Skocz do zawartości

początki piwowarstwa


kal800

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny test dzisiaj - BLG dokładnie jak tydzień temu. Za to smak już bardzo ładnie się ułożył. Kwaśny posmak, który mnie trochę niepokoił już nie występuje, za to weszły inne ciekawe elementy. Można powiedzieć, że to co mam w fermentorze to już jest Hefe Weissbier. Potrzymam jeszcze tydzień w 14 stopniach i do butelek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejna warka - Pale Ale. Mam drożdże w proszku - S-04. Jak je zadać najlepiej? Rozsypać proszek wprost na schłodzoną brzeczkę czy jakoś je przygotować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy szukanie w necie i czytanie aż tak boli?
Cytat z opisu tego działu:
"Najlepsze miejsce do pisania i czytania dla początkujących piwowarów. Pisz, jeżeli nie znalazłeś nigdzie odpowiedzi."
Każdy z nas zaczynał ale wyobrażasz sobie jak wyglądałoby to forum jakby każdy kolejny zarejestrowany początkujący piwowar zadawał ciągle te same pytania?

Znacznie lepiej jest poczytać zanim zacznie się warzyć piwo a jak nie znajdziesz odpowiedzi pytać.
https://www.piwo.org/search/?q=rehydratacja&quick=1
https://wiki.piwo.org/Strona_główna

https://www.blog.homebrewing.pl/category/dla-poczatkujacych/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, WojtekGaaD said:

Czy szukanie w necie i czytanie aż tak boli?
Cytat z opisu tego działu:
"Najlepsze miejsce do pisania i czytania dla początkujących piwowarów. Pisz, jeżeli nie znalazłeś nigdzie odpowiedzi."
Każdy z nas zaczynał ale wyobrażasz sobie jak wyglądałoby to forum jakby każdy kolejny zarejestrowany początkujący piwowar zadawał ciągle te same pytania?

Znacznie lepiej jest poczytać zanim zacznie się warzyć piwo a jak nie znajdziesz odpowiedzi pytać.
https://www.piwo.org/search/?q=rehydratacja&quick=1
https://wiki.piwo.org/Strona_główna

https://www.blog.homebrewing.pl/category/dla-poczatkujacych/

Nie chcesz, nie odpowiadaj, proste chyba. 

 

Nie zaśmiecam forum - poruszam się w ramach jednego wątku, który założyłem. Dzięki temu wątkowi i bardzo pomocnym radom kolegów udało mi się uwarzyć bez komplikacji i wtop pierwsze piwo i powoli z piaskownicy wychodzę. Chyba właśnie po to jest, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kal800 napisał:

dzięki!

 

taki roztwór jest podatny na infekcję? 30 minut to sporo czasu...

A piwo fermentuje parę(naście) dni, to daleko więcej, niż "sporo czasu" :)
Po prostu jak w przypadku całego procesu trzeba zachować reżim sanitarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, x1d said:

No cóż, nie każdy widzi różnicę między forum i komunikatorem.

Informacje, o które pytasz masz na opakowaniu drożdży.

 

no nie do końca. na opakowaniu drożdży jest napisane, aby rozsypać je na brzeczkę, nie ma mowy o rehydratacji, o której koledzy pisali. podobną sytuację miałem z płynnymi w weizenie - instrukcja pisała, że to co jest w saszetce wystarczy na 19 litrów nastawu, z kolei instrukcja od homebrewing.pl wyraźnie sugerowała żeby robić starter, ale kolega stąd pisał, że takiej potrzeby nie ma i się sprawdziło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale Ale pięknie fermentuje - rurka bulgocze aż miło. 

 

Natomiast weizen mimo że smakuje dobrze, to nie wygląda - piwo jest mętne -  koloru ciemnożółtego, zamiast słomkowego.  Zastanawiam się, czy go nie sklarować trochę i nie przelać do drugiego fermentora na resztę cichej... 

BCB0100A-9F42-4C84-BF0A-C5EE1F711291.jpeg

Edytowane przez kal800
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kal800 napisał:

piwo jest mętne

Weizen powinien być mętny

1 godzinę temu, kal800 napisał:

koloru ciemnożółteg

na zdjęciu to nawet bym powiedział że brązowy. Na tyle na ile jestem w stanie przekopać się przez ten wątek to widzę, że robiłeś z ekstraktów? One zazwyczaj dają ciemniejsze piwo.

 

1 godzinę temu, kal800 napisał:

smakuje dobrze

I o to tu chodzi przede wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ekstrakty. jedyne co mnie lekko niepokoi to chmieliny, które się pojawiły na dnie szklanki. Zrobiłem wir przed zlaniem brzeczki i wydawało mi się że chmieliny zostały w garnku, a jednak okazuje się że niekoniecznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przefiltruję przy przelewaniu piwa do fermentora z syropem do refermentacji. Czy gaza przywiązana do końcówki wężyka którym będę zlewał to dobry pomysł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejny zestaw do uwarzenia - tym razem Weissbier na ekstraktach od Browamatora. I trochę ciekawi mnie kwestia chmielu - dostałem 60g chmielu Comet a w poprzednim weissie miałem 15g Lubelskiego. Sprawdziłem receptury wszelkich znanych mi weissów i nigdzie nie widziałem takiej ilości chmielu w tym stylu. Czy na pewno tak ma być? Comet to raczej intensywny chmiel w końcu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg instrukcji ma iść cały na goryczkę, czy coś również na aromat? Możesz przeliczyć sobie w którymś kalkulatorze i sypnąć tyle, żeby wyszło w okolicy 15 IBU (lub nieco mniej/więcej, wedle upodobań).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, punix said:

Wg instrukcji ma iść cały na goryczkę, czy coś również na aromat? Możesz przeliczyć sobie w którymś kalkulatorze i sypnąć tyle, żeby wyszło w okolicy 15 IBU (lub nieco mniej/więcej, wedle upodobań).

3 chmielenia na gorąco według instrukcji - 20g po 5 minucie, 45 i 55. 

 

Wychodzi około 40 IBU. Goryczka zabije smak drożdży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.