Skocz do zawartości

Nowe słody i chmiel


Rekomendowane odpowiedzi

Na allegro powinny się pojawić szyszki za jakiś tydzień-dwa, w sklepach jeszcze z 1-2 tygodniowym opóźnieniem. Chmiele zagraniczne i granulat jakiś miesiąc później.

W roku kryzysu chmielowego było najgorzej, pojawiły się dopiero w styczniu.

 

Co do słodów - nie wiem, jakoś nigdy się tym nie interesowałem. Ale podejrzewam, że to nie jest tak, że oni słodują wszystko zaraz po żniwach, tylko przechowują surowe ziarno i słodują na bieżąco, tak, że słód będzie zawsze dość świeży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ziarno od momentu trafienia do słodowni leży w silosach parę tygodni, tak aby zrównać "chęć" ziaren do kiełkowania, tak aby wszystkie razem zaczęły kiełkować. Potem po słodowaniu też musi trochę poleżeć w słodowni, więc najwcześniej parę tygodni po żniwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) mam pytanie - w jakim okresie pojawiają się nowe słody... 2) czy będą one droższe?

1) W tym roku zbiór jęczmienia jest bardzo utrudniony przez deszcze. Ten zbierany przed opadami, na przełomie lipca/sierpnia osiągnął już odpowiednią energię kiełkowania i nadaje się do słodowania. Jednak kiedy i która słodownia rozpocznie jego przerób zależy od tego ile jeszcze posiada jęczmienia ze zbiorów 2009. Pierwsze słody mogą już być za tydzień, dwa.

2) Tak, będą droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy takie warunki klimatyczne wpływają na jakość ziarna ?

Oczywiście' date=' w znaczący sposób.[/quote']

no to tym bardziej skłaniam się chyba do zakupu jeszcze zeszłorocznych zapasów. Z dwojga złego chyba lepiej mieć słód trochę przeleżały niż gorszej jakości już na samym starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie o ile pójdzie słód w góre?

Tu jest artykuł o cenach jęczmienia -> http://notowaniacen.pl/Ceny-jeczmienia/jeczmien-wzrost-cen-na-targowiskach-27-08-10.html

 

Droższy surowiec, droższy produkt (w tym przypadku słód). Pewnie wzrośnie podobnie jak ceny jęczmienia ok 5-10%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę czytać dokładnie. W tym artykule porównują cenę jęczmienia do poprzedniego tygodnia, a nie do poprzedniego roku. A to istotna różnica. W zeszłym roku o tej porze jęczmień kosztował grubo poniżej 500 zł/t a teraz trzeba dać ponad 600 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyjemy w "globalnej wiosce". Jak nie udały się zbiory u potentatów czyli w Czechach, Niemczech, Dani, Rosji, na Węgrzech, w Rumuni, Serbii, częściowo Skandynawii, Polsce, Ukrainie i Słowacji, a udały się, czy są na normalnym poziomie we Francji i Anglii, to oznacza że w Europie zabraknie jęczmienia, a wraz z tym słodu. Jak myślisz kolego Uups, czy jak na Kontynencie skoczą ceny jęczmienia i słodu, to Wyspiarze będą je sprzedawali po starej cenie, bo u nich jest dosyć? Czy zbiory tam były tak duże, aby pokryć straty na Kontynencie? Czy gdybyś uprawiał jęczmień browarny i miał dobry zbiór np. 7 ton z hektara i przyszedł do Ciebie Niemiec z propozycją 720 zł/t to powiesz mu: nie ja ci sprzedam po 450 zł bo zbiory miałem jak rok temu, a wtedy była taka cena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.