Skocz do zawartości

Wydajniejszy rozlew butelkowy


yulianus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

 

Po raz pierwszy aktywnie włączam się do Społeczności. Mam nadzieję, że wybaczycie mi wszelkie faux pas. :)

A ponieważ nie lubię przychodzić z pustymi rękami, chciałem podzielić się swoim ostatnim pomysłem na zwiększenie wydajności rozlewu butelkowego. Może ktoś na tym skorzysta.

 

Otóż główkując nad usprawnieniem rozlewu do butelek, wpadł mi w oko trójnik choinkowy (zdj. #4) stosowany w systemach chłodzenia procesorów cieczą.

Mając na stanie dodatkową rurkę z zaworkiem grawitacyjnym, postanowiłem spróbować. Z wężyka do rozlewu zrobiłem dwa łączniki do rurek, które połączyłem z trójnikiem. Średnica 10mm pasowała jak ulał. Pozostałą część wężyka połączyłem z otworem wpustowym trójnika, a z drugiej strony z kranikiem fermentora. I gotowe.

 

Sprawdza się znakomicie. Rozlew trwa dwa razy szybciej, a mycia sprzętu nie jest specjalnie więcej. I tu uwaga: w pierwszym rzucie uciąłem zbyt krótkie łączniki z rurkami do rozlewu. Dłuższe łączniki (10-15cm) pozwalają na swobodne manewrowanie rurkami i pracę zaworkami, bowiem butelki nie napełniają się w jednakowym tempie.

 

Co prawda materiał, z którego zrobiony jest trójnik, nie ma atestu na kontakt z żywnością, ale przecież browar to nie apteka. Rozlałem na tym już 10 warek i ani sprzęt nie zmarniał, ani (co najważniejsze!) nie miało to wpływu na produkt końcowy.

 

Trójnik może nie jest najtańszy (ok. 13 PLN), ale inwestycja się zwraca szybko. Trójniki takie dostępne są w różnych miejscach, najczęściej sklepach internetowych ze sprzętem do chłodzenia zestawów komputerowych.

 

Pozdrawiam,

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kiedyś zrobiłem takie coś na 4, ale nie zdało egzaminu, ale pewnie dlatego że nie było zaworków zwrotnych. Potem stwierdziłem że mi nigdzie się nie śpieszy i póki robię warki po 25 litrów to nie będę nic kombinować.

 

i witaj na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taa. z fizyki to miałem banie na świadectwie maturalnym, ale to dlatego, że miałem na pieńku z szefową od fizykiem. widać niestety efekty :)

 

rzecz jasna ciśnienie się redukuje, więc butelki wolniej się napełniają. Ale i tak jest wydajniej, zwłaszcza gdy robię warki 40L :) Próbowałem także z patentem na 4 końcówki, ale tu już spadek ciśnienia jest zdecydowanie bardziej odczuwalny, a i nie mogłem sobie poradzić z kontrolą zaworków. z jednej butelki się wylewało, podczas gdy druga była pełna do połowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yulianus! Witaj na forum! Na warzenie piwa dałeś się szybko namówić. Na pierwszego posta trzeba było długo poczekać! :)

 

Widzę, że jednak poprzestałeś na 2 rurkach. W sumie to taka dojarka do fermentora. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
:) Teraz w końcu się dowiem do czego służy ta plastikowa rurka z białym czymś na końcu. Nie mogę tego rozkminić :cool2:

Ten biały pyrtek na końcu to po prostu mały zaworek grawitacyjny, który się otwiera gdy dotykasz dna butelki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tą rurkę plastikową wkładam do wężyka podczas przelewania w moim przypadku do fermentora z kranikiem tak?

nigdy tego w rękach nie miałem ale chodzi o to, że jak dotkniesz dna butelki, to zawór się otwiera i piwo leci, gdy zaś podniesiesz końcówkę zawór zamyka się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to w rękach, używałem. Leży na półce. Oddam, jeśli kto chce.

Wolę lać bezpośrednio z kranika, bo chyba jest szybciej i tak nie przelewa (czasem zawór nie zamykał). Chociaż... Plus rurki był taki, że można było ustawić w misce czy skrzynce 20 butelek i lać jedna za drugą.

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zaworek to jakieś dziadostwo jest. W środku jest gumka, która bez przerwy się osuwa, wtedy już cieknie i przecieka.

Używałem tego zeszy sezon i chcę to zmienić, bo się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nalewam przez zwykla rurke. Zatrzymuje przeplyw unoszac butelke do gory. Pomimo tego, ze napelniam tylko jedna butelke w danej chwili, przy odrobinie wprawy mozna na prawde szybko rozlac piwko do butelek. I co najwazniejsze nic nie nie rozlewa, nic sie nie brudzi, piwo w butli sie nie pieni. To moim zdaniem najlepszy sposob.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwo w butli sie nie pieni. To moim zdaniem najlepszy sposob.

A ostatnio na forum pojawiła się teoria' date=' że piana wypiera sporą część tlenu z butelki.[/quote']

Może i coś w tym jest. Przy kolejnym rozlewie spróbuję wytworzyć kontrolowaną pianę. Pewnie przy okazji nabrudzę trochę, ale czego się nie robi dla dobra eksperymentu.

 

W weekend dam znać co z tego wynikło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś da pomysł wykonania mikrozaworka pływakowego mieszczącego się w rurce średnicy otworu w butelce to stawiam duuuże piwo :)

można zrobić szklany, w rurce mały korek na szlif. Widziałem takie rozwiązanie w pompce wodnej żeby nie zasysało wody. Byłoby i dobre do sterylizacji, ale w najbliższym czasie nie mam szans na zrobienie czegoś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem czemu narzekacie na tę rurkę z zaworkiem. Wszystkie swoje warki przelałem do butelek korzystając z tego ustrojstwa i nie wyobrażam sobie innego sposobu. Fakt - czasami się potrafi się przytkać i może i trochę przeleci, ale u mnie wystarcza wtedy "punkąć" parę razy nim o dno butelki i z reguły przestaje kapać. A zresztą jeśli nawet trochę leci to tylko parę kropel...

 

EDIT: tak mi się właśnie zdawało że już kiedyś o tym pisałem. I znalazłem: to było prawie równo 2 lata temu. I przez ten czas nie zmieniłem zdania: zaworek is the best. :)

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.