Skocz do zawartości

Stary garnek czy sie nadaje do zacierania.


tkrowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie czy ten garneczek nadaje się na warzenie piwka?

Chciałbym spróbować zacierania i udało mi się od Babki wyciągnąć taki oto garneczek. Jest dość stary (jeszcze go niewypucowałem i ciekawi mnie czy się zabierać za niego ) i chciałem się dowiedzieć jaki standard musi reprezentować taki garniec do zacierania. (garnek ma chyba z 40-50l)

a52fdbed774f6421m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Nadaje się.

Zalej go wodą, podgrzej i sprawdź czy nie śmierdzi np. proszkiem do prania (babcie różne rzeczy robiły w takich garach).

Do czyszczenia polecam roztwór NaOH (uwaga na oczy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zalał gar roztworem kreta, później porządnie wyszorował jakimś proszkiem do szorowania.

Poza tym gar jest idealny. Nie jest zbyt mocno poobijamy, jest duży. Będzie Ci służył jeszcze wiele lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten garnek jest idealny z tego co pamiętam (mam taki sam i w podobnym stanie) do pełna ma jakieś 40l. Też mam od babci i mi mówiła ze bieliznę gotowało się w tym garze :) . Ja tam umyłem go porządnie płynem do naczyń i dodatkowo potraktowałem litrem pirosiarczanu (tylko żeby przemyć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlej do pełna wody i zalej wybielaczem np. Clorox. Wyżre ci te naloty z kamienia.

Jeżeli te naloty to faktycznie kamień to Clorox ich nie wyżre, co najwyżej wybieli. Do usuwania kamienia trzeba użyć środków zawierających kwasy, najlepiej przyzwoitej mocy kwas fosforowy, np. dostępnego w sklepach środka o nazwie Tytan.

NaOH (czyli Kret) nie jest obojętny dla emalii (szkliwo reaguje z silnymi zasadami - to dlatego w garnkach używanych do gotowania bielizny emalia jest chropowata)

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlej do pełna wody i zalej wybielaczem np. Clorox. Wyżre ci te naloty z kamienia.

Jeżeli te naloty to faktycznie kamień to Clorox ich nie wyżre' date=' co najwyżej wybieli. Do usuwania kamienia trzeba użyć środków zawierających kwasy, najlepiej przyzwoitej mocy kwas fosforowy, np. dostępnego w sklepach środka o nazwie Tytan.

NaOH (czyli Kret) nie jest obojętny dla emalii (szkliwo reaguje z silnymi zasadami - to dlatego w garnkach używanych do gotowania bielizny emalia jest chropowata)[/quote']

A może jeżeli to kamień to zwykły kwasek cytrynowy? :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jeżeli to kamień to zwykły kwasek cytrynowy? :tort:

można ale potrzeba by go jednak sporo a ten płyn jest bardzo lepki i można go ładnie rozprowadzić po ściankach. Polecam, używam go od czasu do czasu aby utrzymać mój garnek w przyzwoitym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje jakiś domowy sposób aby zużytą (startą) emalię zamalować?

Zdaje się że w fabrykach emalia nakładana jest pod ciśnieniem i w wysokich temperaturach.

Są też chyba metody zanurzeniowe, ale to nie wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.