Skocz do zawartości

Początek fermentacji


Rekomendowane odpowiedzi

Stwierdziłem, że jednak nie będę zlewał na cichą. Zleję piwo do fermentora bez kranika, dodam cukier i po umyciu i dezynfekcji przeleje z powrotem do tego z kranikiem na rozlew. Tylko nie wiem kiedy to zrobić... W tej chwili mijają dwa tygodnie od zadania drożdży, BLG nie spada od przynajmniej 4 dni, ale na powierzchni wciąż jest troszeczkę piany a pod sama powierzchnią coś pływa - proszę rzućcie okiem na zdjęcie - czy to resztki chmielu (nie chmieliłem na zimno, ale oczywiście coś mogło się przedostać przy zlewaniu), czy drożdże, czy coś innego?

piana.thumb.jpg.27f744fbb0c95b898bcf81a79579188c.jpg

Na dnie jest około centymetra osadu. O rurce nie mogę się wypowiedzieć, bo fermentor jest prawdopodobnie nieszczelny, nigdy nic tam się nie ruszało.

Piwo jest trochę mętne, czy przed butelkowaniem powinno się całkowicie wyklarować?

szklanka.thumb.jpg.9edbcddefb9e76802ace75880197d43d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To drożdże. Nie zawsze wszystkie opadną na dno, choć jeśli dałbyś im więcej czasu plus ewentualnie dodał cold crash, pewnie spora część z tego, co tu pływa opadłaby na dno. To samo dotyczny ogólnego klarowania się piwa.

Przy przelewaniu (rozumiem, że mówisz o zaciągnięciu piwa wężykiem) staraj się ograniczyć natlenianie piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spieszy mi się, mogę dać im więcej czasu. Jutro przyjeżdża garażowa lodówka, więc będę mógł zrobić cold crash - ale czy to już ten moment? Czy bąbelki na powierzchni nie świadczą o tym, że coś tam jeszcze fermentuje i trzeba jeszcze poczekać?

I jak z tym butelkowaniem - czy piwo powinno być przed nim klarowne (robię Full Aroma Hops z wiki)?

 

Edytowane przez franek_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć wszystkim, proszę o pomoc. W niedzielę o godzinie 20.00 zadałem uwodnione drożdże Gozdawa US West Coast do 25l brzeczki 13 BLG o temperaturze 16C. Do słoiczka po uwodnionych drożdżach pobrałem próbkę do FFT. Brzeczkę wstawiłem do lodówki 14C a FFT pozostawiłem w temperaturze pokojowej. Dziś rano, tj. po 36 godzinach od zadania drożdży nie było oznak fermentacji ani w fermentorze ani w próbce FFT. Wyjąlem fermentor z lodówki, zakołysałem nim i zostawiłem w temperaturze 20C. Teraz mija 46 godzin od zadania drożdży i nic się nie dzieje - na refraktometrze też brak zmian.

Mam trzy opcje:

1. zostawić w tych 20C i jeszcze czekać do jutra rana, albo do powrotu z pracy tj do 16.00 i w zależności od sytuacji zadać nowe drożdże

2. włożyć z powrotem do 14C i czekać jak wyżej i w zależności od sytuacji zadać nowe drożdże

3. zadać nowe drożdże już teraz

Co robić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, franek_1986 napisał:

Cześć wszystkim, proszę o pomoc. W niedzielę o godzinie 20.00 zadałem uwodnione drożdże Gozdawa US West Coast do 25l brzeczki 13 BLG o temperaturze 16C. Do słoiczka po uwodnionych drożdżach pobrałem próbkę do FFT. Brzeczkę wstawiłem do lodówki 14C a FFT pozostawiłem w temperaturze pokojowej. Dziś rano, tj. po 36 godzinach od zadania drożdży nie było oznak fermentacji ani w fermentorze ani w próbce FFT. Wyjąlem fermentor z lodówki, zakołysałem nim i zostawiłem w temperaturze 20C. Teraz mija 46 godzin od zadania drożdży i nic się nie dzieje - na refraktometrze też brak zmian.

Mam trzy opcje:

1. zostawić w tych 20C i jeszcze czekać do jutra rana, albo do powrotu z pracy tj do 16.00 i w zależności od sytuacji zadać nowe drożdże

2. włożyć z powrotem do 14C i czekać jak wyżej i w zależności od sytuacji zadać nowe drożdże

3. zadać nowe drożdże już teraz

Co robić?

 

Zostawić w ciepłym, a drozdże były w terminie? Czemu aż do 14 stopni wrzuciłes? 

 

EDIT: rozumiem że drożdże zadałeś w sobotę? Bo te obliczenia nijak się zgadzają. 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Suchejroo napisał:

Zostawić w ciepłym, a drozdże były w terminie? Czemu aż do 14 stopni wrzuciłes? 

 

EDIT: rozumiem że drożdże zadałeś w sobotę? Bo te obliczenia nijak się zgadzają. 

Oczywiście drożdże (nieprzeterminowane) zadałem w sobotę a nie w niedzielę, przepraszam za pomyłkę:)

Dlaczego do 14C - taką mam lodówkę albo 13 - 14C, albo temperatura pokojowa - na szczęście jest teraz chłodniej, więc w garażu mam 20C. Dotychczas nie miałem problemów ze startem w temperaturze 14C, nawet ostatnio BE134 ruszały bez problemu w takich warunkach.

Nic, czekam do rana i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, franek_1986 napisał:

Oczywiście drożdże (nieprzeterminowane) zadałem w sobotę a nie w niedzielę, przepraszam za pomyłkę:)

Dlaczego do 14C - taką mam lodówkę albo 13 - 14C, albo temperatura pokojowa - na szczęście jest teraz chłodniej, więc w garażu mam 20C. Dotychczas nie miałem problemów ze startem w temperaturze 14C, nawet ostatnio BE134 ruszały bez problemu w takich warunkach.

Nic, czekam do rana i zobaczymy.

Powiem szczerze, że dodałbym coś innego jeśli masz. Nawet US-05, nawet jeśli jedne i drugie ruszą to będzie podobny profil :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano wsadziłem piwo z powrotem do lodówki. Jak wróciłem z pracy to FFT miała już postać kisielu a zawartość fermentora wydawała się jeszcze spoko. Zadałem nowe drożdże i czekam... Dam znać czy się udało:)

PS. Czy zdarzyło się Wam już kiedyś, że drożdże nie ruszyły? Zastanawiam się jakie jest prawdopodobieństwo, że drożdże są trefne... To moja trzydziesta warka i zawsze postępuję tak samo - uwadniam w temperaturze 27C, chłodzę do temperatury brzeczki, wlewam do niej i kołysze ze dwa razy po zamknięciu wieka - chyba nie ma tutaj błędu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, punix napisał:

Poza tym, co napisałeś - napowietrzasz brzeczkę?

Interpretuję, że kolega napisał

Godzinę temu, franek_1986 napisał:

wlewam do niej i kołysze ze dwa razy po zamknięciu wieka

Chyba wiec napowietrzanie klęka i błaga o więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.