Jump to content
Sign in to follow this  
tkrowa

Stary garnek czy sie nadaje do zacierania.

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie czy ten garneczek nadaje się na warzenie piwka?

Chciałbym spróbować zacierania i udało mi się od Babki wyciągnąć taki oto garneczek. Jest dość stary (jeszcze go niewypucowałem i ciekawi mnie czy się zabierać za niego ) i chciałem się dowiedzieć jaki standard musi reprezentować taki garniec do zacierania. (garnek ma chyba z 40-50l)

a52fdbed774f6421m.jpg

Spokojnie. Przeczyść go IZO albo innym podobnym środkiem, później wymyj i gotuj. Tu nie ma standardów, każdy orze jak może :). Emalia trochę wysłużona, ale za to pojemność słuszna.

Cześć.

Nadaje się.

Zalej go wodą, podgrzej i sprawdź czy nie śmierdzi np. proszkiem do prania (babcie różne rzeczy robiły w takich garach).

Do czyszczenia polecam roztwór NaOH (uwaga na oczy).

Standard dla początkującego to 20-30 litrów. Upewnij się ile ten dokładnie ma bo z doświadczenia wiem, że trudno ocenić pojemność po wielkości. Ten na zdjęciu wyczyszczony pewnie by się nadawał.

Linijka/miarka. kalkulator i wzór na objętość... 2 minuty.

Do 20 litrów warki - 30 l gar w sam raz.

pzdr

flood

Ja bym zalał gar roztworem kreta, później porządnie wyszorował jakimś proszkiem do szorowania.

Poza tym gar jest idealny. Nie jest zbyt mocno poobijamy, jest duży. Będzie Ci służył jeszcze wiele lat :)

jak będziesz zalewał cały gar wodą policz ile litrów się zmieści. Będziesz miał ogólny pogląd.

Wykorzystaj fermentor z podziałką objętości. Jak dokładnie wyszorujesz i wyczyścisz to garnek będzie bardzo dobry :)

do mierzenia objętości możesz też użyć wagi łazienkowej. Zważyć pusty i pełny wody i różnica w kilogramach to objętość w litrach.

do mierzenia objętości możesz też użyć wagi łazienkowej. Zważyć pusty i pełny wody i różnica w kilogramach to objętość w litrach.

to też jest dobry sposób bo przecież w przypadku wody 1 ml = 1 g :)

Ten garnek jest idealny z tego co pamiętam (mam taki sam i w podobnym stanie) do pełna ma jakieś 40l. Też mam od babci i mi mówiła ze bieliznę gotowało się w tym garze :) . Ja tam umyłem go porządnie płynem do naczyń i dodatkowo potraktowałem litrem pirosiarczanu (tylko żeby przemyć)

Wlej do pełna wody i zalej wybielaczem np. Clorox. Wyżre ci te naloty z kamienia.

Jeżeli te naloty to faktycznie kamień to Clorox ich nie wyżre, co najwyżej wybieli. Do usuwania kamienia trzeba użyć środków zawierających kwasy, najlepiej przyzwoitej mocy kwas fosforowy, np. dostępnego w sklepach środka o nazwie Tytan.

NaOH (czyli Kret) nie jest obojętny dla emalii (szkliwo reaguje z silnymi zasadami - to dlatego w garnkach używanych do gotowania bielizny emalia jest chropowata)

Edited by jkocurek

Wlej do pełna wody i zalej wybielaczem np. Clorox. Wyżre ci te naloty z kamienia.

Jeżeli te naloty to faktycznie kamień to Clorox ich nie wyżre' date=' co najwyżej wybieli. Do usuwania kamienia trzeba użyć środków zawierających kwasy, najlepiej przyzwoitej mocy kwas fosforowy, np. dostępnego w sklepach środka o nazwie Tytan.

NaOH (czyli Kret) nie jest obojętny dla emalii (szkliwo reaguje z silnymi zasadami - to dlatego w garnkach używanych do gotowania bielizny emalia jest chropowata)[/quote']

A może jeżeli to kamień to zwykły kwasek cytrynowy? :tort:

A może jeżeli to kamień to zwykły kwasek cytrynowy? :tort:

można ale potrzeba by go jednak sporo a ten płyn jest bardzo lepki i można go ładnie rozprowadzić po ściankach. Polecam, używam go od czasu do czasu aby utrzymać mój garnek w przyzwoitym stanie.

Czy istnieje jakiś domowy sposób aby zużytą (startą) emalię zamalować?

Zdaje się że w fabrykach emalia nakładana jest pod ciśnieniem i w wysokich temperaturach.

Są też chyba metody zanurzeniowe, ale to nie wchodzi w grę.

są reparaturki do emalii. to jest pigment rozpuszczony w benzenie. Ja mam kilak ubytków i co parę warek je maluje, po kilka warstw. To jest dobre na wannę, gdzie nie ma wysokich temp ale z braku laku dobry kit.