Skocz do zawartości

Reakcja na zmiany temperatury fermentacji


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem. 

Jeśli o tym było na forum to przepraszam ale nie znalazłem.

Jak w sposób właściwy reagować na zmiany temperatury podczas fermentacji ? Mam na myśli sytuację gdy startuję w temp. 18 stopni a pod koniec dnia sonda pokazuje stałe 18,4*. Następnego dnia rano podniosłem do 19* wieczorem sonda "stoi" na 20,7*

Podnosić ? nie podnosić ?  Planowałem osiągnąć max. 22* ale po 10-11 dniach. 

Zadana gęstwa po US-05. Fermentor stoi w styropianowym pudle w piwnicy gdzie jest 14* aktualnie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utrzymywać w miarę stałą, założoną temperaturę. Jeśli ma być tendencja wzrostowa - to powoli w miarę końca fermentacji. 21° to już trochę dużo jak na 05, estry mogą być dość wyraźne.

W momencie, gdy widziałeś, że temperatura zaczyna się podnosić (czyli przy tych 18,4) - można było zacząć chłodzić, 18° to dobra temperatura na początek pracy dla tych drożdży. Obecnie starałbym się nie podnosić już mocniej temperatury, może nawet minimalnie schłodzić (powiedzmy 1°/dzień do 19).  Gwałtowne i znaczące obniżenie temperatury może uśpić drożdże.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, punix napisał:

Utrzymywać w miarę stałą, założoną temperaturę. Jeśli ma być tendencja wzrostowa - to powoli w miarę końca fermentacji. 21° to już trochę dużo jak na 05, estry mogą być dość wyraźne.

W momencie, gdy widziałeś, że temperatura zaczyna się podnosić (czyli przy tych 18,4) - można było zacząć chłodzić, 18° to dobra temperatura na początek pracy dla tych drożdży. Obecnie starałbym się nie podnosić już mocniej temperatury, może nawet minimalnie schłodzić (powiedzmy 1°/dzień do 19).  Gwałtowne i znaczące obniżenie temperatury może uśpić drożdże.

Dziś ok 7 rano przy włączonym kablu grzewczym i termostacie nastawionym na 19* uchyliłem jakieś 5 cm dekiel pudła styropianowego po 16-tej sonda pokazywała stałe 19,1*  Zasunąłem dekiel po ok. 2h jest 19,3*  czyli drożdzaki raczej żyją. Termostat zostawię na 19* ze 4-5 dni chyba że powróci tendencja wzrostowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.