Skocz do zawartości

Pytanie do szanownych Piwowarów


kiwitom

Rekomendowane odpowiedzi

Proste, może i naiwne pytanie mam. Czy po użyciu Whirlfloc'a (wrzuciłem na 10 minut przed końcem gotowania tabletkę na 25 litrów) mogę normalnie zebrać gęstwę? Pierwszy raz używałem Whirlfloc'a, zależało mi na klarowności bo to Pils. Drożdże to Saflager W34/70. Zależy mi na gęstwie, gdyż planowałem Porter Bałtycki i specjalnie dla gęstwy nastawiłem tego Pilsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne że tak.

Nie miałeś za dużo farfocli pod koniec gotowania czy chłodzenia? Z Whirlfloc'iem nie ma co przesadzać. Ja daję jedną tabletkę na 50 l (tak się chyba zaleca).

Edit: Wytrącenie zbyt dużej ilości białek też nie jest dobre.

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, skybert napisał:

No jasne że tak.

Nie miałeś za dużo farfocli pod koniec gotowania czy chłodzenia? Z Whirlfloc'iem nie ma co przesadzać. Ja daję jedną tabletkę na 50 l (tak się chyba zaleca).

Edit: Wytrącenie zbyt dużej ilości białek też nie jest dobre.

Chyba 1tab/hl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gnębię dalej temat, gdyż będzie to mój pierwszy Porter Bałtycki. Otóż fermentacja w 10°C burzliwa przez 60 dni, następnie cicha w temperaturze 5°C ponownie 60 dni bez przelewania, później butelkowanie. Czy przy dodawaniu surowca do refermentacji powinienem dodać świeżych drożdży? Czy wystarczy sama glukoza? Bądź, co bądź są to 4 miesiące w wiadrze. A jeżeli trzeba jednak dodać świeżych drożdży, to ile i jakiej formie? Do fermentacji użyta gęstwa z Saflager W34/70. Będę wdzięczny za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, kiwitom napisał:

Gnębię dalej temat, gdyż będzie to mój pierwszy Porter Bałtycki. Otóż fermentacja w 10°C burzliwa przez 60 dni, następnie cicha w temperaturze 5°C ponownie 60 dni bez przelewania, później butelkowanie. Czy przy dodawaniu surowca do refermentacji powinienem dodać świeżych drożdży? Czy wystarczy sama glukoza? Bądź, co bądź są to 4 miesiące w wiadrze. A jeżeli trzeba jednak dodać świeżych drożdży, to ile i jakiej formie? Do fermentacji użyta gęstwa z Saflager W34/70. Będę wdzięczny za porady.

Drożdża do refermentacji nie dodawałem

https://wiki.piwo.org/Porter_Bałtycki_(Porter_Opalenicki)_Andrzej_Smyk_(anteks) a i tak długo nie fermentowałem bo to raczł chłyt martetindowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.