Skocz do zawartości

SIMCOE SH + Voss Kveik (?)


Szagi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Bardzo proszę o zweryfikowanie receptury + pomoc w decyzji czy Kveik VOSS czy US-05.

 

Zasyp:

Typ Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC
  Suma 5.3 kg  
Ziarno Viking Pilsner malt 3 kg 56.6% 82 % 4
Ziarno Viking Wheat Malt 0.3 kg 5.7% 83 % 5
Ziarno Viking Vienna Malt 1.6 kg 30.2% 79 % 7
Ziarno Karmelowy Jasny 30EBC 0.4 kg 7.5% 75 % 30

Zasyp wynika z tego że takie słody jeszcze mi zostały, niestety większość z tych ziaren jest u mnie już pół roku. Dokupiony jest świeży 1kg pilzneńskiego.

 

Zacieranie: jednotemperaturowe BIAB, zakładam wydajność 60% więc Brewness wylicza 18L brzeczki i 11,5BLG.

 

Chmielenie:

mam do dyspozycji 150g Simcoe i chciałbym by był to Single Hop - tutaj prośba o pomoc jak wyciągnąć z tego chmielu najwięcej.

 

Wstępny plan:

Użyto do Nazwa Ilość Czas Alfa kwasy
Gotowanie Simcoe 10 g 60 min 13.2 %
Gotowanie Simcoe 20 g 20 min 13.2 %
Gotowanie Simcoe 20 g 10 min 13.2 %
Aromat (koniec gotowania) Simcoe 50 g 5 min 13.2 %
Na zimno Simcoe 50 g 3 dni 13.2 %

 

Bardzo proszę o opinie.

 

I teraz rzecz najważniejsza w całym zamieszaniu.

 

JAKICH DROŻDŻY UŻYĆ:

 

- Voss Kveik (lallemand) - mam jedną saszetkę i mógłbym fermentować w pokoju o temperaturze 20-22 stopnie (pytanie czy to nie za nisko dla nich?).

- US-05 standardowe drożdże których używałem już wielokrotnie, generalnie nic nowego, fermentowałbym w lodówce 15 stopni i wzwyż z biegiem dni.

 

Kveiki mnie kuszą żeby spróbować ale nie wiem czy warto i czy ta temperatura jest dla nich OK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem otwarty na estry do czasu jeżeli nie będzie to zielone jabłko lub farba emulsyjna ;)

 

Co do kveikow bardziej zastanawia mnie czy nadają się do takiego słabego piwa + stosunkowo niskiej dla nich temperatury.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2021 o 10:51, Szagi napisał:

mam do dyspozycji 150g Simcoe i chciałbym by był to Single Hop - tutaj prośba o pomoc jak wyciągnąć z tego chmielu najwięcej.

Witam. 

Jeśli chcesz wyciągnąć jak najwięcej z chmielu użyj drożdży neutralnych, tj. 05 przy fermentacji w dolnej granicy zakresu temperatur. 

Taka ilość Simcoe do kotła przy niecałych 12 blg wyjdzie to dość mocna goryczka. Osobiście zrezygnowałbym z chmielenia na 10-20 minut, a dał więcej na whirpool i na zimno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.