Jump to content

[Lepsze piwo]POLSKA W KLUBIE 100


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

22 lat potrzebowaliśmy, aby znaleźć się w gronie zaledwie kilku państw, których produkcja i konsumpcja przekracza 100 litrów czyli 200 butelek na głowę mieszkańca. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w minionym roku wyprodukowaliśmy 39 294 tys hektolitrów czyli 3,9 miliardów litrów piwa. Również według danych GUSu na dzień 30 czerwca 2012 r. ludność Polski wynosiła 38.533.789 osób. Oznacza to, że na jednego Polaka przypada dokładnie 101,9 litrów wyprodukowanego piwa. Można przyjąć, że również tyle piwa wypijamy, gdyż eksport polskiego piwa jest znikomy.

Tym samym dołączyliśmy do grona zaledwie trzech państw, których produkcja i konsumpcja przekracza 100 litrów na mieszkańca.Tradycyjnie są to rekordziści Czesi, Austriacy, którzy w ostatnich latach notują stały wzrost produkcji i Niemcy, których produkcja spada, ale utrzymuje się ponad granicą 100 litrów. Czwartym państwem jest teraz Polska.

W 1990 r. po transformacjach ustrojowych produkowaliśmy mniej więcej tyle samo piwa co w latach 70-tych czyli ok. 10,5-11,5 mln hektolitrów. Obecnie wypijamy prawie cztery razy więcej piwa. Ten doskonały wynik zawdzięczamy wyłącznie sobie. Inaczej niż Czesi nie możemy liczyć na hordy turystów chcących za wszelką cenę skosztować lokalnych specjałów piwnych i jeszcze zabrać coś do domu. Inaczej niż Niemcy nie możemy też liczyć na liczne festiwale z Oktoberfestem na czele, na które zjeżdżają piwosze z całego świata. Nie możemy liczyć też na masowy wywóz wyprodukowanego u nas piwa, bo jest ono kompletnie nie znane i nie ma żadnej marki. Jak zwykle musimy liczyć na siebie. Ale tym razem skutecznie.

View the full article

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.