Skocz do zawartości

Lodówka, chłodziarka na 15L fermentor.


skazi

Rekomendowane odpowiedzi

Jest ktoś kto fermentuje w 15L fermentorach i może polecić jakąś fajną, małą lodówkę/chłodziarkę? Zależy mi też na tym, żeby dało się w niej robić coldcrash. Szukam w sklepach i na allegro, ale sprzedawcy rzadko podają wymiary wewnętrzne, więc może ktoś poleci model którego używa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mrmrooz napisał:

Zamrażarka Privileg, tylko używana, choć ostatnio rzadko widziałem na allegro albo olx. Wiadro 15L z Castoramy mieści się spokojnie.

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka
 

Faktycznie, nie widać jakoś ofert z tą zamrażarką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpółkowych zamrażarek niestety jak na lekarstwo, a jeśli już to starocie. Rozwiązaniem może być kompaktowa lodówka z wewnętrznym zamrażalnikiem z którego można usunąć wszystkie plastyki. Sterownik zewnętrzny z pominięciem termostatu załatwia sprawę temperatury, aby uniknąć zjawiska skraplania wody na przewodach chłodzących jakiś wiatraczek do mieszania powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka. Ja szukałem chyba z pół roku, ale na wiadro 33l. Zawsze gdzieś brakowało centymetrów. Aż wreszcie 2 miesiące temu się udało. Lodówka kupiona nowa, ale z wgniecionym rogiem w czasie transportu, więc za małe pieniążki -  wgniot jest z tyłu i wcale go nie widać. Standardowo miała od 0°C do 22°C, czyli bardzo szeroki zakres. Domontowałem grzałkę i słynny już STC-1000 i śmiga aż miło... I co ważne, jest wiatrak, który cały czas wymusza obieg powietrza.

Klaarstein.jpg

Edytowane przez kiwitom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, anteks napisał:

IMG_20190321_172003.jpg

 

8 godzin temu, kiwitom napisał:

Temat rzeka. Ja szukałem chyba z pół roku, ale na wiadro 33l. Zawsze gdzieś brakowało centymetrów. Aż wreszcie 2 miesiące temu się udało. Lodówka kupiona nowa, ale z wgniecionym rogiem w czasie transportu, więc za małe pieniążki -  wgniot jest z tyłu i wcale go nie widać. Standardowo miała od 0°C do 22°C, czyli bardzo szeroki zakres. Domontowałem grzałkę i słynny już STC-1000 i śmiga aż miło... I co ważne, jest wiatrak, który cały czas wymusza obieg powietrza.

Klaarstein.jpg

 

Jakbyście jeszcze podali co to za modele, to byłoby super :)

Generalnie, znalezienie lodówki 80-90l na allegro w dobrej cenie to nie problem, ale wolałbym coś mniejszego 50-60l bo mam mało miejsca. Fajne są takie 40-50l, niestety mają taką śmieszną komorę niskich temperatur (nie wiem czy można to demontować) lub jakiś uskok w środku. Są też takie małe chłodziarki na wino, ale te tańsze mają z dolną granicę temperatur 10-11 stopni, a ja chciałbym coś co schodzi do tych 4-5 stopni.

Edytowane przez skazi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, skazi napisał:

 

 

Jakbyście jeszcze podali co to za modele, to byłoby super :)

Generalnie, znalezienie lodówki 80-90l na allegro w dobrej cenie to nie problem, ale wolałbym coś mniejszego 50-60l bo mam mało miejsca. Fajne są takie 40-50l, niestety mają taką śmieszną komorę niskich temperatur (nie wiem czy można to demontować) lub jakiś uskok w środku. Są też takie małe chłodziarki na wino, ale te tańsze mają z dolną granicę temperatur 10-11 stopni, a ja chciałbym coś co schodzi do tych 4-5 stopni.

 

Model to: Klarstein Beersafe Pro 133 litry. Ja kupiłem ją za 500 zł, masz TUTAJ taką samą, ale niestety droższą (możesz ponegocjować, ja też zbiłem cenę o 200 zł). Lodówka jest rewelacyjna z dolną temperaturą możesz zejść nawet do -5°C. Tak jak pisałem zakres temperatur jest bardzo szeroki. Do tego jest ten wiatrak, który chodzi cały czas, więc temperatura w każdym miejscu jest taka sama poprzez obieg powietrza, a do tego masz fajne oświetlenie ledowe wnętrza i szklane drzwi, więc nie trzeba ich otwierać, żeby zobaczyć co się dzieje z nastawem.

Na dole jest schodek, ale nie przeszkadza on wcale, daję tylko jedną półkę na nim i spokojnie standardowe wiadro 33 litry wchodzi razem z rurką fermentacyjną (na górze mam około 3-5 cm luzu). Oryginalny termostat reguluje temperaturę w zakresie od 0°C do 22°C, więc na dobrą sprawę można by jej nie przerabiać. Ja jednak zmieniłem na STC 1000 i domontowałem grzałkę, bo lodówka stoi w piwnicy, gdzie w zimie bywa nieraz 16°C, więc może być potrzebne grzanie. Histereza ustawiona na +/- 1°C i daje radę. Wiem, że trochę droga, ale idealnie się sprawdza, no i też fajnie wygląda, więc jak znajdziesz taką w rozsądnych pieniądzach, to bym się nie zastanawiał. Nowa kosztowała ponad 3000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skazi napisał:

 

 

Jakbyście jeszcze podali co to za modele, to byłoby super :)

Generalnie, znalezienie lodówki 80-90l na allegro w dobrej cenie to nie problem, ale wolałbym coś mniejszego 50-60l bo mam mało miejsca. Fajne są takie 40-50l, niestety mają taką śmieszną komorę niskich temperatur (nie wiem czy można to demontować) lub jakiś uskok w środku. Są też takie małe chłodziarki na wino, ale te tańsze mają z dolną granicę temperatur 10-11 stopni, a ja chciałbym coś co schodzi do tych 4-5 stopni.

Szukaj Klarstein Beersafe XXL. 

https://archiwum.allegro.pl/oferta/lodowka-na-napoje-beersafe-xxl-80-litrow-a-i9153471172.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, fotohobby napisał:

Znalazłem jeszcze taką mniejszą:

https://allegro.pl/oferta/lodowka-60-l-kl-a-drzwi-szklane-stal-chlodziarka-9941805784

wg opisu fermentor powinien się zmieścić, mimo że ma ten uskok, to wymiary nad nim to 39 x 35 x 33,5 cm (SxWxG)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, skazi napisał:

Znalazłem jeszcze taką mniejszą:

https://allegro.pl/oferta/lodowka-60-l-kl-a-drzwi-szklane-stal-chlodziarka-9941805784

wg opisu fermentor powinien się zmieścić, mimo że ma ten uskok, to wymiary nad nim to 39 x 35 x 33,5 cm (SxWxG)

 

Małe 15 litrowe wiadro powinno wejść, normalne 33 litry już nie. Choć wysokość 35 cm, no nie wiem czy wiaderko z rurką nie jest wyższe? Trochę słaba amplituda temperatur 2°C - 10°C, chyba że będziesz zmieniał sterownik, to OK. 

Ja bym tam wolał większą, na razie 15 litrów Ci starcza, a za pół roku może będziesz chciał więcej, zwłaszcza że ten link co Ci podałem, to różnica w cenie to niecałe 200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że w każdej lodówce trzeba zastosować sterownik, żaden fabryczny nie utrzyma temperatury +/-0.3C

@kiwitom

Ty masz ustawioną histerezy +/-1C ?

Dopuszczasz amplitud temperatury 2C ?

Wg mnie o wiele za dużo.

Ja akurat fermentuje Munchen Helles, mam na sterowniku ustawione widełki 9.8 - 10.1C, a temperatura w piwie 8 tak waha się o 0.5C

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, kiwitom napisał:

 

Małe 15 litrowe wiadro powinno wejść, normalne 33 litry już nie. Choć wysokość 35 cm, no nie wiem czy wiaderko z rurką nie jest wyższe? Trochę słaba amplituda temperatur 2°C - 10°C, chyba że będziesz zmieniał sterownik, to OK. 

Ja bym tam wolał większą, na razie 15 litrów Ci starcza, a za pół roku może będziesz chciał więcej, zwłaszcza że ten link co Ci podałem, to różnica w cenie to niecałe 200 zł.

Z rurką nie wejdzie, ale można zastosować wężyk silikonowy i pojemnik z wodą. Sterownik mam INKBIRD ITC-308, więc do niego byłaby podpięta lodówka. Na większe warki nie planuję przechodzić.

To co podałeś jest spoko, ale jak mówiłem zależy mi też na możliwie niewielkich rozmiarach, do tego wysyłka tego co podałeś kosztuje 150zł, więc to już się robi 1000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam zamrażarkę Privileg, gdzie kompresor jest na zewnątrz i nie ma uskoku w środku. Dałem za nią 30 euro za granicą, a na olx widziałem w okolicy 300 zł. Musisz co jakiś czas przeglądać olx, bo pojawiają się i znikają.

 

 

808BB412-EFC5-4BA8-A783-4FC61EF8A17B.jpeg

 

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, fotohobby napisał:

Sądzę, że w każdej lodówce trzeba zastosować sterownik, żaden fabryczny nie utrzyma temperatury +/-0.3C

@kiwitom

Ty masz ustawioną histerezy +/-1C ?

Dopuszczasz amplitud temperatury 2C ?

Wg mnie o wiele za dużo.

Ja akurat fermentuje Munchen Helles, mam na sterowniku ustawione widełki 9.8 - 10.1C, a temperatura w piwie 8 tak waha się o 0.5C

 

Tak Kolego, zgadza się - tyle że ta histereza dotyczy temperatury powietrza w lodówce. Nie przypuszczasz chyba, że 33 litrów płynu ochłodzi się, czy zagrzeje w przeciągu kilku minut. Mam termometr w wiadrze i sczytując temperaturę z pamięci po zakończeniu fermentacji widzę, że skoki temperatury samej brzeczki nie przekraczają 0,05 °C.

 

W każdej lodówce na sterowniku jest ustawione opóźnienie załączenia kompresora, a to z tego powodu, żeby środek chłodniczy miał czas się rozprężyć, w innym przypadku zajedziesz kompresor w krótkim czasie.

 

Ustawiając histerezę temperatury powietrza w lodówce na +/- 0,3°C masz co 5 sekund włączenie chłodzenia, po następnych 5 sek. włączenie grzania i tak w nieskończoność. Mając natomiast sondę w płynie i chcąc zbić temperaturę o te Twoje 0,3°C, ochładzasz powietrze w lodówce o dobre kilka, jeżeli nie kilkanaście stopni, zanim temperatura brzeczki spadnie o te 0,3°C. To jest bezwładność. Wypróbowałem już te wszystkie metody i ustawienie histerezy nawet na 3°C (czyli skoki o 6°C) powietrza w lodówce skutkuje skokami temperatury brzeczki o maksymalnie 0,13°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skazi napisał:

Z rurką nie wejdzie, ale można zastosować wężyk silikonowy i pojemnik z wodą. Sterownik mam INKBIRD ITC-308, więc do niego byłaby podpięta lodówka. Na większe warki nie planuję przechodzić.

To co podałeś jest spoko, ale jak mówiłem zależy mi też na możliwie niewielkich rozmiarach, do tego wysyłka tego co podałeś kosztuje 150zł, więc to już się robi 1000zł.

 

No w sumie są takie rurki, które można montować z boku wiadra. Jak Ci te 15 litrów styka, to pewnie że tak. Bierz, bardzo fajna lodóweczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A ktoś z forumowiczów używa elektrotermicznej (nie kompresorowej) chłodziarki na wino do fermentacji? Jak z wydajnością? Trzeba mocno schładzać brzeczkę przed włożeniem do takiej winiarki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bless napisał:

próbował ktoś wkładać fermentory do najmniejszych lodówek kosztujących około 350 zł? Jaki fermentor idzie do nich zmieścić?

przykładowa lodówka  https://www.mediaexpert.pl/agd/lodowki-i-zamrazarki/lodowki/lodowka-mpm-46-cj-01-h-biala 

Do takiej to żaden nie wejdzie, bo jest ten zamrażalnik. Są takie bez niego, ale tam chyba nawet 15l ciężko będzie upchać, bo jest pewnie uskok w środku. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie ma kasy a ma miejsce to można z małej zrobić szafę fermentacyjna.

 

Ze styropianu budujesz jakby box do otworu dostawić lodóweczkę uszczelnić zrobić drzwi i nawet kilka wiader wejdzie.

 

http://www.nchomebrewing.com/diy-mini-fridge-beer-fermentation-chamber-build/

Edytowane przez Koora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.