Skocz do zawartości

napełnianie butelek


Belzebub

Rekomendowane odpowiedzi

[ciach]

jakoś do mnie nie dociera co piszesz :rolleyes: Nie znam teorii, ale odbieram to na tak zwany "chłopski rozum".

Co znaczy to prawdopodobnie ? wg tej teorii to byłby idealny sposób na robienie słodkich piw. Lejesz pod kapsel i drożdże nie pracują.

Co więcej, jak wielki wpływ na gazowanie może mieć powierzchnia szyjki o promieniu 1 cm ? Uwzględnić trzeba, że piwo gazuje się w całej objętości, bo w całej ojętości są drożdże. Rozpuszczalność CO2 zależy m.in. od temperatury i zapewne ciśnienia. Jeśli zaleję prawie pod kapsel, to i tak wytworzy się ciśnienie do pewnych granic.

Prawdopodobnie znaczy, że prawdopodobnie jest to możliwe, ale nie sprawdzałem, bo nie leję pod kapsel. Drożdże oczywiście pracują w całej objętości piwa, ale zebrany w pustej przestrzeni gaz zapewni lepsze ciśnienie, co tłumaczyłem w poprzednim poście. Wbrew temu, co Ci podpowiada "chłopski rozum" ta niewielka przestrzeń może znacząco wpłynąć na nagazowywanie, a w szczególności czas. W niej zbiera się CO2 i wywiera nacisk na piwo z większym ciśnieniem niż swobodnie wytwarzany przez drożdże gaz. Ta zasada wykorzystywana jest w kegach, a stosunkowo niewielka powierzchnia nie jest tu problemem. Rozpuszczalność CO2 jest zależna tylko od temperatury i ph płynu, a nie ciśnienia. Zwiększając ciśnienie sztucznie podawanego CO2 zwiększasz nagazowanie, ale nie działa to w nieskończoność, bo próg nasycenia jest ograniczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

nie chcę się kłócić, bo jak pisałem, temat znam tylko z praktyki.

Co do kegów to wiem tyle, że znacznie szybciej nagazowuje się piwo, które ma większy kontakt z powierzchnią CO2 czy to przez położenie kega, czy jeszcze wydatniej przez mieszanie zawartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę się kłócić, bo jak pisałem, temat znam tylko z praktyki.

Co do kegów to wiem tyle, że znacznie szybciej nagazowuje się piwo, które ma większy kontakt z powierzchnią CO2 czy to przez położenie kega, czy jeszcze wydatniej przez mieszanie zawartości.

Ja też jestem daleki od chęci kłócenia się. Przy kolejnym butelkowaniu zrobię próbę, zalewając pod kapsel. Wtedy podzielę się uwagami. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
nie chcę się kłócić' date=' bo jak pisałem, temat znam tylko z praktyki.

Co do kegów to wiem tyle, że znacznie szybciej nagazowuje się piwo, które ma większy kontakt z powierzchnią CO2 czy to przez położenie kega, czy jeszcze wydatniej przez mieszanie zawartości.[/quote']

Ja też jestem daleki od chęci kłócenia się. Przy kolejnym butelkowaniu zrobię próbę, zalewając pod kapsel. Wtedy podzielę się uwagami. :)

Oba piwa poddane testowi były prawidłowo nagazowane. Powiedział bym nawet, że identycznie. Test przeprowadziłem na jasnym pszenicznym.

Wniosek;

Przy odpowiednio długim leżakowaniu piwa, nie ma to znaczenia ile nalejemy, pod kapsel czy z wolną przestrzenią.

Jak wspominali koledzy warto zostawiać wolną przestrzeń przy lagerach.

Reszta to rzecz gustu i nie ma wpływu na piwo.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beztlenowców jest mnóstwo. Powietrze w butelce dla drożdży jest zupełnie zbędne one mają tam robić CO2 a nie rozmnażać się. Potrzebna jest za to wolna przestrzeń aby wytwarzające ciśnienie nie wywaliło butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.