Skocz do zawartości

PBW powdered brewery wash zrób to sam


Koora

Rekomendowane odpowiedzi

Też robiłem tę mieszankę wg pierwszego posta, mieszałem ręcznie.

W użyciu wg mnie naoh skuteczniejsze, ale to bezpieczniejsze i nie wymaga tak obfitego płukania. Lepsze też do petkegów, do których nie zaleca się ługu.

Co do kosztów, to swoich nie pamiętam, ale licząc te, które podał @Koora
to wychodzi podobnie jak oryginał obecnie dostępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, x1d napisał:

Też robiłem tę mieszankę wg pierwszego posta, mieszałem ręcznie.

W użyciu wg mnie naoh skuteczniejsze, ale to bezpieczniejsze i nie wymaga tak obfitego płukania. Lepsze też do petkegów, do których nie zaleca się ługu.

Co do kosztów, to swoich nie pamiętam, ale licząc te, które podał @Koora
to wychodzi podobnie jak oryginał obecnie dostępny.

Gdzie widziałeś oryginale pbw w takiej cenie? 

Ja wrzuciłem potrzebne produkty w koszyk i przy zakupach za 90zł z dostawą wychodzi 2,7kg gotowej mieszanki, (33zł/kg) i jeszcze niektóre składniki nam zostaną. Oryginale pbw znalazłem najtaniej za około 80zł/kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2021 o 13:37, Koora napisał:

ilość na 500g, trwałość to od 6-12 miesiecy.

 

koszt produktów to koło 30zl bez wysyłki.

Pisałem że wg tych wyliczeń, a koszt pbw wg Twoich z innego wątku 280, więc jest porównywalnie. Jeżeli koszt składników jest faktycznie ponad 2x mniejszy, to pewnie opłaca się mieszać samemu.

Edytowane przez x1d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bless napisał:

myjesz szczotką/gąbką?

Nie do mnie pytanie, więc odpowiem.?

Rozrabiam składniki w kotle albo fermentorze. Wystarczy wsypać i zamieszać, wszystkie składniki łatwo się rozpuszczają a naczynie samo się umyje. Wrzucam tam kraniki, hop stopery i inne szpeje. Potem przez wężyk (też się umyje) napełniam butelki i idę wypić piwo. Jak sobie przypomnę to wlewam zawartość butelek z powrotem do baniaka. Lekko płucze każą butelkę i wstawiam do kraty szyjką w dół. W wannie . I tak dalej. Leję sosu nieco więcej, to i powierzchnia butelek się umyje (odciski palców hihi !).

Niewiele roboty a wszystko się świeci jak nie wiem co. Nawet butelki zasyfione drożdżami co stały w piwnicy rok od zabutelkowania.

No i zrobiłem sobie arkusz coby łatwo zrobić stosowną ilość magicznego roztworu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zielony07 Zalewasz całe wiadro, tak jak to robią w stanach? Jakie masz proporcje że jesteś wstanie  doczyścić zasyfione butelki? Ja do tej pory zalewałem wannę ciepła wodą,  wrzucałem 2 skrzynki butelek i dawałem do tego 2 tabletki do  zmywarki, ale i tak cześć butelek trzeba było szczotą szorować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=11470]zielony07[/mention] Zalewasz całe wiadro, tak jak to robią w stanach? Jakie masz proporcje że jesteś wstanie  doczyścić zasyfione butelki? Ja do tej pory zalewałem wannę ciepła wodą,  wrzucałem 2 skrzynki butelek i dawałem do tego 2 tabletki do  zmywarki, ale i tak cześć butelek trzeba było szczotą szorować. 
Jak dasz na całą wannę 2 tabletki to trochę mało, ja ostatnio na całą wannę wrzuciłem 15 tabletek

Wysłane z mojego RMX3081 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jako że były pytania odnośnie kosztu a i sam chciałem sobie to policzyć

 

Wyliczenie dla docelowej ilości 450g domowego PBW. W sklepie, takie opakowanie PBW kosztuje w okolicy 70-80PLN.

Mi wychodzi 19PLN, przy czym prawie 40% kosztu to jest Triton X100 :)

 

k1nCxxv.png

 

Kolumna koszt hurt pokazuje hipotetyczny koszt za zadaną ilość składników, przy założeniu że zamawiam opakowania poszczególnych składników w ilosciach 1-5kg (największych jakie znalazłem w sklepach online).

Koszt zwykły zakłada mniej więcej takie opakowania jak w pierwszym poście. Wyliczone koszty nie obejmują kosztu przesyłki składników.

 

I jeszcze jedna uwaga, jako że w patencie było mocno zaznaczone o tym że to jest środek czyszczący  niezawierający NaOH a i w opisie PBW w sklepie też nie ma o NaOH mowy to i w mojej kompozycji go nie uwzględniałem. (tytuł patentu to: NON-CAUSTC CLEANING COMPOSITON COMPRISING PEROXYGEN COMPOUND AND SPECIFIC SILICATE, AND METHOD OF MAKING SAME IN FREE-FLOWING, PARTICULATE FORM)

 

Errata: niby angielski znam biegle, ale źle zinterpretowałem NON-CAUSTIC. Jak coś jest kaustyczne to znaczy żrące, przy czym niewielkie stężenie Sody kaustycznej w roztworze nie powoduje, że będzie on żrący. @Koora w pierwszym poście rekomenduje 1-3% NaOH co wydaje się być odpowiednią ilością dla nie-żrącego środka czyszczącego. W przyszłych mixach będę dodawać NaOH w takiej mniej więcej ilości.

Edytowane przez grandfso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 7 miesięcy temu...

Odkopię lekko temat, zamówiłem szuwaksy na PBW, pytanie tylko jak długo mieszanka PBW może stać w szczelnie zamkniętym pojemniku (chodzi mi o PBW w stanie sypkim ) ?
Czy lepiej na bieżaco porcje sobie mieszać ?

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszam na bieżąco, ale niewiele może się stać jak wszystkie badziewia będą suche i zmieszane. NaOH łączy się z CO2 z powietrza, ale niezmieszane też.  Rzadko to robię, ale lecę po całości - porcja syfnych butelek, wężyki, kotły, łygi. Wszystko błyszczy. Zupa robi się brązowa ale dalej czyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.