Skocz do zawartości

Temperatura refermentacji


Emilerr

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Zabieram się właśnie za 3 warkę. Trafiło na Coopers English Bitter. O ile z temp fermentacji nie mam problemów (w mieszkaniu ok 21°C czyli wg producenta ok) to z temp refermentacji mogę mieć problem bo w piwnicy mam ok 7°C (wg producenta nie ok bo powinno być ok 18). Czy trzymać w mieszkaniu czy w piwnicy. Czy może zastosować mix- kilka dni w mieszkaniu później do piwnicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymaj w mieszkaniu tydzień-dwa, potem do piwnicy.

Przy refermentacji nie ma to aż takiego znaczenia, jeżeli będzie za zimno to nie nagazuje się lub potrwa to wieki. Bardziej kluczowa jest fermentacja, zwłaszcza jej początek - fermentuj w dolnej granicy tego co podaje producent, później możesz nieco podnieść. W piwie początkowo temperaturę podniosą drożdże o kilka stopni, więc nie będzie to 21 tylko ok. 24.

Jeżeli trzymasz luzem w mieszkaniu zawsze można ratować się położeniem fermentora - np zaczynać przy balkonie, kończyć na szafce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Emilerr napisał:

w mieszkaniu ok 21°C czyli wg producenta ok

 

No właśnie nie ok. Jak zwykle producent bzdury wypisuje. Tak jak pisze @x1d, przy 21°C otoczenia w fermentorze będziesz miał dużo więcej. Piwo fermentowane w tej temperaturze nie wyjdzie dobre :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Emilerr napisał:

Dzień dobry. Zabieram się właśnie za 3 warkę. Trafiło na Coopers English Bitter. O ile z temp fermentacji nie mam problemów (w mieszkaniu ok 21°C czyli wg producenta ok) to z temp refermentacji mogę mieć problem bo w piwnicy mam ok 7°C (wg producenta nie ok bo powinno być ok 18). Czy trzymać w mieszkaniu czy w piwnicy. Czy może zastosować mix- kilka dni w mieszkaniu później do piwnicy).

 

Tj. koledzy piszą, fermentacja to priorytet, a jeśli chcesz fermentować w domu (21-23C) to radzę zastosować drożdze, które Ci nie "zepsują" piwa ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki a info pewnie tak zrobię. Zastanawiam się jeszcze nad fermentorem zanurzonym w wodzie w drugim fermentorze z grzałką akwariową z regulowanym termostatem.  Można w sumie cały rok w piwnicy robić utrzymując odpowiednią i stałą temperaturę.

Edytowane przez Emilerr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Emilerr napisał:

Dzięki a info pewnie tak zrobię. Zastanawiam się jeszcze nad fermentorem zanurzonym w wodzie w drugim fermentorze z grzałką akwariową z regulowanym termostatem.  Można w sumie cały rok w piwnicy robić utrzymując odpowiednią i stałą temperaturę.

 

Jeśli będzie potrzeba tylko podnoszenia temperatury, to tak, ale co jak trzeba będzie schłodzić latem? Nie lepiej jakąś tanią lodóweczkę z demobilu wsadzić do piwnicy. Dołożyć do niej STC-1000 i grzałeczkę i wtedy masz perpetum mobile. Ja nabyłem taką jak na foto, nową tylko że wgniecioną za 500 zł, dołożyłem grzałkę i STC-1000 i trzyma mi dokładność do 0,5°C bez względu na temperaturę otoczenia.

Klaarstein.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eleganckie to. Muszę przemyśleć temat. Zobaczę jak się rozwinie temat. Fakt też że wsiadając latem do auta termometr nie pokazuje więcej niż 15-18 °C więc nie wiem czy będę musiał schładzać. Ale pomysł ciekawy. Mieści się do tego fermentor?

Edytowane przez Emilerr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo szukałem takiej, która zmieści standardowe wiadro, choć koledzy nieraz kupują mniejsze i dokupują słoje fermentacyjne, które nie są aż tak dużej średnicy. Generalnie znajdziesz zwykłą lodówkę nieraz za 200-300 zł, w której trzeba tylko wyciąć półki z drzwi i spokojnie fermentor się mieści. Mnie zależało, żeby bez otwierania drzwi widzieć co się dzieje w środku. Jak zaczniesz robić piwa dolnej fermentacji (a na pewno zaczniesz), to bez lodówki ani rusz, nawet w zimie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.