Skocz do zawartości

Zamienniki słodów - Dunkel Weizen


pejot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym zacząć warzyć ze słodów dobieranych na własną rękę, a nie kupowanych w zestawie. Na pierwszą taką warkę wybrałem Dunkela, jako, że proporcje w recepturze pozwalają na ekonomiczne zużycie całości słodów. Oto recepta z zestawu:

 

1. Słód pszeniczny Weyermann 2,0kg

2. Słód monachijski Weyermann typ II 1kg

3. Słód pilzneński Weyermann 1kg

4. Słód czekoladowy pszeniczny Weyermann 30g

 

5. Chmiel aromatyczny Lubelski 30g

6. Drożdże piwowarskie Safbrew WB-06

 

 

Ja natomiast dysponuję słodami:

 

1. Słód pszeniczny ciemny (Barwa EBC: 15, producent: CastleMalting Belgia)

2. Słód Monachijski (Barwa EBC: 25, producent: CastleMalting Belgia)

3. Słód Pilzneński (Barwa EBC: 2,5 ? 3,5, producent: CastleMalting Belgia)

4. Słód czekoladowy (Barwa EBC: 1100, producent: Litovel , Czechy)

 

5. Chmiel aromatyczny Lubelski

6. Drożdże piwowarskie Safbrew WB-06

 

Mam parę pytań:

- rozumiem, że jeśli chcę zrobić ciemnego pszeniczniaka, wybieram tylko z ciemnych odmian słodów? Np. monachijski - co się stanie, jak zrobię na bazie typu I a nie II?

- do wyboru mam słód pilzneński zwykły, i 6-rzędowy. Który wybrać? O co chodzi w tym podziale?

- czy mogę zamienić słód czekoladowy pszeniczny na słód czekoladowy - nie pszeniczny?

 

Zamierzam kupić tego większą ilość, stąd obawy, że źle dobrałem składniki i nic mi z tego konkretnego nie wyjdzie... Proszę o poradę, może coś zamienić, może z czegoś zrezygnować?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Nie masz co się przejmować - NIGDY nie uzyskasz takiego samego piwa jak w recepturze - oprócz parametrów słodu wiele innych czynników ma wpływ na gotowe piwo. Ponadto jeśli nie próbowałeś piwa wykonanego w orginale to nie będziesz miał porównania. Warz a i tak "Będzie Pan zadowolony". Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha :cool:

Czyli śmiało sypać do gara i mieszać bez skrępowania.

A jak to jest z firmami słodów? Weyermann kojarzę, bo na tych słodach do tej pory robiłem, ale czy to ma aż takie znaczenie?...

Jakieś znaczenie pewnie się znajdzie, ale jak kolega napisał wyżej. Jeżeli proporcje składników i parametry mieszczą się w stylu to bym się nie martwił.

Ja zakładam że różnica w słodzie pilzeńskim producenta A a producenta B jest taka jak przy kupowaniu jabłek danego gatunku np Lobo z gospodarstwa A i gospodarstwa B. :)

Rożnica pewnie musi być, ale trzyma się danych parametrów i smaku. Myślę że różnica nierozpoznawalna dla większości z nas.

Edytowane przez tieroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.