Jump to content
Sign in to follow this  
Browman

Chłodzenie.

Recommended Posts

to ci zagwozdka co planujesz robić :), aż jestem ciekawy.

a bo to chyba chodzi o dwie czynności.

Chłodzić możesz w wannie, czy innym pojemniku. Lodu możesz tam dorzucić.

Filtrować to już musisz napisać co, bo odpowiedź może być różna

Edited by Belzebub

Wiadro do zimnej wody +lód z zamrażarki.Nie mam chłodnicy.

Czy można filtrować przez jałową gazę.

Wanna z zimną wodą + lód do chłodzenia, w przypadku braku chłodnicy.

Z krótkiego Twego posta wnioskuję, że przy przelewaniu do fermentatora chcesz zastosować jałową gazę by wszelkie 'barambole' usunąć. Pytanie czy dodawałeś chmiel w szyszkach i to luzem podczas chmielenia (bez siateczki). To wtedy warto zastosować. Jeżeli obawiasz się osadów gorących to wystarczy odpowiednio przelewać. :)

Wg mnie lepiej przelewać spokojnie acz zdecydowanie bacząc by to co na dnie gara tamże pozostało i to lać ze sporej wysokości, żeby się brzeczka napowietrzyła.

Edit: zazwyczaj przelewam z dość sporej wysokości i zakażenia nie złapałem.

Edited by Franekkkk

co do chłodzenia w (wannie) to lepiej chłodzić w garnku niż fermentorze, i przelewać po chłodzeniu. Można też na wężyk do przelewania nałożyć trochę waty. Ja osobiście mam kran w garze do gotowania i w czasie chłodzenia wszystko mi opada na dno i tylko odkręcam kran. Przy okazji się napowietrza, a jeśli chce trochę więcej wycisnąć to przechylam garnek.

Można też na wężyk do przelewania nałożyć trochę waty.

próbowałem, jak robiłem brzeczkę do namnażania drożdży. Nie ma szans zadziałać :)

Filtrować przez jałową gazę można, zatrzymuje większość osadu, część porywa "nurt". Jest dość niewygodna - 2 osoby muszą ją trzymać nad fermentatorem, żeby mieć pewność że się nie omsknie. Przerzuciłem się na dekantację - końcówkę brzeczki odstać w 5L słoiku albo kuflach, przegotować i do wiadra.

Filtrować przez jałową gazę można, zatrzymuje większość osadu, część porywa "nurt". Jest dość niewygodna - 2 osoby muszą ją trzymać nad fermentatorem,

można poświęcić jedną pokrywę, wyciąć w niej otwó tak aby zostało zewnętrzne 5 cm i włożyć gazę między fermentor a pokrywę. wtedy można spokojnie lać i się gaza będzie trzymać. Tylko trzeba jedną pokrywę poświęcić.

Ja filtruje osady po chmieleniu kuchennym sitkiem. jest to sitko o dużej średnicy, stożkowe z bardzo drobnym oczkiem - świetnie wyłapuje cały osad po chmieleniu. Ma też tę zaletę, że ma długą rączkę i zaczepy, więc kładzie się je na fermentatorze i można samemu przelewać.