Skocz do zawartości

Pilne-szybkie pytanko odnośnie płukania butelek


jkot

Rekomendowane odpowiedzi

Obróć butelkę do góry nogami tak aby jak najwięcej pirosiarczynu wyleciało. Ja nigdy nie czułem później tego zapachu. Jeżeli martwi Cie pozostałość pirosiarczynu zawsze możesz na przyszłość zaopatrzyć się w taki stojak: http://www.homebrewing.pl/suszarka-na-44-butelki-p-236.html .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja płukane butelki wstawiam dnem do góry do skrzynki/pudła (wyłożonej papierowymi ręcznikami) i tam przez godzinkę sobie obciekają.

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli chodzi o rozporządzenie ministra w sprawie dopuszczalnych ilości substancji dodatkowych do produktów spożywczych to tutaj coś znalazłem link:

http://www.halat.pl/dodatki.html

nie wiem tylko czy aktualne .... załóżmy że tak

 

jak widać ilość ta wynosi 0,75 g/l

 

roztwór którym dezynfekujesz ma stężenie ok. 2% (20g/l)

 

po wypłukaniu butelkę suszysz, załóżmy że nie pozostaje w niej ani kropla roztworu

 

rodzi się więc pytanie: ile pozostało pirosiarczynu (tego który osadził się na ściankach butelki) ? Jeśli dobrze kombinuję w najgorszym wypadku będzie go tyle ile było w roztworze, który ściekał z butelki powoli. Nie mam pojęcia ile tego może być, a trochę późno na testy (nie mogę hałasować), ale załóżmy że będzie tego kieliszek od wódki (25g), chociaż to też wersja raczej pesymistyczna, no ale.....

 

mamy więc 25g*2%=0,5g

 

napełniając butelkę do objętości 450ml (450g) stężenie wyniesie x=(1*0,5)/0,45=1,11g/l

 

no i Zonk :cool:

 

na szczęście jest jeszcze wersja optymistyczna:

 

z butelki ścieka pół kieliszka a na ściankach pozostaje połowa zawartego w roztworze pirosiarczynu

 

mamy więc 12,5g*1%=0,125g

 

napełniając butelkę do objętości 0,45l stężenie wyniesie x=(1*0,125)/0,45=0,27g/l

 

no i gitara :)

 

najlepiej byłoby zrobić test laboratoryjny (zbadać stężenie w butelce po osuszeniu napełnionej wodą) i byłoby jak na tacy. To co napisałem to jest moje gdybanie.

 

Zagadka w każdym bądź razie jest. A zainteresowało mnie to ponieważ z tego co pamiętam to robiąc roztwór do dezynfekcji, pirosiarczynu sypałem sobie na oko... i raczej więcej niż mniej....co oczywiście prowadzi to przekroczenia norm z rozporządzenia

 

jeśli chodzi o smak to ja nie płukałem butelek i nie zauważyłem żeby coś z pirosiarczynu w piwie pozostało (mam za sobą 2 warki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.