Jump to content

Nowe słody i chmiel


Recommended Posts

Na allegro powinny się pojawić szyszki za jakiś tydzień-dwa, w sklepach jeszcze z 1-2 tygodniowym opóźnieniem. Chmiele zagraniczne i granulat jakiś miesiąc później.

W roku kryzysu chmielowego było najgorzej, pojawiły się dopiero w styczniu.

 

Co do słodów - nie wiem, jakoś nigdy się tym nie interesowałem. Ale podejrzewam, że to nie jest tak, że oni słodują wszystko zaraz po żniwach, tylko przechowują surowe ziarno i słodują na bieżąco, tak, że słód będzie zawsze dość świeży.

Link to post
Share on other sites

ziarno od momentu trafienia do słodowni leży w silosach parę tygodni, tak aby zrównać "chęć" ziaren do kiełkowania, tak aby wszystkie razem zaczęły kiełkować. Potem po słodowaniu też musi trochę poleżeć w słodowni, więc najwcześniej parę tygodni po żniwach.

Link to post
Share on other sites
1) mam pytanie - w jakim okresie pojawiają się nowe słody... 2) czy będą one droższe?

1) W tym roku zbiór jęczmienia jest bardzo utrudniony przez deszcze. Ten zbierany przed opadami, na przełomie lipca/sierpnia osiągnął już odpowiednią energię kiełkowania i nadaje się do słodowania. Jednak kiedy i która słodownia rozpocznie jego przerób zależy od tego ile jeszcze posiada jęczmienia ze zbiorów 2009. Pierwsze słody mogą już być za tydzień, dwa.

2) Tak, będą droższe.

Link to post
Share on other sites
Ciekawe czy takie warunki klimatyczne wpływają na jakość ziarna ?

Oczywiście' date=' w znaczący sposób.[/quote']

no to tym bardziej skłaniam się chyba do zakupu jeszcze zeszłorocznych zapasów. Z dwojga złego chyba lepiej mieć słód trochę przeleżały niż gorszej jakości już na samym starcie.

Link to post
Share on other sites
Jak myślicie o ile pójdzie słód w góre?

Tu jest artykuł o cenach jęczmienia -> http://notowaniacen.pl/Ceny-jeczmienia/jeczmien-wzrost-cen-na-targowiskach-27-08-10.html

 

Droższy surowiec, droższy produkt (w tym przypadku słód). Pewnie wzrośnie podobnie jak ceny jęczmienia ok 5-10%

Link to post
Share on other sites

Proszę czytać dokładnie. W tym artykule porównują cenę jęczmienia do poprzedniego tygodnia, a nie do poprzedniego roku. A to istotna różnica. W zeszłym roku o tej porze jęczmień kosztował grubo poniżej 500 zł/t a teraz trzeba dać ponad 600 zł.

Link to post
Share on other sites

Żyjemy w "globalnej wiosce". Jak nie udały się zbiory u potentatów czyli w Czechach, Niemczech, Dani, Rosji, na Węgrzech, w Rumuni, Serbii, częściowo Skandynawii, Polsce, Ukrainie i Słowacji, a udały się, czy są na normalnym poziomie we Francji i Anglii, to oznacza że w Europie zabraknie jęczmienia, a wraz z tym słodu. Jak myślisz kolego Uups, czy jak na Kontynencie skoczą ceny jęczmienia i słodu, to Wyspiarze będą je sprzedawali po starej cenie, bo u nich jest dosyć? Czy zbiory tam były tak duże, aby pokryć straty na Kontynencie? Czy gdybyś uprawiał jęczmień browarny i miał dobry zbiór np. 7 ton z hektara i przyszedł do Ciebie Niemiec z propozycją 720 zł/t to powiesz mu: nie ja ci sprzedam po 450 zł bo zbiory miałem jak rok temu, a wtedy była taka cena?

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.