Jump to content

Pilne-szybkie pytanko odnośnie płukania butelek

Recommended Posts

Witam

Właśnie po raz pirwszy warzę piwko.

Mam mały problem- wypłukałem butelki pirosiarczanem i nie wiem czy przepłulkać je jeszcze wodą czy zostawić je w spokoju

Licze na szybką odpowiedź bo piwko czeka na napełnienie :monster:

Pozdraowiam

Obróć butelkę do góry nogami tak aby jak najwięcej pirosiarczynu wyleciało. Ja nigdy nie czułem później tego zapachu. Jeżeli martwi Cie pozostałość pirosiarczynu zawsze możesz na przyszłość zaopatrzyć się w taki stojak: http://www.homebrewing.pl/suszarka-na-44-butelki-p-236.html .

Witam

Jeśli chodzi o rozporządzenie ministra w sprawie dopuszczalnych ilości substancji dodatkowych do produktów spożywczych to tutaj coś znalazłem link:

http://www.halat.pl/dodatki.html

nie wiem tylko czy aktualne .... załóżmy że tak

jak widać ilość ta wynosi 0,75 g/l

roztwór którym dezynfekujesz ma stężenie ok. 2% (20g/l)

po wypłukaniu butelkę suszysz, załóżmy że nie pozostaje w niej ani kropla roztworu

rodzi się więc pytanie: ile pozostało pirosiarczynu (tego który osadził się na ściankach butelki) ? Jeśli dobrze kombinuję w najgorszym wypadku będzie go tyle ile było w roztworze, który ściekał z butelki powoli. Nie mam pojęcia ile tego może być, a trochę późno na testy (nie mogę hałasować), ale załóżmy że będzie tego kieliszek od wódki (25g), chociaż to też wersja raczej pesymistyczna, no ale.....

mamy więc 25g*2%=0,5g

napełniając butelkę do objętości 450ml (450g) stężenie wyniesie x=(1*0,5)/0,45=1,11g/l

no i Zonk :cool:

na szczęście jest jeszcze wersja optymistyczna:

z butelki ścieka pół kieliszka a na ściankach pozostaje połowa zawartego w roztworze pirosiarczynu

mamy więc 12,5g*1%=0,125g

napełniając butelkę do objętości 0,45l stężenie wyniesie x=(1*0,125)/0,45=0,27g/l

no i gitara :)

najlepiej byłoby zrobić test laboratoryjny (zbadać stężenie w butelce po osuszeniu napełnionej wodą) i byłoby jak na tacy. To co napisałem to jest moje gdybanie.

Zagadka w każdym bądź razie jest. A zainteresowało mnie to ponieważ z tego co pamiętam to robiąc roztwór do dezynfekcji, pirosiarczynu sypałem sobie na oko... i raczej więcej niż mniej....co oczywiście prowadzi to przekroczenia norm z rozporządzenia

jeśli chodzi o smak to ja nie płukałem butelek i nie zauważyłem żeby coś z pirosiarczynu w piwie pozostało (mam za sobą 2 warki)