Skocz do zawartości

początki piwowarstwa


kal800

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mi się spodobało, że chyba następną warkę wstawię równolegle. 

 

Mam jeszcze pusty fermentor bez kranika ale także bez rurki - czy burzliwą można przeprowadzić w takim fermentorze?

 

Kal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kal800 napisał:

Tak mi się spodobało, że chyba następną warkę wstawię równolegle. 

 

Mam jeszcze pusty fermentor bez kranika ale także bez rurki - czy burzliwą można przeprowadzić w takim fermentorze?

 

Kal

Jak najbardziej. Musisz tylko lekko rozszczelnić fermentor. Nawet z tego co czytam większość ludzi na forum tak robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dalszą część - póki co wszystko idzie dobrze - piwo sobie spokojnie fermentuje w optymalnych warunkach 18-19 stopni. W przyszły piątek sprawdzę BLG i jeżeli do niedzieli nie spadnie, wówczas można butelkować. Jak widziałem na filmach Kopyra, to on przelewał piwo do fermentora na cichą, potem na dno pustego fermentora z kranikiem wlewał roztwór do refermentacji, na to piwo z cichej i dalej kranikiem do butelek. 

 

Sugerowaliście, żeby prosto po fermentacji burzliwej butelkować, natomiast - w jaki sposób dodać cukier (w moim przypadku ekstrakt słodowy)? Wlać roztwór do piwa "od góry" i zamieszać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kal800 napisał:

Sugerowaliście, żeby prosto po fermentacji burzliwej butelkować

nic takiego nie sugerowaliśmy, jedynie byś nie przelewał na cichą do nowego fermentora, a cichą prowadził w fermentorze po burzliwej. Cicha ma na celu pozbycie się ubocznych produktów fermentacji przez drożdże, które "posprzątają po sobie", przelewasz kiedy chcesz klarowć piwo, długo kondycjonować lub zebrać gęstwę przed chmieleniem na zimno. Dałbym temu piwu dwa tygodnie w 18°C i tydzień w około 14°C, sprawdził blg (choć po takim czasie pewnie już będzie stałe) w odstępie dwóch dni i rozlewał.

Dekantujesz z nad drożdży do fermentora z kranikiem, w którym masz już syrop cukrowy do refermentacji (opcjonalnie możesz dać 4g wit C), układając tak wężyk, by wprowadzić wypływające piwo w ruch wirowy, co spowoduje dobre wymieszanie się płynów. Syrop zrób w około litrze wody, nie będzie problemu z prawidłowym wymieszaniem

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kal800 napisał:

tylko, że burzliwą przeprowadzam w fermentorze z kranikiem... a drugi mam bez kranika. bym musiał dwa razy przelewać...

 

Ja nigdy nie przelewam na cichą i w każdym wiadrze mam kranik. W takim razie zrób roztwór ekstraktu z wodą, bardzo delikatnie wlej do fermentora i bardzo delikatnie zamieszaj, żeby nie napowietrzyć, a później rozlewaj z kranika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kal800 napisał:

a jak dodać cukier do refermentacji?

jest jeszcze opcja, abyś wyposażył się w strzykawkę o objętości 20ml i odpowiednią ilość syropu wstrzyknął do każdej butelki przed rozlewem. Np chcesz osiągnąć wysycenie na poziomie 3vol, piwo skończyło fermentację w 18°C, więc będziesz potrzebował około 170g białego cukru. Zagotujesz cukier w 0,7l wody, co da Ci objętość około 0,8l. Zakładając, że rozlewasz 20l piwa, co Ci da 40 butelek, to do każdej wstrzykujesz 20ml syropu. Tym sposobem nie musisz przelewać do nowego wiadra, prosto z tego z kranikiem przeprowadzisz rozlew.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się mocno postarasz, to zakazisz. Zachowując normalne zasady higieny oraz dezynfekcji, piwo nie powinno nic złapać. Zdezynfekuj kranik, wężyk oraz rurkę do rozlewu, no i oczywiście butelki. Ja osobiście po myciu przepłukuję oxi i na suszarkę, potem wszystkie wkładam do kraty i rozlewam. Zaleję 5 sztuk i zakładam kapsle, jak rozleję wszystkie, to zabieram się za kapslowanie. Kapsli nie dezynfekuje, normalnie łapą nakładam na butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, smola said:

jest jeszcze opcja, abyś wyposażył się w strzykawkę o objętości 20ml i odpowiednią ilość syropu wstrzyknął do każdej butelki przed rozlewem. Np chcesz osiągnąć wysycenie na poziomie 3vol, piwo skończyło fermentację w 18°C, więc będziesz potrzebował około 170g białego cukru. Zagotujesz cukier w 0,7l wody, co da Ci objętość około 0,8l. Zakładając, że rozlewasz 20l piwa, co Ci da 40 butelek, to do każdej wstrzykujesz 20ml syropu. Tym sposobem nie musisz przelewać do nowego wiadra, prosto z tego z kranikiem przeprowadzisz rozlew.

 

Tak zrobię. Strzykawki są z definicji sterylne i tanie - jedna świeżo otwarta na butelkowanie i do śmieci. 

 

Czy refermentacja ektraktem słodowym przebiega tak samo - też się gotuje syrop na bazie tego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem, DME dodaje się więcej niż cukru białego. Mi bardziej chodziło o to czy też się rozrabia z wodą i gotuje. 

 

Kalkulator pyta o temperaturę brzeczki - o jaką temperaturę mu chodzi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje się najwyższą temperaturę podczas fermentacji - chodzi tutaj o zależność uwalniania rozpuszczonego w brzeczce dwutlenku węgla - im wyższa temperatura tym łatwiej się ten dwutlenek węgla uwalnia i po prostu nie będzie go w brzeczce, która rozlewacie do piwa. Możecie sobie potwierdzić tą zależność np. podgrzewając wodę gazowaną w czajniku ? taki 'głupi' eksperyment, a pokaże wam o co dokładnie chodzi z tym podawaniem temperatury brzeczki do kalkulatora refermentacji.

 

Odsyłam oczywiście do fenomenalnego artykułu m.in. na ten temat autorstwa użytkownika @DanielN:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna jasność - dzięki za podesłanie linka. Wprawdzie chemia nie była nigdy moją mocną stroną, ale wyjątkowo przystępnie i kompleksowo sprawa została omówiona. 

 

Widzę rozbieżność jeżeli chodzi o nagazowanie Weizena - jedne kalkulatory podają, że od 2.5 w górę, inne że 3.4. Ja osobiście nie lubię mocno nagazowanych piw, ale też nie chciałbym, żeby wyszła kompletna lura. Jakie są Wasze doświadczenia? 

 

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie przepadasz za mocno nagazowanymi piwami, ale jednak chcesz, żeby Twój weizen był silniej wysycony niż taka APA, to celowałbym w okolice 2,5-3.

Są też głosy, że niektóre butelki nie wytrzymują ciśnienia powyżej 3, choć osobiście nawet w tych cienkich zdarzało mi się refermentować na poziom powyżej 3,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, ale teraz to już zgłupiałem. 

 

Mam trzy kalkulatory:

 

http://www.beer-calc.pl/ileDodacCukru

https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/

Aplikacja Brewfather na telefonie

 

Wpisałem identyczne parametry - 20L piwa, Wolumen CO2 - 2.8 , maksymalna temperatura fermentacji - 20 stopni. 

Dodatkowo w kalkulatorze beer-calc podałem początkowe BLG brzeczki - 12 stopni

 

Beer-calc - 264g DME (podał jeszcze 1933 ml wody do rozrobienia)

Brewersfriend - 228g DME

Brewfather - 224g DME

 

Różnica między najwyższym wynikiem a najniższym to 15% - całkiem sporo moim skromnym zdaniem...

 

I bądź tu mądry. Sprawdziłem dla cukru - tutaj wyniki są już bardziej spójne - 156/155/152, więc wydaję mi się, że każdy z narzędzi przelicza inaczej cukier na DME. Hmmm, zastanawiam się, czy może jednak lepiej refermentować zwykłym cukrem...

 

k

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może beer-calc uwzględnia te 2l wody do rozpuszczenia (choć coś sporo tej wody zakłada)? Wtedy różnica jest już nieduża.

Proponuję zrobić kilka warek na jednym kalkulatorze, wtedy będziesz wiedział, czego dokładnie się spodziewać, a później będziesz wiedział, jak to skorygować względem własnych upodobań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.