Jump to content

muł w brzeczce po chłodzeniu

Recommended Posts

Czołem,

dzisiaj warzyłem 40 warkę i stało się coś czego nigdy jeszcze nie miałem.

Warzyłem imperial Stouta. Po gotowaniu chłodziłem chłodnicą zanurzeniową bezpośrednio w garze. PO schłodzeniu pod 20 stopni zrobiłem whirpool, poczekałem z 15min i zacząłem dekantować do fermentora przez nanofiltr. Po chwili filtr był tak zapchany jakimś dziwnym mułem i trochę chmielinami, że musiałem przerwać dekantacje i kilkukronie czyścić filtr z tego mułu.

Z wysłodzin robiłem od razu lekkiego stouta, który był znacznie mniej chmielony i sytuacja się powtórzyła znowu filtr całkowicie zapchany.

Przy poprzednich warkach (zawsze jednak słabsze piwa i z dużo mniejszą ilością ciemnych słodów) nigdy nie miałem takich problemów. Whirpool wychodził zazwyczaj dość dobrze i filtr często był całkowicie czysty.

Wie ktoś może co mogło pójść nie tak przy tym mocnym stoucie?

Ok ale przełom nie jest niczym nietypowym i zazwyczaj opadał na dno i nie przeszkadzał tak bardzo przy dekantacji. 

A może osadu gorącego po prostu jest bardzo dużo i słabo opada przy bardzo gęstej brzeczce? 
wczoraj gotowałem jakieś 28BLG...

coś w tym jest bo widzę ze nie jestem pierwszy który miał takie problemy:

Edited by karol1000
11 godzin temu, karol1000 napisał:

Czołem,

dzisiaj warzyłem 40 warkę i stało się coś czego nigdy jeszcze nie miałem.

Warzyłem imperial Stouta. Po gotowaniu chłodziłem chłodnicą zanurzeniową bezpośrednio w garze. PO schłodzeniu pod 20 stopni zrobiłem whirpool, poczekałem z 15min i zacząłem dekantować do fermentora przez nanofiltr. Po chwili filtr był tak zapchany jakimś dziwnym mułem i trochę chmielinami, że musiałem przerwać dekantacje i kilkukronie czyścić filtr z tego mułu.

Z wysłodzin robiłem od razu lekkiego stouta, który był znacznie mniej chmielony i sytuacja się powtórzyła znowu filtr całkowicie zapchany.

Przy poprzednich warkach (zawsze jednak słabsze piwa i z dużo mniejszą ilością ciemnych słodów) nigdy nie miałem takich problemów. Whirpool wychodził zazwyczaj dość dobrze i filtr często był całkowicie czysty.

Wie ktoś może co mogło pójść nie tak przy tym mocnym stoucie?

Używałeś mchu, albo whirlflocka? Jak się przedawkuje, to też bywa ciężko z osadami.

Nie nie używam takich specyfików :)

na razie nie potrzebowałem bo nanofiltr dawał zawsze radę. tutaj po prostu chyba osady nie osiadły za dobrze i było ich strasznie dużo. 

ogolnie jeśli tym razem niż złapie zakażenia to już nigdy nie złapie 😂

1 godzinę temu, karol1000 napisał:

ogolnie jeśli tym razem niż złapie zakażenia to już nigdy nie złapie

Następnym razem daruj sobie nanofiltr i nie będzie problemu z ewentualnym zakażeniem.