Skocz do zawartości

Zestawy startowe i garść pytań.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Chciałbym spróbować sił w piwowarstwie, ale niestety mam sporo obaw w tej sprawie.

Mam sporo czasu i chciałbym warzyć piwo po 10l (mam kuchenkę elektryczną i nie widzi mi się testować jej limitów na cięższych warkach).

Przechodząc do moich pytań:

1.Temat fermentacji warek 10l w fermentorze 33l jest dla mnie niejasny, wyczytałem o tlenkowcu, o dodawaniu więcej drożdży albo sztucznym tworzeniu co2 jako środek zapobiegawczy.

Były też sugestie o zakupie wiader 13l z atestem do żywności z Liroy/Obi/Castorama.
Jakie rozwiązanie byłoby najlepsze?
2.Interesują mnie zestawy startowe:
https://marxam.pl/zestawy-startowe-zestaw-sprzetowy-piwowar-start,c274,p4019,pl.html
https://marxam.pl/zestawy-startowe-zestaw-sprzetowy-piwowar-pro,c274,p4020,pl.html
https://marxam.pl/zestawy-startowe-zestaw-sprzetowy-piwowar-premium,c274,p4021,pl.html
Który z nich byłby najlepszy? Czy lepiej będzie zamówić zestaw z innego sklepu?
3.Do dyspozycji mam pokój ze stałą temperaturą 20 stopni, piwnice około 15 stopni oraz mini lodówkę.
Czy będę mógł spokojnie warzyć większość stylów?

Niestety piwnica jest dość brudna i wilgotna - higrometr wykazuje zazwyczaj około 70%, przy mocnym wietrzeniu czasami 50%, czy będzie to miało jakiś szczególny wpływ na fermentacje?

Z góry dziękuje za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadra 15 l z atestem do żywności że sklepów budowlanych są bardzo dobre. Trzeba tylko dokupić wiertło, żeby porobić otwory pod rurki i kraniki. Można postawić na wiertło choinkowe.

 

Temperatury fajne, można z tym działać, tylko to nie jest tak,  że wstawisz do 15 stopni, to tyle będzie - drożdże podniosą temperaturę, która potem opadnie, a to może zatrzymać fermentację, dlatego jak zacznie spadać, to można przenieść do cieplejszego pomieszczenia.

 

Taka mała lodówka to połowa zestawu do świetnej kontroli temperatury - warto z czasem (albo od razu) dokupić sterownik.

 

Co do warunków w piwnicy bym się nie przejmował, byle nie zassać powietrza do wiadra i je dezynfekować przed otwarciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Julianusz napisał:

Były też sugestie o zakupie wiader 13l z atestem do żywności z Liroy/Obi/Castorama

Te wiaderka są dobre, ale dużo lepsze są przezroczyste bo widać jak przebiega fermentacja i nie trzeba zaglądać przez zdejmowanie wieka. Do warek 10 - 13 litrowych, a takie wielkości mi teraz pasują :)  kupiłem wiadra w "esensjesmaku" były niedrogie i są ciut większe jak te z Castoramy, i do mojej lodówki mieszczą się dwie sztuki na raz. W 33 litrowych też można fermentować małe warki, wcześniej tak robiłem, ale zajmowały dużo miejsca w lodówce i mieściło się tylko jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, możesz spokojnie kupić wiaderka fermentacyjne o pojemności 12l, np TUTAJ. Nie wiem jaki budżet przeznaczasz na nowe hobby, jeżeli nie chcesz nadwyrężać kuchenki, to masz też TAKIEGO samograja. Mam takiego i polecam. Co do piwnicy, też mam taką z temperaturą 15-16 stopni i bardzo dobrze się sprawdza, fermentowałem w niej już nie jedną warkę z powodzeniem. Lodówkę jak masz, to już połowa sukcesu, dokup tylko sterownik TAKI jak ten i grzałkę, no i masz temperatury bardzo dokładne dla dolniaków. Ja wszystkie warki górnej fermentacji robiłem w piwnicy i nie było żadnych problemów, dolniaki ładuję do lodówki.

No i ostrzegam.... to wciąga!!! Ja już mam blisko 200 litrów różnych piw na regałach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadro z castoramy jest spoko, możesz używać tez np takich słoików https://allegro.pl/oferta/duzy-sloj-na-przetwory-z-uchwytem-i-zakretka-12l-9941308522.

 

Zestaw pierwszy w zupełności wystarczy o ile masz garnek - kluczowy w tej zabawie. I tak będziesz dokupował rzeczy rozwijając browar. Był zresztą niedawno wątek o takich zestawach, musisz poszukać.

 

6 godzin temu, Julianusz napisał:

Niestety piwnica jest dość brudna i wilgotna

Wilgoć nie przeszkadza, o ile nie ma grzyba (który bardzo przeszkadza), ale brudu bym się trochę obawiał. Nie musi być sterylna, ale jakieś minimum braku kurzu w powietrzu by się przydało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.