Jump to content

[Lepsze piwo]ROWING JACK PIWEM ROKU 2012


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Zakończył się najważniejszy i najdokładniejszy plebiscyt na Piwo Roku 2012 zorganizowany już po raz dziesiąty przez portal Browar.biz. Niekwestionowanym zwycięzcą zostało piwo ROWING JACK warzone za sprawą inicjatywy kontraktowej AleBrowaru w browarze Gościszewo. Nie tylko zostało Piwem Roku, pokonało rekordową ilość 1180 piw, ale również zwyciężyło w kategorii Debiut Roku. Rowing Jack w obu kategoriach zebrał ponad dwa razy więcej głosów niż piwo z miejsca drugiego. A potwierdzeniem niebywałego  sukcesu AleBrowaru może być fakt, że w obu kategoriach drugie miejsce również trafiło do niego, tym razem za piwo BLACK HOPE. W historii plebiscytu bywało już tak, że najlepszy Debiut zdobywał również tytuł Piwo Roku, ale nigdy nie było takiej sytuacji, że jeden browar zdobył dwa pierwsze miejsca w tych dwóch kategoriach.

http://1.bp.blogspot.com/-rWljzRzr0P4/URWOmIDspII/AAAAAAAABv0/8PK9bsaUBCE/s320/podsumowanie_piwo_roku_2012.jpg
źródło: browar.biz

O tym że w Polsce lubimy piwne nowości i że poziom piwowarstwa rośnie świadczyć może fakt, że aż 7 piw z listy 10 najlepszych debiutów znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych piw roku. Oprócz wspomnianych ROWING JACK i BLACK HOPE jest to jeszcze jedno piwo AleBrowaru AMBER BOY. Konkurencja z Pinty (Browar na Jurze) co prawda nie wygrała, ale wprowadziła aż 5 swoich piw do dziesiątki najlepszych piw i 4 do najlepszych debiutów. Są to KONIEC ŚWIATA, IMPERIUM ATAKUJE, ANGIELSKIE ŚNIADANIE i VIVA LA WITA. ATAK CHMIELU z Pinty, który debiutował w roku poprzednim i był Piwem Roku 2011 w tym zajął bardzo dobre 4 miejsce. Listę piw, które są w obu kategoriach uzupełnia DZIADEK MRÓZ browaru Artezan.

Doskonały wynik uzyskało również piwo CIECHAN LAGEROWE, które debiutowało rok temu. Wtedy zajęło drugie miejsce w kategorii najlepszych piw i najlepszych debiutów. W tym roku niemal powtórzyło swój wynik zajmując trzecie miejsce w kategorii Piwo Roku. Jednak w koronnej kategorii Piw jasnych dolnej fermentacji do 13 °Blg nie dało szans innym browarom i tak jak rok temu, w tym również zdeklasowało konkurencję.
Amberowskie piwo ŻYWE, które od początku swojego debiutu nigdy nie zanotowało gorszego miejsca niż drugie, tym razem musiało zadowolić się szóstą lokatą. Z kolei piwo z Ciechanowa MOCNE NIEPASTERYZOWANE, które również zawsze trafiało na pudło i tym razem się na nim znalazło. Będąc na trzecim miejscu ustąpiło drugie MARCOWEMU również z Browaru Ciechan.

Wśród mocniejszych wersji piw jasnych dolnej fermentacji wygrał PILS z ciekawej inicjatywy Manufaktura Piwa przeprowadzonej przez Browar Jabłonowo. Piwo to choć nie znalazło się w pierwszej 10 najlepszych piw roku to jednak zostało docenione jako dziesiąty debiut roku.

Ciemne piwa dolnej fermentacji zarówno te mocniejsze jak i słabsze to królestwo Pinty. Podobnie jak rok temu i w tym roku pierwsze miejsce przypadło CZARNEJ DZIURZE. Etatowy medalista poprzednich lat czyli piwo CZERWONY SMOK z Fortuny zajęło tym razem tylko szóste miejsce. I w kolejnych latach go już chyba nie zobaczymy, bo Smoki odleciały do historii.
W mocniejszych wersjach piw ciemnych w ostatnich 6 latach zawsze wygrywał KOŹLAK z Ambera. Po raz pierwszy w historii musiał zadowolić się miejscem drugim. Pierwsze natomiast zdobyła ODSIECZ WIEDEŃSKA z Pinty.

W kategorii Portery nie mogło być chyba inaczej. Ten rok należy do PORTERU WARMIŃSKIEGO z Kormorana. Zwycięstwo w European Beer Star zrobiło wrażenie i dobrą publicyty. Co ciekawe piwo to w ostatnich dwóch latach zdobywało "tylko" trzecie miejsce. Na najwyższy stopień wspięło się dopiero w tym roku. Zwycięzca ostatnich czterech edycji plebiscytu czyli GRAND IMPERIAL PORTER z Browaru Amber w wyniku tegorocznych zawirowań smakowych znalazł się dopiero na czwartym miejscu. Drugie miejsce przypadło porterowi z  Cieszyna via ŻYWIEC. Jest to zarazem jedyne tzw. koncernowe piwo, które odniosło w plebiscycie sukces. Nie po raz pierwszy zresztą. Trzecie miejsce przypadło KOMESOWI z Fortuny, która swój porter już raz wprowadziła na podium, na drugie miejsce. Było to w 2007 r. PORTER ŁÓDZKI, który zawsze cieszył się dużym uznaniem uczestników plebiscytu tym razem zajął piąte miejsce. Konkurencja wśród porterów jest duża, a jak widać Łódzkiemu nie wyszła na dobre rachityczna dostępność jedynie w puszkach i niepewność co do dalszych losów piwa i browaru.
http://1.bp.blogspot.com/-NhwAgQ5bBJ8/URWQCoiYNaI/AAAAAAAABv8/eA4eptyXoTI/s400/butelka-rowing-jack-top.png
źródło: alebrowar.pl

Piwa górnej fermentacji zarówno te jasne jak i ciemne to ewidentna domena AleBrowaru. SWEET COW (w kategorii piw ciemnych do 13 °Blg), BLACK HOPE (w kategorii piw ciemnych powyżej 13 °Blg), AMBER BOY (w kategorii piw jasnych do 13 °Blg) i ROWING JACK (w kategorii piw jasnych powyżej 13 °Blg) zdecydowanie najbardziej posmakowały piwoszom i zostawiły konkurencję daleko w tyle.

Kategoria piw pszenicznych została rozbita w tym roku na trzy. Najlepsze piwo pszeniczne jasne do 13 °Blg to dobrze znane i uznane CIECHAN PSZENICZNE. Ubiegłoroczny zwycięzca PSZE KOŹLAK również w tym roku wygrał, tym razem jednak kategorię Piw Pszenicznych ciemnych mocnych. Wśród piw pszenicznych typu Witbier/Blanche triumfowało kolejne piwo Pinty VIVA LA WITA. Co ciekawe w liczbie zdobytych punktów piwo to okazało się zdecydowanie najlepsze. Pokonało nawet ROWING JACKA aż o 202 pkt.

Browar Pinta okazał się również niekwestionowanym zwycięzcą wśród piw specjalnych. Kategorię piw wędzonych wygrało JAK W DYM przed DYMAMI MARCOWYMI. Tegoroczny Grand Champion BRACKI RAUCH BOCK zajął dopiero trzecie miejsce. Natomiast kategorię pozostałych piw specjalnych KONIEC ŚWIATA czyli piwo w fińskim stylu sahti przed DYNIAMITEM czyli piwem dyniowym.

Ostatnią, ale niezwykle popularną kategorię piw aromatyzowanych wygrało po raz 7 z rzędu piwo MIODOWE z Browaru Ciechan, które podobnie jak rok temu wyprzedziło PIWO NA MIODZIE GRYCZANYM z Jabłonowa.

Poprzedni rok pod względem piwnym był ze wszech miar rekordowy. Ilość piw, debiutów, nowych browarów i ciekawych inicjatyw powoduje, że trudno wszędzie być i wszystkiego spróbować. Ale nic nie wskazuje na to, by rok obecny miał być inny. Konkurencja między browarami rośnie, jakość piw jest coraz lepsza. My, jako konsumenci możemy się tylko cieszyć.


View the full article

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.