Jump to content

Filtrator spiralny zamiast fałszywego dna?


eltomek
 Share

Recommended Posts

Cześć, czy taka spirala https://allegro.pl/oferta/filtrator-do-piwa-typu-owalny-piwo-domowe-slod-6318106115 ma szansę zastąpić fałszywe dno?

Plusem takiego rozwiązania jest możliwość mieszania mieszadłem automatycznym całego zacieru, bo fałszywe dno tworzy "martwą" strefę i przy grzaniu kuchenką brzeczka może się przypalać (wtedy w grę wchodzi jedynie recyrkulacja).

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie używałem FD, mam taką spirale, u mnie sprawuje się idealnie, co prawda nie mam mieszadła automatycznego, ale pod spiralą nie przypala nic. Jak robiłem pszeniczne, gdzie użyłem tylko słodu pszenicznego nie było problemu z filtracją.

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
10 minut temu, tmk1 napisał:

Nada się jak najbardziej.

W artykule http://howtobrew.com/book/section-3/getting-the-wort-out-lautering/getting-the-most-from-the-grainbed John Palmer pisze, że w części kadzi filtracyjnej, której znajduje się ujście występuje większy niż gdzie indziej przepływ i że należy zbierać filtrat ze środka. Dlatego zamiast owalnego filtratora pomyślałem o skonstruowaniu filtratora w kształcie owalnym z krzyżem w środku (coś jak "+" w okręgu) przy czym ramię "plusa" idące do kranika zrobiłbym z litej rurki stalowej, tak aby zwiększyć powierzchnię filtra. No ale do tego potrzebuję ok 2m takiej spirali, ale kupując gotowe rozwiązanie płaci się ok 70zł/mb takiej spirali.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.