Skocz do zawartości

Jaki Areometr na początek


bless

Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, anteks napisał:

Gdzie masz do takowego dostęp?

 Po pierwsze robiłem sam roztwory cukru z wodą destylowaną i sprawdzałem, a później sprawdzaliśmy z kumplem, który dysponuje w pracy czymś TAKIM i przyniósł to ustrojstwo ze sobą. Browina wyszły najgorzej, refraktometr OK, ale sam był bardzo zdziwiony, że ten niepozorny spławik jest tak dokładny. Jest dokładny i wygodny dla mnie i dlatego go używam. Kolega prosił o radę, więc doradziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kiwitom napisał:

zlewam trochę brzeczki do probówki

 

Hehe, po tylu latach używania spławika już powoli zaczyna mnie to denerwować, właśnie głównie przez to zlewanie do menzurki. Najgorzej jak chce się kontrolować na koniec fermentacji co te kilka dni czy blg nie spada...i to zlewanie... Ech, może już stary jestem i szukam wygód :D Także chyba nadszedł czas na zakup refraktometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kiwitom napisał:

Kolego ja używałem na początku tych z Browinu, ale niestety są fatalne. Skala potrafi się przesunąć, co pomiar to inny wynik... jednym słowem badziewie. Kupiłem więc refraktometr, jednak od kilku miesięcy używam jednak polskiego spławika, którego wypatrzyłem na Allegro i jest on rewelacyjny. Super dokładny i bardzo wygodny w użyciu. TUTAJ masz link do niego i na prawdę polecam.

@kiwitom jak wygląda dokładność w tym areometrze? Na zdjęciu w ogłoszeniu widzę, że ma podziałkę tylko do 1 BLG.

Edytowane przez Rotblunt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piwosz86 napisał:

 

Hehe, po tylu latach używania spławika już powoli zaczyna mnie to denerwować, właśnie głównie przez to zlewanie do menzurki. Najgorzej jak chce się kontrolować na koniec fermentacji co te kilka dni czy blg nie spada...i to zlewanie... Ech, może już stary jestem i szukam wygód :D Także chyba nadszedł czas na zakup refraktometru.

 

Ja zawsze fermentuję z kranikiem, więc zlanie nie wiąże się z wężami i ich dezynfekcją, otwieram kranik i leci. Wiem jaka jest opinia na ten temat, ale ja przed użyciem wiadra odkręcam kranik i wrzucam go do środka dezynfekcyjnego, a przed zlaniem próbki psikam mocnym alkoholem i żadnych zakażeń nigdy nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rotblunt napisał:

@kiwitom jak wygląda dokładność w tym areometrze? Na zdjęciu w ogłoszeniu widzę, że ma podziałkę tylko do 1 BLG.

 

Masz w opisie, 0,5 BLG. Nie ma co prawda podziałki, ale przerwy są na tyle duże, że spokojnie zobaczysz te 3,5 czy 4,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie od kilku warek tylko refratometr.  Pomiaru można dokonać w każdej chwili (wysładzanie, koniec gotowania, itp)  nie trzeba wiele czasu, by ostudzić próbkę, bo ma znikomą pojemność cieplną.

Spławik mam tylko awaryjnie, gdyby kiedyś refratkometr pokazał "dziwny" wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

hej

też zdecydowałem się na refraktometr. Dokładnie kupiłem: https://pl.aliexpress.com/item/32826041462.html?spm=a2g0s.12269583.0.0.3bfe395bUJXDYc

 

Przed pierwszym użyciem dokonałem kalibracji, tj. naniosłem kilka kropli wody i wyskalowałem do poziomu 0. Jako test sprawdzałem na przefermentowanym double IPA. Test areometrem - 4,5BLG. Sprawdzam zakupionym refraktometrem - 11 Brix co daje w przeliczeniu ok 10,5 BLG. 

Wadliwy refraktometr? Popełniam jakiś błąd?

Edytowane przez beerrocker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zakodowałem ten wątek, że była rozmowa o refraktometrze i stąd chyba bez zastanowienia zadałem pytanie...

Generalnie nie doczytałem, że dla pomiarów refraktometrem istotny jest pomiar początkowy także refraktometrem. Swój odebrałem dosłownie kilka dni temu więc początkowy pomiar miałem wykonany areometrem.

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.