Skocz do zawartości

Mój koźlak smakuje jak Guinness.


bubekson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przelewałem wczoraj z burzliwej do cichej mojego pierwszego koźlaka.

Piękny zapach jak to koźlak, ale jak odlałem na degustację, to smak piwka miał w sobie straszną gorycz.

 

Smakuje praktycznie jak guinness.

 

Nie wiem co źle zrobiłem, a może na tym etapie tak powinno być.

 

Spóźniłem się z dekantacją 3 dni, bo nie miałem czasu wcześniej - może to miało jakieś znaczenie.

 

Oto składniki które użyłem:

 

- słód pilzneński Weyermann 1,25 kg,

- słód monachijski typ I Weyermann 2,25 kg,

- słód karmelowy ciemny 0,5 kg,

- słód Caraamber 0,25 kg,

- słód Carared 0,25 kg,

- chmiel goryczkowy Marynka 35 g (granulat),

- chmiel aromatyczny Lubelski 25 g (granulat),

- 2x drożdże Saflager S-23 11,5g.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, delikatnie podrasowałem przepis 'Dori' ;]. Czyli za dużo tych karmelów? Myślałem, że wydobędę jeszcze więcej smaku koźlaka.

 

Nie da się jakoś wyprowadzić piwka na prostą?

 

link do przepisu http://www.wiki.piwo.org/index.php/Bock_%28Ko%C5%BAlak%29,_Dorota_Chrapek_%28dori%29

Edytowane przez bubekson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę brak danych w Twoim opisie warki ale zakładając standardową objętość 20l i standardowe chmielenie na goryczkę marynką 9%ak. przez 60 minut to przyczyny nadmiernej goryczki są dwie:

1. nadmiar słodu karmelowego ciemnego, kolor piwa znacząco przekracza granicę stylu a ciemny karmel wprowadza sporo własnej goryczy i palonych smaków

2. taka ilość chmielu goryczkowego daje IBU ponad 45 podczas gdy styl przewiduje maksymalnie 27, wartości maksymalne stosuje sie dla piw mocniejszych, by zrównoważyć słodycz podczas gdy Tobie wyszło w najlepszym wypadku coś w pobliżu dolnej granicy stylu i to przy bardzo dobrej wydajności.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, delikatnie podrasowałem przepis 'Dori' ;]. Czyli za dużo tych karmelów? Myślałem, że wydobędę jeszcze więcej smaku koźlaka.

 

Nie da się jakoś wyprowadzić piwka na prostą?

 

link do przepisu http://www.wiki.piwo.org/index.php/Bock_%28Ko%C5%BAlak%29,_Dorota_Chrapek_%28dori%29

NO tak, ale tam jest JASNY karmel a nie ciemny a to ZASADNICZA różnica

I jeszcze jedno - baza: u Dori 5,5kg u Ciebie 3,5kg

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz ochotę na własne improwizacje (co jednak nie jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących piwowarów) to polecam Ci ściągnąć jakiś program do liczenia zasypu i chmielenia (ProMash, BeerSmith), unikniesz takich wpadek.

Co do samego piwa to na pewno pomoże mu długie (roczne albo nawet więcej) leżakowanie. Z czasem goryczka łagodnieje a smak się zaokrągla. Wiem, że szanse na taki krok są małe ale zostaw po prostu kilka i wróć do nich za rok. Tymczasem uwarz coś do szybkiego wypicia: koelsch, pszenice (weizena czy wita) albo jakieś lekkie bitterki czy mildy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sposób, jeśli masz możliwości fermentacji w większym pojemniku. W takim wypadku zatrzyj ok. 2 kg słodu pilzneńskiego i zagotuj z minimalną ilością chmielu. Wykorzystaj do tego powiedzmy 5-6 litrów wody i zmieszaj z fermentowanym piwem. Smak po rozcieńczeniu złagodnieje.

Albo zostaw może ktoś zechce wypić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest sposób, jeśli masz możliwości fermentacji w większym pojemniku. W takim wypadku zatrzyj ok. 2 kg słodu pilzneńskiego i zagotuj z minimalną ilością chmielu. Wykorzystaj do tego powiedzmy 5-6 litrów wody i zmieszaj z fermentowanym piwem. Smak po rozcieńczeniu złagodnieje.

Albo zostaw może ktoś zechce wypić :)

Do takiego ratunku to chyba lepiej użyć ekstraktu słodowego. 1,7kg jasnego ekstraktu, do 6 litrów wody i będzie OK (bez chmielenia). Goryczka (chmielowa) spadnie do około 30. Tyle, że z cichej znów zrobi się burzliwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.