Skocz do zawartości

Modyfikacja gara - wspawanie kranu + fałszywe dno


Kronelius

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Jestem tutaj nowy, ale czytam to forum dość długo.

Poszukuję pomocy/rady odnośnie modyfikacji mojego gara.

Mam 50 L gar (edenberg) do którego chce wspawać nypel sześciokątny (a może lepiej mufę?) 1/2", dodać do tego kran 1/2" 3 częściowy. Na końcu zamontować do tego fałszywe dno.

Na początku chce zrobić recyrkulację przy użyciu pompki z Ali i filtrować/wysładzać od razu z gara.

Pewnie potem jakiś hopspider do tego.

Narazie nie planuje zakupu kolejnego garnka.

Potem będę myślał o dalszych modyfikacjach/zakupach.

 

W związku z tym mam kilka pytań:

1. W którym miejscu montować nypel? Jak blisko dna? Rozumiem, że czym bliżej tym lepiej, pytanie czy da się za nisko?

2.  Przeglądałem różne fałszywe dna. I zastanawiam się jaką szczelinę powinny mieć rowki? W marxamie są 1mm, na forum czytałem, że ktoś robił 0,7mm.

Obecnie śrutuję na gniotowniku Patryka ze szczeliną 0,8mm.

 

Dzięki za podpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, ja proponuję żebyś założył skręcany nypel dwustronnie gwintowany 3/4" i do tego 2 częściowy zawór 3/4". Skręcane połączenia są o tyle lepsze, że łatwiej jest to przerobić w razie potrzeby.

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakim celu cyrkulacja w garze z fałszywym dnem bez kosza? Tematów o sprzęcie na forum mnóstwo musisz sporo przeczytać i zrozumieć proces zacierania, wysładzania i filtracji bo teraz nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale chcesz zrobić coś na wzór automatu ale bez kosza co będzie raczej niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtekGaaD Czytałem forum (nie tylko to), stąd pomysł na cyrkulację bez kosza. 

  1. Chcę podgrzewać zacier, bo robię kilka przerw - jeżeli nie będę mieszał tego co jest pod FD to pewnie się to przypali
  2. Jak zrobię jakąś deszczownicę (np. taką "dyskową") to zastąpi mieszanie i zarazem będzie wyrównywało temperaturę w całym zacierze
  3. Czemu uważasz, że bez kosza to bez sensu? Nie chcę robić wiru w garze, tylko odbierać ze spodu i przelewać przez górę

Wyprzedzając dyskusję, Nie chcę dyskutować o natlenieniu gorącego zacieru, bo w tym temacie zdania są podzielone :)

 

@Robert87 Chce pospawać. Będzie stabilniej. I doczytałem, że 1/2" wystarczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objętość podbicia musisz sobie dobrać do objętości gara. W tematach o kotłach automatycznych znajdziesz ile litrów jest np. w Cobra CB5 czyli też 50 litrowy jak pisze kolega 4,5 litra:


Co do mojego pytania to zrozumiałem, że chcesz cały proces ograniczyć do jednego gara.
A w tym układzie będziesz filtrować do kolejnego naczynia, z którego tak czy inaczej będziesz przelewał do gara po wyjęciu młóta i umyciu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtekGaaD 

Tak jestem świadomy ograniczenia jakie wprowadza jeden gar. Ale to kwestia rozwojowa. Po czasie, na pewno kupię gar warzelny.

Muszę robić to stopniowo bo mnie żona z domu wywali.

Dzięki za info o podbiciu.

 

 

Z FD dostałem info, że szczelina 0,7mmx45mm jest ok.

Natomiast dalej nie wiem jak usytuować nypel.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie radzę na samym dnie ale w taki sposób aby na dnie zawsze podczas zacierania było trochę brzeczki unikniesz przypalenia w razie przytkania/zbicia młóta. Gar masz duży a nie lepiej dokupić drugi mniejszy aby mieścił się w dużym wyciąć dno zostawiając rant na którym oprze się fałszywe dno. Powiesisz na uchwytach na krawędzi dużego i masz gotowy kosz i kociołek automagiczny. Co do tego nypla/mufki to radzę również tak wspawać abyś od zewnątrz wkręcił kran a od wewnątrz śrubunek a przynajmniej jego połowę co umożliwi Ci bezproblemowe podłączanie hopstoppera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kronelius napisał:

Natomiast dalej nie wiem jak usytuować nypel.

Jak będziesz recyrkulował pompką to nie ma większego znaczenia. Tak żeby zmieścił Ci się kran (żeby się cały gar nie opierał na kranie czyli nie za nisko), i nad wyjściem oparł fałszywe dno. Zmierz to ręcznie po prostu. 

Wewnątrz gara z nypla też może wychodzić rurka skierowana do środka gara i w stronę dna tak żeby wyciągać pompką jak najwięcej brzeczki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Kronelius napisał:

Tak jestem świadomy ograniczenia jakie wprowadza jeden gar. Ale to kwestia rozwojowa. Po czasie, na pewno kupię gar warzelny.

 

Tak w/g mnie to w złym kierunku idziesz. Chcesz mieć jeden gar to...

1. Ten co masz oddaj żonie do słoików, gołąbków lub bigosu - bardziej skorzystasz :)

2. Rozgladnij się za kociołkiem al'a Coobra etc. - nie wyważaj już otwartych drzwi. Kosztem wyjdzie cię tak samo, a czas zaoszczędzony poświęć hobby, dzieciom, żonie itd.

3. Wyposaż się w chłodnicę przeciwbieżną - wymiennika nie polecę, gdyż sam posiadam.

 

Tyle ci wystarczy by się nie narobić, a miejsca w domu zająć tyle samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Radi_wroc 

50L do gołąbków, to musielibyśmy otworzyć kuchnię dla potrzebujących.

Nie chce mieć 1 gara na stałe.

Oprócz gara, mam jeszcze kociołek z lidla do grzania wody do wysładzania, docelowo chcę kupić gar warzelny i tam też wstawić kran i hop stopper.

A potem to wszystko połączyć. Więc tak jak napisałem w pierwszym poście, jest to rozwojowe.

 

Robienie piwa to moje hobby, jak jeszcze trochę to zautomatyzuję to będzie jeszcze lepiej i będzie satysfakcja z budowy własnego rozwiązania:)

Edytowane przez Kronelius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kronelius napisał:

będzie satysfakcja z budowy własnego rozwiązania

W to nie wątpię, jednak piszę swoje odczucia z perspektywy czasu. Spory czas temu popełniłem hermsa i mając możliwość cofnąć się w czasie, zabrał bym ze soba młotek i go sobie wręczył :). Na dzień dzisiejszy kociołek + warnik oferuje wszystko to co jest mi potrzebne i wykorzystuję, a w kwesti zajmowanego miejsca...to mało to nie zajmuje, wierz mi. 

A jak bardzo chcesz kontynuować swój pomysł, to rób tak jak kolega anatom i Robert87 pisze. Nie zapomnij o dystansach do FD.

Edytowane przez Radi_wroc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.