Skocz do zawartości

Jakie drożdże do Pilsa i Portera ???


19Mateusz87

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do uwarzenia kilku warek ;) Większość chcę zrobić na suchych drożdżach a 2 na płynnych tj. Pils i Porter Bałtycki :) Kiedyś gdzieś słyszałem, że płynne drożdże przynoszą lepsze efekty i chciałbym to sprawdzić :) Mam dylemat co do wyboru szczepu drożdży ponieważ najchętniej chciałbym kupić jeden rodzaj a gęstwę użyć w następnej warce tylko, że nie mam pojęcia czy w ogóle jest taka możliwość w tak różnych gatunkach piwa :)

Stąd też moje pytanie:

1. Jakich drożdży mogę użyć do Pilsa i Portera jednocześnie ???

2. Ewentualnie jakie drożdże suche są najlepsze do tych piw ???

 

Dodam jeszcze, że bliżej mi do czeskiego Pilsa niż niemieckiego ale jeśli jest możliwość wyboru wspólnych drożdży to mogę zmienić plany i przejść na niemiecką stronę ;) A tak poważnie to wiem, że odpowiedni szczep drożdży decyduje o smaku warzonego piwka wiec nie chcę mieszać i później żałować, że dane piwko smakuje nie tak jak powinno albo, że nie tego się spodziewałem np. po Pilsie :) Nie mam na tyle doświadczenia żeby po nazwie drożdży określić profil smakowy piwa i dlatego chciałbym skorzystać z cennych rad Koleżanek i Kolegów z forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie da się uzyskać, mamy różne doświadczenia, smaki, w grę wchodzi również moda (śledząc forum okazuje się, że w różnych latach, różne drożdże były na topie). Chcąc robić na jednych drożdżach pilsa i portera, ja wybrałbym dedykowane bardziej do pilsa, niż do portera. Pils choć wydaje się prostym piwem, to sztuka zrobić naprawdę dobrego (mi się jeszcze nie udało), w porterze jest "bogaty" zasyp, który trochę błędów wybacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy planujesz te warki ? w jakim czasie. Może będę posiadać takie gęstwy ale w okolicach grudnia

Takie piwo chcę warzyć właśnie w grudniu i styczniu ale już teraz zamawiam surowce tylko czekam do września na świeży chmiel :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.