Jump to content
Sign in to follow this  
19Mateusz87

Jakie drożdże do Pilsa i Portera ???

Recommended Posts

Przymierzam się do uwarzenia kilku warek ;) Większość chcę zrobić na suchych drożdżach a 2 na płynnych tj. Pils i Porter Bałtycki :) Kiedyś gdzieś słyszałem, że płynne drożdże przynoszą lepsze efekty i chciałbym to sprawdzić :) Mam dylemat co do wyboru szczepu drożdży ponieważ najchętniej chciałbym kupić jeden rodzaj a gęstwę użyć w następnej warce tylko, że nie mam pojęcia czy w ogóle jest taka możliwość w tak różnych gatunkach piwa :)

Stąd też moje pytanie:

1. Jakich drożdży mogę użyć do Pilsa i Portera jednocześnie ???

2. Ewentualnie jakie drożdże suche są najlepsze do tych piw ???

Dodam jeszcze, że bliżej mi do czeskiego Pilsa niż niemieckiego ale jeśli jest możliwość wyboru wspólnych drożdży to mogę zmienić plany i przejść na niemiecką stronę ;) A tak poważnie to wiem, że odpowiedni szczep drożdży decyduje o smaku warzonego piwka wiec nie chcę mieszać i później żałować, że dane piwko smakuje nie tak jak powinno albo, że nie tego się spodziewałem np. po Pilsie :) Nie mam na tyle doświadczenia żeby po nazwie drożdży określić profil smakowy piwa i dlatego chciałbym skorzystać z cennych rad Koleżanek i Kolegów z forum :)

Cześć :

Aja w tym roku pracowałem na urquellach i też im nie mogę nic zarzucić ;)

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie da się uzyskać, mamy różne doświadczenia, smaki, w grę wchodzi również moda (śledząc forum okazuje się, że w różnych latach, różne drożdże były na topie). Chcąc robić na jednych drożdżach pilsa i portera, ja wybrałbym dedykowane bardziej do pilsa, niż do portera. Pils choć wydaje się prostym piwem, to sztuka zrobić naprawdę dobrego (mi się jeszcze nie udało), w porterze jest "bogaty" zasyp, który trochę błędów wybacza.

Kiedy planujesz te warki ? w jakim czasie. Może będę posiadać takie gęstwy ale w okolicach grudnia

Kiedy planujesz te warki ? w jakim czasie. Może będę posiadać takie gęstwy ale w okolicach grudnia

Takie piwo chcę warzyć właśnie w grudniu i styczniu ale już teraz zamawiam surowce tylko czekam do września na świeży chmiel :smilies: