Powiem szczerze, że zmiana organizatora sprawia, że z większym optymizmem patrzę na ten konkurs. Elroy trzymamy kciuki. Mam nadzieję, że to zmiana na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elroy trzymamy kciuki. Mam nadzieję, że to zmiana na stałe.

Dzięki Kopyr :P Tak, to zmiana na stałe.

 

milk stout. Pomysł super, mamy piwo nr 1

 

Pojawiły się już propozycje alta (e-prezes), oraz Dortmundera (coder) - co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się już propozycje alta (e-prezes), oraz Dortmundera (coder) - co Wy na to ?

Moje osobiste zdanie - oba te style to nudy na pudy. :smilies:W ogóle mi nie podchodzą.

Jednak podstawowy problem jaki widzę, to fakt czy jury poradzi sobie np. z niuansami typowymi dla Dortmundera (które są mało sprecyzowane), czy nie wygra po prostu najlepszy pils. Alt, od biedy mógłby być, choć też jest to dla mnie taki nijaki styl. Wybranie jako kalibracyjnych DABa i Diebelsa, bo do innych nie ma za bardzo dostępu, niczego nie uprości, a wręcz utrudni. Oba te piwa sa do bólu przeciętne. Jak kiedyś rozmawiałem z dusseldorfczykiem o altach i powiedziałem, ze jedyny jakiego piłem to Diebels, to zabił mnie śmiechem. Miał o nim mniej więcej takie zdanie jak my mamy o Tyskim.

Skoro wybraliśmy milk stouta, to na drugi wypadałoby wybrać coś jasnego, stąd IMO alt nie bardzo. Pszeniczne ma tę zaletę, że pozwoli zbudować frekwencję, a myślę, ze jest się o co obawiać w kontekście krótkiego czasu do rozpoczęcia konkursu. Zwłaszcza, że pszenice nie wymagają długiego leżakowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję IPA.

Przeszło mi przez myśl' date=' no i chyba dawno nigdzie nie było. Popieram.[/quote']

:cool2:

Kto jest za IPA ? Do piątku musimy zamknąć kategorie oraz termin, więc śmiało śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasu nie ma dużo, jeżeli od razu zabierzemy się do warzenia to do końca listopada piwo zostanie przefermentowane, czyli zostaja 8-10 tygodni na leżakowanie. To dyskwalifikuje wszystkie mocne piwa. Z lagerów zostaje tylko munich helles i może munich dunkel (pilsy zajęte).

Z górnej fermentacji najszybsze są pszeniczki, mild (zajęty), szkockie 60,70 i może brown ale, ale myślę, ze da się zrobić każde do 12-13 Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasu nie ma dużo, jeżeli od razu zabierzemy się do warzenia to do końca listopada piwo zostanie przefermentowane, czyli zostaja 8-10 tygodni na leżakowanie.

No właśnie mam pewien dylemat co do terminu konkursu. Nie wykluczone, że nie będzie korelacji z giełdą kolekcjonerską. Tzn prawie na pewno nie będzie. Ale o tym za dwa trzy dni, jak wszystko przemyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOPYR za to Tyskie coraz bardziej Cię lubię. Jak mi mój degustator powiedział, że mu smakuje moje piwo bo jest podobne do tyskiego to mu sie nieźle oberwało. Trzy razy to odwoływał. Panowie ta dyskusja na temat piwa konkursowego nie ma sensu. Tu trzeba męskiej decyzji tak i tak i koniec. Bo i tak nigdy nie dojdziemy do porozumienia. Każdy ma swoje preferencje i gusta. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ta dyskusja na temat piwa konkursowego nie ma sensu. Tu trzeba męskiej decyzji tak i tak i koniec. JK

Tak jest, nie ma złych stylów piw, są tylko źle wykonane warki.

Koniec z demokracją - Elroy, dyktuj jakie mają być style, bo muszę nastawiać starter na weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

milk stoutów to mamy w Polsce zatrzęsienie do kalibracji, Kopyr... z całym szacunkiem, ale głupoty gadasz. Zresztą IPA, mildy i inne ales to też taka sobie kategoria do kalibracji, no ale chociaż można dostać jakies "angliki". ja się za pszenicę nie biorę, ale jak będzie to się nie obrażę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

milk stoutów to mamy w Polsce zatrzęsienie do kalibracji, Kopyr... z całym szacunkiem, ale głupoty gadasz. Zresztą IPA, mildy i inne ales to też taka sobie kategoria do kalibracji, no ale chociaż można dostać jakies "angliki". ja się za pszenicę nie biorę, ale jak będzie to się nie obrażę.

Milk stout to akurat łatwo sobie wykoncypować jak ma smakować, po prostu sweet stout, ale weź mi wylicz różnice między pilsem i dortmunderem.

Alt to trochę inna bajka.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyktatorem nie jestem, ale rzeczywiście możemy długo dywagować jakie piwa powinny się znaleźć. :P

 

Panie i Panowie - oto kategorie konkursowe III Krakowskiego Konkursu Piw Domowych

 

1 - Milk stout http://www.bjcp.org/2008styles/style13.php#1b

2 - IPA http://www.bjcp.org/2008styles/style14.php#1a

3 - Weizen http://www.bjcp.org/2008styles/style15.php#1a

 

Korzystamy z klasyfikacji BJCP - Shlangi na potrzeby Konkursu uzyskał w tamtym roku zgodę na korzystanie z tej bazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze informacja wyjaśniająca kwestie terminu.

 

Przemyślałem plusy i minusy połączenia konkursu z giełdą kolekcjonerską i jak na razie wyszło więcej na "nie".

A dlaczego:

 

1 - termin konkursu pojawia się tak na prawdę w ostatniej chwili. Wiem, że wiele osób chciałoby odwiedzić Kraków przy okazji - nawet turystycznie . Podanie terminu tydzień przed dyskwalifikuje tą opcję a i utrudnia organizację.

 

2 - miejsce na Reymonta może jest ok dla kolekcjonerów, nie koniecznie dla piwowarów. Myślę o bardziej kameralnym miejscu np. na Kazimierzu.

 

3 - Nie ukrywam, ambicją też moją jest to, aby KKPD był imprezą w pełni autonomiczną i rosnącą z roku na rok.

 

Tak więc - termin Konkursu nie będzie pokrywał się z Giełdą Kolekcjonerską. Będzie na pewno późniejszy. Na obecną chwilę uważam, że będzie to pierwszy lub drugi tydzień marca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.