Skocz do zawartości

Dolna fermentacja rozlew - pytanie


kiwitom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam pierwszy raz uwarzyć Portera Bałtyckiego na drożdżach Saflager W34/70. Plan jest następujący:

1. Brzeczka schłodzona do 8°C i zadane uwodnione drożdże

2. Tydzień fermentacji w temp. 8°C

3. Podniesienie temp do 14°C i tydzień fermentacji w tych warunkach

4. Sprawdzenie BLG, czy wszystko zostało przepracowane, jeżeli tak to

5. Tydzień w 8°C

6. Następnie tygodniowy CC w 0°C

7. Butelkowanie

 

I teraz pytanie, czy powyższy schemat będzie OK? Oraz drugie pytanie, co użyć do refermentacji, czy wystarczy dodać samej glukozy, jak w innych piwach górnej fermentacji, czy jednak należy dodać obok glukozy też drożdże? Jeżeli trzeba dodać drożdże, to ile i w jakiej postaci? I w jakiej temperaturze prowadzić refermentację?

 

Będę wdzięczny za każdą sugestię. Pozdrawiam

Edytowane przez kiwitom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień w 8° to raczej będzie zbyt krótko - choć zależy od kondycji drożdży i planowanego blg. Po przerwie diacetylowej wg mnie nie ma sensu wracać do 8°, tylko od razu lagerować. Dodatkowych drożdży po takim czasie nie będziesz potrzebował. Refermentacja - najlepiej w temperaturze fermentacji, choć przy wyższej temperaturze nie powinno się już wiele stać, to mała ilość cukru, więc ewentualne estry nie powinny być wyczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łachim napisał:

Z lagerowaniem podobno warto schładzać powoli, na przestrzeni kilku dni, żeby się nie pojawiły niechciane związki ze stresu drożdży.

Każda zmiana temperatury dla drożdży powinna być stopniowa i łagodna. Chyba, że przed lagerowaniem oddzielasz drożdże, wtedy nie ma to znaczenia.

 

2 godziny temu, smola napisał:

Ja bym się z sucharami nie porywał tylko z gęstwą,i ta fermentacja burzliwa trochę krótka.
 

To zależy od ilości i gęstości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kiwitom napisał:

2. Tydzień fermentacji w temp. 8°C

3. Podniesienie temp do 14°C i tydzień fermentacji w tych warunkach

Tydzień bedzie troszke mało ja podnoszę w trzecim tygodniu stopniowo , teraz mija 4 tydzień i zakończyła się fermentacja  i zamierzam schładzać do "temperatury garazowej " ( srednio spada 2 stopnie/dobę w boxie styropianowym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie. Będę zmieniał temperatury stopniowo i powoli. Mam lodówkę i myślę, że co 2 godziny 1°C powinno być OK.

Oczywiście jak będą nadal oznaki burzliwej, to zostawię na dłużej niż tydzień - to taki bardzo optymistyczny plan miał być. 

Mam 2 saszetki W34/70 i planuję zrobić matkę drożdżową na ekstrakcie, żeby je trochę namnożyć przed dodaniem. I tak się zastanawiałem, czy właśnie nie zostawić trochę tej matki do refermentacji. Gęstwy niestety nie mam.

 

Czyli uważacie, że do refermentacji nie ma potrzeby dodawania świeżych drożdży, wystarczy sama glukoza lub cukier? A jeżeli czasy fermentacji się znacząco wydłużą, to nie wpłynie to na kondycję drożdży?

Edytowane przez kiwitom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyżej refermentacja będzie trwała nieco dłużej, ale to raczej nie jest piwo, które się pije po 2 tygodniach od zabutelkowania.

 

Przy czym mam wrażenie, że skupiasz się nie na tym, co najważniejsze - czyli drożdże do fermentacji, a nie refermentacji. Z 2 saszetek sucharów nie zrobisz sensownego starteru - chyba, że mówimy o 10l warce desitki - i raczej tą drogę bym polecał. W 2-3 tygodnie jesteś w stanie zrobić, powiedzmy bez lagerowania, normalną warkę 10blg, a gęstwa z tego będzie idealna pod porterka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, punix napisał:

Najwyżej refermentacja będzie trwała nieco dłużej, ale to raczej nie jest piwo, które się pije po 2 tygodniach od zabutelkowania.

 

Przy czym mam wrażenie, że skupiasz się nie na tym, co najważniejsze - czyli drożdże do fermentacji, a nie refermentacji. Z 2 saszetek sucharów nie zrobisz sensownego starteru - chyba, że mówimy o 10l warce desitki - i raczej tą drogę bym polecał. W 2-3 tygodnie jesteś w stanie zrobić, powiedzmy bez lagerowania, normalną warkę 10blg, a gęstwa z tego będzie idealna pod porterka.

 

Masz może jakiś rozsądny przepis na tą dziesiątkę, nigdzie nie znajduję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób 10l, czyli połowę tej receptury, wysładzaj do max 10-12 blg, no i dałbym więcej na aromat, ale to już kwestia gustu. Jak masz jakieś nieużywane składniki (chmiel, resztki słodów karmelowych etc) świetnie się sprawdzają w takiej "nibywarce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, x1d napisał:

Zrób 10l, czyli połowę tej receptury, wysładzaj do max 10-12 blg, no i dałbym więcej na aromat, ale to już kwestia gustu. Jak masz jakieś nieużywane składniki (chmiel, resztki słodów karmelowych etc) świetnie się sprawdzają w takiej "nibywarce".

 

A dlaczego tylko 10 litrów? Mam zadać do tego 2 saszetki drożdży?

Resztek mam od cholery, więc na pewno zrobię mocny tuning tego przepisu.

 

"Nibywarka", ale drugie miejsce na konkursie dostała....

Edytowane przez kiwitom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz ile wychodzi drożdży z kalkulatora (jeśli fermentujesz w niskich temperaturach, to raczej dwie paczki,  zawsze lepiej niż za mało), a jeśli pierwsza warka ma być głównie źródłem gęstwy, to jeśli masz, dobrze dać pożywki dla drożdży piwowarskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kiwitom napisał:

A dlaczego tylko 10 litrów? Mam zadać do tego 2 saszetki drożdży?

A, jak masz dwie rób całą.

Nibywarką nazywam taką dodatkową na rozpędzenie drożdży; ja zazwyczaj robię z pojedynczych opakowań i mniejsze ilości. Receptura z wiki jest jak najbardziej ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, x1d napisał:

A, jak masz dwie rób całą.

Nibywarką nazywam taką dodatkową na rozpędzenie drożdży; ja zazwyczaj robię z pojedynczych opakowań i mniejsze ilości. Receptura z wiki jest jak najbardziej ok.

 

Dziękuję bardzo, wszystko jasne. W takim razie zrobię pilsa (i tak planowałem go zrobić, tyle że po porterze), walę starter z obu opakowań drożdży do tego pożywkę, a z gęstwy później nastawiam porterka. Dziękuję wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, x1d napisał:

Lepsza jest ta obecna kolejność, mocniejsze piwo osłabia gęstwę, porter może też pozostawić palone posmaki.

 

Pils jakoś kojarzy mi się z latem, więc chciałem go uwarzyć później, bo jakoś zimowo się znowu zrobiło ?

Na pewno nie używałbym gęstwy po porterze, bo wiem że wyczerpuje drożdże na maksa. U mnie najwięcej schodzi pszeniczniaków i piwa miodowego (moje panie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kiwitom napisał:

 

Pils jakoś kojarzy mi się z latem, więc chciałem go uwarzyć później, bo jakoś zimowo się znowu zrobiło ?

Na pewno nie używałbym gęstwy po porterze, bo wiem że wyczerpuje drożdże na maksa. U mnie najwięcej schodzi pszeniczniaków i piwa miodowego (moje panie).

Dolniaki, z zwłaszcza mocne, długo dojrzewają, więc pils akurat będzie na lato, a porter na następną zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu też warzyłem portera - użyłem suchych S23 2x po 11,5g - tylko uwodnione na godzinę przed dodaniem do brzeczki schłodzonej do 10st. i utrzymywanej potem (lodówka) w tej temperaturze. Start fermentacji po 36godzinach. Ale fermentacja, powiedzmy, że burzliwa, trwała 2 tygodnie. W 14 dniu blg spadło z 19 do 7. Niestety potem przyszły takie mrozy, że musiałem przenieść fermentor do domu - lodówka stoi na balkonie i bałem się, że temperatura w fermentorze za bardzo spadnie. Przez kolejne 3 tygodnie "bulkało"! Po 5 tygodniach.  w temperaturze ok 20st blg ustabilizowało się na ok 4,5blg i dopiero był CC i butelkowanie. Od tygodnia refermentuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lookie napisał:

W styczniu też warzyłem portera - użyłem suchych S23 2x po 11,5g - tylko uwodnione na godzinę przed dodaniem do brzeczki schłodzonej do 10st. i utrzymywanej potem (lodówka) w tej temperaturze. Start fermentacji po 36godzinach. Ale fermentacja, powiedzmy, że burzliwa, trwała 2 tygodnie. W 14 dniu blg spadło z 19 do 7. Niestety potem przyszły takie mrozy, że musiałem przenieść fermentor do domu - lodówka stoi na balkonie i bałem się, że temperatura w fermentorze za bardzo spadnie. Przez kolejne 3 tygodnie "bulkało"! Po 5 tygodniach.  w temperaturze ok 20st blg ustabilizowało się na ok 4,5blg i dopiero był CC i butelkowanie. Od tygodnia refermentuje :)

No ale oprócz tego że w ogóle ruszą chodzi jeszcze by zrobiły dobre piwo. Underpitching stresuje drożdże, uwodnienie też trochę za długie, stąd pewnie długi lag i fermentacja.

 

Odwrotna sytuacja też nie jest korzystna, choć pokazuje jak dolniaki potrafią zasuwać: Dałem ok. dwa razy za dużo gęstwy WLP800 niż wynikało z kalkulatora, no bo była, bo lepiej za dużo niż za mało etc. W efekcie z 12 do 6 zeszło w kilka godzin w 12 st (fermentowanie 2 piwa, sonda była na innym fermentorze, a to się grzało), resztę w dwa dni. Piwo jak najbardziej do wypicia, choć od lagera wymagałbym większej czystości. No ale to klon korony, więc ujdzie :)

 

16 minut temu, Lookie napisał:

lodówka stoi na balkonie

Swoją drogą lodówka na balkonie daje radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, x1d napisał:

No ale oprócz tego że w ogóle ruszą chodzi jeszcze by zrobiły dobre piwo.

Czy będzie dobre to się dopiero okaże pewnie za pół roku... :) ale po próbie tego co już jest zakładam, że będzie przynajmniej nieźle (choć chyba przesadziłem ze słodem Coffee)

2 minuty temu, x1d napisał:

 

Swoją drogą lodówka na balkonie daje radę?

 

Kupiłem używaną, działającą lodówkę za 200zł. bo kiedyś miałem pudło styropianowe i nie do końca byłem zadowolony. Lodówka natomiast super trzymała - na zewnątrz -5st a w środku plus minus 10st. przy sterowaniu temperaturą za pomocą 1,5litrowej butelki z gorąca wodą wymienianej rano i wieczorem. Nie zdążyłem kupić sterownika i samej grzałki dlatego przy największych mrozach przeniosłem fermentor do środka. Poza tym łatwo taką lodówkę wymyć i zdezynfekować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja porterem kończę sezon letni dolniaków.? Na działce mam lodówkę z regulacją temperatury więc po pilsach itp mam  gęstwe i na tych drożdżach idzie porterek na zimę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suche drożdzę do tak wysokiego OG nie są rekomendowane.  Ponadto dla dużego OG to trzeba liczyć więcej czasu na fermentację niż w przypadku 12stki. Zrobić z sucharów najpierw piwo jasne a dla wysokiego OG gęstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.