Skocz do zawartości

BLG przed fermentacją


hajmon7

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

mam takie (głupie pewnie) pytanie.

czy kupując zestaw składników na piwo

ze słodów np 20l 14BLG

to ta wartość 14BLG to jest to co powinienem otrzymać

po chmieleniu a przed fermentacją? czy to jest wartość do uzyskania w idealnych warunkach

czy raczej przy założeniu sprawności warzelni domowej?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, hajmon7 napisał:

to jest to co powinienem otrzymać

po chmieleniu a przed fermentacją?

tak

 

19 minut temu, hajmon7 napisał:

czy to jest wartość do uzyskania w idealnych warunkach

 to już zależy od producenta/sklepu

 

Proponuję sugerować się  właśnie parametrem gęstości, a nie objętości, w przypadku mniejszej wydajności będziesz mieć trochę mniej, ale piwo o założonych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wartość, którą powinieneś osiągnąć (po gotowaniu, przed fermentacją) przy jakiejś założonej przez sprzedawcę zestawu wydajności. A wydajność zależy od paru czynników i może się wahać. Zwłaszcza jak się robi pierwsze warki to często jest niższa niż jak się osiągnie jakąś wprawę. Także równie dobrze może Ci wyjść kilka litrów mniej tego 14Blg, albo zakładane 20 litrów ale ekstrakt trochę mniejszy, np. 13Blg. To już zależy od tego jak będziesz wysładzał. Ja jestem zwolennikiem trzymania się zakładanego ekstraktu kosztem ewentualnej mniejszej ilości piwa, ale niektórzy robią na odwrót. Generalnie jak to Twoje pierwsze warki to się nie przejmuj jakimś tam 1Blg czy 2-3 litrami w tę czy w tę. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.