Skocz do zawartości

Melasa.


Browman

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli melasa, to tylko z trzciny cukrowej. Ze względów samkowych buraczanej się wystrzegaj!

Ta z trzciny jest b. ciemna (można ja nabyć np w dziale spożywczym sklepów Marks&Spencer), więc ewentualnie możnaby jej użyć do refermentacji piw ciemnych.

Wcześniej jednak musiałbyś okreslić stopień jej fermentowalności.

Reasumując - szkoda zachodu :monster:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wcześniej jednak musiałbyś okreslić stopień jej fermentowalności.

Reasumując - szkoda zachodu :/

:( A toś mnie zmartwił, właśnie wpadł mi w ręce słoik melasy trzcinowej, liczyłem, ze urozmaici mi smak piwa :D a tu kiszka. O co chodzi z tym stopniem fermentowalności? znam wartość energetyczną 100g melasy, myślałem, że to mi wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tym stopniem fermentowalności? znam wartość energetyczną 100g melasy, myślałem, że to mi wystarczy.

Chodzi o to, żeby dodać właściwą ilość do refermentacji. Ze względu na zawartość innych składników oprócz sacharozy uzyskuje się z niej mniejszą ilość CO2. Pytanie ile mnie? Jeżeli masz podany skład to można to oszacować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy malasa trzcinowa użyta nie do refermentacji tylko jako dodatek niesłodowy ma sens, jeśli tak to do czego i co daje?

Można dodać do piw ciemniejszych i mocnych, np. mocnych belgów. Powinna dodać złożoności w smaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Chcę dodać melasę do Robust Porteru....kiedy? 10 minut przed końcem gotowania??

Nie wiem jak się zachowa, czy tak jak miód, cukier kandyzowany czy drożdże wszystko wciągną i da tylko lekki aromat jeśli posiada bo nie mam doświadczenia, czy może nada piwu słodkiego smaku?

ma ktoś doświadczenie, chcę użyć tej dostępnej w M&S czyli z trzciny cukrowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często do porterów dodaję melasę z trzciny, Black Treacle. Chociaż daję tylko łyżkę, to różnica w smaku piwa bez melasy, a tym z nią jest znacząca. Nie jest to słodycz, to wzbogacenie portera o jeszcze jeden, idealnie komponujący się z resztą smak. Powiedziałbym nawet , że działa jak wzmacniacz wszystkiego co w piwie już jest. Dodaję ją 15 minut przed końcem gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też o tym wczoraj czytałem. Do piw w stylu Old Ale również można ją z powodzeniem zastosować...

Dave Millera autor książki o piwowarstwie domowym idzie dalej i mówi, że melasa to obowiązkowy dodatek i podanej recepturze mówi, że trzeba dodać b. dużą ilość - 0,75 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Z taką właśnie sporą ilością spotkałem się w jednej z zagranicznych receptur. Blisko 0,5 kg na 23l brzeczki. Zastanawia mnie właśnie efekt tak dużej ilości. Czy drożdżyki przerobią wszystko czy jakiś cukier resztkowy pozostanie jednak w piwie?

Edytowane przez ściana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Z taką właśnie sporą ilością spotkałem się w jednej z zagranicznych receptur. Blisko 0,5 kg na 23l brzeczki. Zastanawia mnie właśnie efekt tak dużej ilości. Czy drożdżyki przerobią wszystko czy jakiś cukier resztkowy pozostanie jednak w piwie?

 

Dave Miller napisał w komentarzu do tej receptury, że nikt nie przejdzie obojętny wobec tego piwa - albo się zakochają albo znienawidzą. Jeśli chcesz to wrzucę Ci całość receptury, ale wieczorem - jak wrócę do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Tu jest strona z ksiązki Dave'a Miller'a z recepturą na Old Ale z melasą

https://books.google.pl/books/content?id=uR3raPFphLoC&hl=pl&pg=PA310&img=1&zoom=3&ots=MNRRXh6HP5&sig=ACfU3U3JHHbXG4WAUl7tTW0T71pRc-JbCw&w=1280

Brytyjskie drożdze Ale

Zacieranie infuzyjne

OG: 1.060-1.064

IBU: 31

FG: 1.014-1.018

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mniej więcej przybliżyć efekt smakowy po dodaniu takiej ilości melasy? Widziałem już różne receptury i niektórzy dodają jej symboliczne ilości więc mniemam, że jest to stosunkowo wyrazisty składnik. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.