Skocz do zawartości

Jaki Areometr na początek


bless

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, bless napisał:

Jako, że pierwsza warka za mną i dostało mi się za brak areometru zaczynam się za czymś rozglądać i teraz pytanie. Czy Areometr uniwersalny z BA za 26 zł będzie ok? 

Czy jednak trzeba dokładać do czegoś lepszego?

Będzie ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bless napisał:

Czy Areometr uniwersalny z BA za 26 zł będzie ok? 

Czy jednak trzeba dokładać do czegoś lepszego?

 

Jak masz większy budżet to możesz od razu zainwestować w refraktometr ;)  Jest wygodniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, fiB napisał:

Możesz też podjechać do pobliskiej mrówki jak mają ścianę z produktami browina to kupisz areometr za ok 17 zł. 

Awaryjnie jest to świetna sprawa. Ale jeśli robi się większe zakupy (początkujący) to lepiej dołożyć więcej i mieć lepszy sprzęt.

Ja polecam tego Alla France. Trzeba tylko pamiętać, że jest wyskalowany w 15,6°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Piwosz86 napisał:

 

Jak masz większy budżet to możesz od razu zainwestować w refraktometr ;)  Jest wygodniejszy.

Patrząc na allegro są refraktometry od 80 do 400 zł. Który jest minimum? Czytając pobieżnie faktycznie refraktometr wydaje się wygodniejszy. Są jakieś polecane refraktometry na forum? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bless napisał:

Patrząc na allegro są refraktometry od 80 do 400 zł.

 

Taki jest wystarczający: https://allegro.pl/oferta/refraktometr-0-32-brix-cukromierz-wino-piwo-cydr-7260966124

 

Na Alli masz nawet tańsze, mnóstwo użytkowników forum je używa i sobie chwalą. Pamiętaj tylko, że refraktometry wymagają korekty odczytu za pomocą kalkulatora ;) Zwłaszcza gdy mierzysz blg w piwie, w którym jest już alkohol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję refraktometr z Aliexpress. Z tego co widzę już za niecałe 3 dychy kupisz, czyli za cenę spławika, który jest zdecydowanie mniej wygodny.

Zwróć uwagę tylko na skalę, bo są różne - zazwyczaj w brix, ale mogą mieć dodatkowo skalę SG lub stężenie alkoholu (to się przyda jeśli robisz bimber).

 

Przykładowy link https://pl.aliexpress.com/item/1005001868363330.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.10de50cbC9oARh&algo_pvid=d4a32572-49fe-4908-8b7e-f42967c05dfe&algo_expid=d4a32572-49fe-4908-8b7e-f42967c05dfe-17&btsid=2100bb4716159807986963891e8e40&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, x1d napisał:

Proponuję refraktometr z Aliexpress. Z tego co widzę już za niecałe 3 dychy kupisz, czyli za cenę spławika, który jest zdecydowanie mniej wygodny.

Zwróć uwagę tylko na skalę, bo są różne - zazwyczaj w brix, ale mogą mieć dodatkowo skalę SG lub stężenie alkoholu (to się przyda jeśli robisz bimber).

 

Przykładowy link https://pl.aliexpress.com/item/1005001868363330.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.10de50cbC9oARh&algo_pvid=d4a32572-49fe-4908-8b7e-f42967c05dfe&algo_expid=d4a32572-49fe-4908-8b7e-f42967c05dfe-17&btsid=2100bb4716159807986963891e8e40&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

I obowiązkowo lektura jak używać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piwosz86 napisał:

 

Taki jest wystarczający: https://allegro.pl/oferta/refraktometr-0-32-brix-cukromierz-wino-piwo-cydr-7260966124

 

Na Alli masz nawet tańsze, mnóstwo użytkowników forum je używa i sobie chwalą. Pamiętaj tylko, że refraktometry wymagają korekty odczytu za pomocą kalkulatora ;) Zwłaszcza gdy mierzysz blg w piwie, w którym jest już alkohol.

 

56 minut temu, x1d napisał:

Proponuję refraktometr z Aliexpress. Z tego co widzę już za niecałe 3 dychy kupisz, czyli za cenę spławika, który jest zdecydowanie mniej wygodny.

Zwróć uwagę tylko na skalę, bo są różne - zazwyczaj w brix, ale mogą mieć dodatkowo skalę SG lub stężenie alkoholu (to się przyda jeśli robisz bimber).

 

Przykładowy link https://pl.aliexpress.com/item/1005001868363330.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.10de50cbC9oARh&algo_pvid=d4a32572-49fe-4908-8b7e-f42967c05dfe&algo_expid=d4a32572-49fe-4908-8b7e-f42967c05dfe-17&btsid=2100bb4716159807986963891e8e40&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

 

Czy dobrze widzę, że one są takie same? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja używałem na początku tych z Browinu, ale niestety są fatalne. Skala potrafi się przesunąć, co pomiar to inny wynik... jednym słowem badziewie. Kupiłem więc refraktometr, jednak od kilku miesięcy używam jednak polskiego spławika, którego wypatrzyłem na Allegro i jest on rewelacyjny. Super dokładny i bardzo wygodny w użyciu. TUTAJ masz link do niego i na prawdę polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, x1d napisał:

Proponuję refraktometr z Aliexpress. Z tego co widzę już za niecałe 3 dychy kupisz, czyli za cenę spławika, który jest zdecydowanie mniej wygodny.

Zwróć uwagę tylko na skalę, bo są różne - zazwyczaj w brix, ale mogą mieć dodatkowo skalę SG lub stężenie alkoholu (to się przyda jeśli robisz bimber).

 

Przykładowy link https://pl.aliexpress.com/item/1005001868363330.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.10de50cbC9oARh&algo_pvid=d4a32572-49fe-4908-8b7e-f42967c05dfe&algo_expid=d4a32572-49fe-4908-8b7e-f42967c05dfe-17&btsid=2100bb4716159807986963891e8e40&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

11.56$ to jakieś 45zł, a nie 3 dychy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ten wyskoczył bez darmowej przesyłki, ale widzę że są za 30-40 z kosztami, to i tak sporo mniej niż w pl.

 

Ps. Najlepiej wpisać refractometer brix albo sugar w wyszukiwarkę.

Edytowane przez x1d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kiwitom napisał:

Kolego ja używałem na początku tych z Browinu, ale niestety są fatalne. Skala potrafi się przesunąć, co pomiar to inny wynik... jednym słowem badziewie. Kupiłem więc refraktometr, jednak od kilku miesięcy używam jednak polskiego spławika, którego wypatrzyłem na Allegro i jest on rewelacyjny. Super dokładny i bardzo wygodny w użyciu. TUTAJ masz link do niego i na prawdę polecam.

Czemu porzuciłeś korzystanie z refraktometru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kiwitom napisał:

Kolego ja używałem na początku tych z Browinu, ale niestety są fatalne. Skala potrafi się przesunąć, co pomiar to inny wynik... jednym słowem badziewie. Kupiłem więc refraktometr, jednak od kilku miesięcy używam jednak polskiego spławika, którego wypatrzyłem na Allegro i jest on rewelacyjny. Super dokładny i bardzo wygodny w użyciu. TUTAJ masz link do niego i na prawdę polecam.

dokładność 0,5blg? Sprawdzałeś na jakimś wzorcowanym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, anteks napisał:

dokładność 0,5blg? Sprawdzałeś na jakimś wzorcowanym?

 

Tak sprawdzałem. Pokazuje IDEALNIE i jest bardzo dokładny, skala długa więc nie trzeba się zastanawiać, czy to 5, czy może już 4.

 

1 godzinę temu, bless napisał:

Czemu porzuciłeś korzystanie z refraktometru?

 

Raz że używam dość mocne okulary, dwa to też pokazywał nieraz różne wskazania (mam taki za 150 zeta, może droższe są lepszej jakości?), a po trzecie mycie szkiełka wodą destylowaną. Znalazłem dokładny spławik, zlewam trochę brzeczki do probówki, wrzucam i widać od razu, a zawartość probówki traktuję, jako degustację ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość, jeśli nie wszystkie z tych chińskich refraktometrów mają naprawdę szeroki zakres korekty dla wady wzroku - trzeba pokręcić okularem. Może się nie znam, albo czegoś nie wiem, ale cały czas myję szkiełko zwykłą wodą z kranu i na razie dalej działa, nawet kalibrować powtórnie nie trzeba. Co do różnych wskazań, to jeśli prawidłowo pobierałeś próbkę i wykonywałeś pomiar - jest nieco dziwne. Może uszkodzony egzemplarz?

A w kwestii wyboru przyrządu - co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, punix napisał:

Może uszkodzony egzemplarz?

 

Tak się zastanawiam, czy może dobrze aplikowałem ciecz na szkiełko. W zestawie, była taka mikro pipeta, więc dawałem tak jak w instrukcji 3, 4 krople, żeby po zamknięciu klapki ciecz była na całej powierzchni szkiełka. Na YT widziałem, że goście bezceremonialnie zanurzają szklaną końcówkę refraktometru w brzeczce. Woda utleniona też to zalecenie z instrukcji.

 

A tak na marginesie zastanawiam się, czy rozprowadzenie cukrów w brzeczce jest idealne, czytaj czy miejsce pobrania próbki ma wpływ na wynik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kiwitom napisał:

 

Tak się zastanawiam, czy może dobrze aplikowałem ciecz na szkiełko. W zestawie, była taka mikro pipeta, więc dawałem tak jak w instrukcji 3, 4 krople, żeby po zamknięciu klapki ciecz była na całej powierzchni szkiełka. Na YT widziałem, że goście bezceremonialnie zanurzają szklaną końcówkę refraktometru w brzeczce. Woda utleniona też to zalecenie z instrukcji.

 

A tak na marginesie zastanawiam się, czy rozprowadzenie cukrów w brzeczce jest idealne, czytaj czy miejsce pobrania próbki ma wpływ na wynik?

Ja tam o przemywaniu wodą destylowaną nic nie przeczytałem, tylko żeby używać takiej wody do kalibracji.

Zawsze można najpierw trochę zamieszać brzeczkę i dopiero wtedy pobrać próbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kiwitom napisał:

goście bezceremonialnie zanurzają szklaną końcówkę refraktometru w brzeczce

No na to nie wpadłem, ale nanoszę paluchem albo łygą, oczywiście po zamieszaniu.

Myję pod kranem, wycieram chusteczką.

Dokładność IMO o wiele większa niż przy pływaku, choć to akurat jest rzeczą wtórną w domowym browarze, i tak zazwyczaj zaokrąglam do 1 Brix.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.