Jump to content

Refermentacja Kölscha

Recommended Posts

Piwo fermentowało 3 tygodnie. Po tym czasie przelałem na cichą i chcę potrzymać ok. 2 miesiące w lodówce 6-8 stopni.
Czy do butelkowania powinienem dodać gęstwy czy powinno bez problemu się nagazować ?

Fermentowałem FM 42 stare nadreńskie. 

15 godzin temu, konrados78 napisał:

Po tym czasie przelałem na cichą i chcę potrzymać ok. 2 miesiące w lodówce 6-8 stopni.

Dlaczego chcesz tak zrobić?

14 godzin temu, BROWAR KWARTA napisał:

Powinno się nagazować.

Po 2 miesiącach w lodówce? Według mnie to będzie loteria, z większym prawdopodobieństwem, że raczej się nie nagazuje. Ja to bym się zastanawiał czy w ogóle zadawać 2-miesięczną gęstwę do nowego piwa, a co dopiero refermentacja piwa, które było tak długo w lodówce, na dodatek po przelaniu na cichą :D 

8 godzin temu, Piwosz86 napisał:

Dlaczego chcesz tak zrobić?

Po 2 miesiącach w lodówce? Według mnie to będzie loteria, z większym prawdopodobieństwem, że raczej się nie nagazuje. Ja to bym się zastanawiał czy w ogóle zadawać 2-miesięczną gęstwę do nowego piwa, a co dopiero refermentacja piwa, które było tak długo w lodówce, na dodatek po przelaniu na cichą :D 

Nie chcę używać tej samej 2 - miesięcznej gęstwy. Do refermentacji dodałbym jakiejś innej, świeższej. Pytanie tylko czy to ma sens ?

2 godziny temu, konrados78 napisał:

Pytanie tylko czy to ma sens ?

Nie ma kompletnie sensu, a wręcz przeciwnie. Może przynieść więcej szkody, niż pożytku. 

Może to Tobie pomoże:

- zrobiłem dwa "kelsze", oba trzymałem na cichej miesiąc w 2 do 5 st. C (takie warunki). Do jedego przy butelkowaniu dodałem gęstwę (świeżą, po Alcie), do drugiego nie dałem. Oba nagazowały się wzorowo, choć ten z gęstwą nieco szybciej.

Drożdże FM42.

Ja miałem problem z nagazowaniem lagerów po żelatynie. Drożdże hybrydowe nagazowaly się bez problemu.

Pozdrawiam.