Jump to content

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Chciałbym dowiedzieć się czy na fermentację cichą można użyć fermentatora bez rurki (górnej, na pokrywie)? 

Czy lepiej dokupić?

Z góry dzięki!

Nie to (pod)forum!

Takie pytania gdzieś w Piaskownicy a konkretnie może w Zagubionych?

Jeśli musisz przelewać piwo do innego pojemnika (a musisz?) to może być bez rurki o ile zapewnisz piwu brak kontaktu z powietrzem/ tlenem.

Np. napełniając fermentor przed przelaniem piwa dwutlenkiem węgla (kwasek cytrynowy plus soda oczyszczona, albo osobna butla), a potem zamykając niezbyt szczelnie.

Ale skoro pytasz zakładam, że nie musisz przelewać ;)

2 minuty temu, zasada napisał:

Nie to (pod)forum!

Takie pytania gdzieś w Piaskownicy a konkretnie może w Zagubionych?

Jeśli musisz przelewać piwo do innego pojemnika (a musisz?) to może być bez rurki o ile zapewnisz piwu brak kontaktu z powietrzem/ tlenem.

Np. napełniając fermentor przed przelaniem piwa dwutlenkiem węgla (kwasek cytrynowy plus soda oczyszczona, albo osobna butla), a potem zamykając niezbyt szczelnie.

Ale skoro pytasz zakładam, że nie musisz przelewać ;)

Przepraszam za zły dział. Nowy jestem :)

Za każdym razem ktoś mówi o przelewaniu na cichą ze względu na negatywny wpływ drożdży po burzliwej fermentacji.

Będzie to moja pierwsza warka i nie chciałbym tego zepsuć. Więc zapytam też czy powinienem dokonywać przelewania na cichą? Czy zostawić w tym samym fermentatorze na kolejny tydzień?

PS. W planach jest piwo pszeniczne. 

1 minutę temu, Beqq napisał:

PS. W planach jest piwo pszeniczne

Daj piwu fermentować do skutku (2-3 tygodnie w jednym wiadrze), bez przelewania.

Admina poproś o przesunięcie tematu, bo bałagan ;)

2 minuty temu, Beqq napisał:

Za każdym razem ktoś mówi o przelewaniu na cichą ze względu na negatywny wpływ drożdży po burzliwej fermentacji.

Za każdym razem, kto mówi? TK?

Zadbaj o ilość drożdży, zadbaj o temperaturę brzeczki (schłodź do dolnej granicy dla zastosowanych drożdży) i fermentacji (najpierw stałą w okolicach dolnej granicy, po tygodniu (?) rosnąca powoli w stronę górnej granicy dla wykorzystanego szczepu), nie przejmuj się autolizą.

Powodzenia!

13 minut temu, Nazwa użytkownika napisał:

Z tym kwaskiem cytrynowym i soda oczyszczona zrobić trzeba roztwór w proporcjach 1:1? No i jakie ilosci? Zaciekawiło mnie to.

Ja robiłem na czuja, opcję z balonikiem. Tutki na YT są różne od bardzo prostych (uczniowskich powiedzmy) po takie z wyliczeniami (widziałem ale nie zabookmarkowałem).

Poszukaj ocet soda, kwasek soda, reaktor co2 do akwarium. Na forum też pewnie już opisane.