Skocz do zawartości

Filtracja po chłodzeniu brzeczki workiem BIAB.


Szagi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jak ostatnio zacząłem warzyć z zacieraniem to obie moje warki cechowały się bardzo dużą ilością osadów po chłodzeniu.

Finalnie w drugiej warce wyszło mi 16 litrów 11.5BLG zamiast planowanych (w zestawie) 21L 11.5BLG..

 

Tak się zastanawiam czy można by po prostu po chłodzeniu przepuścić całą brzeczkę (bez zabawy w dekantację wężykiem itp) przez worek nylonowy (taki BIAB ale mniejszy).

Oczywiście worek wcześniej wymoczyłbym w roztworze SaniPRO.

 

Czy ktoś coś takiego stosuje? Chmieliny po gotowaniu luzem powinno zatrzymać ale czy zatrzyma też te osady gorące/zimne i wytrącone białka?

 

PS: Z aliexpress przyszedł mi worek biab 2x mniejszy niż zamawiałem stąd szukam dla niego zastosowania :D

PS2: nie byłby to ten sam worek co użyty do zacierani!

 

Edytowane przez Szagi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nieraz filtruję hopspiderem, więc taki worek też się pewnie nada. Wystarczy, że wygotujesz go  w kotle10 min przed chłodzeniem, potem przekładasz do wiadra i lejesz przez niego brzeczkę. worek może być o tyle mniej wygodny, że musisz go trzymać rękami, ale zdezynfekowane rękawiczki powinny wystarczyć jako ochrona.

Poza tym nie musisz odfiltrowywać wszystkich osadów, część nawet dobrze, żeby została dla drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od kiedy mam worek filtracyjny to nie myślę o powrocie do dekantacji znad chmielu. Worek jest o niebo wygodniejszy i mniej brzeczki się marnuje. Ja mam worek tego typu:

Worek-filtracyjny-na-wino-zacier-nalewki

Tyle że mój jest z 2-3 razy dłuższy i taki polecam. Bez kołnierzy usztywniających. Wrzucam do garnka 5L i gotuję przed użyciem. Po przelaniu brzeczki trzeba podnieść worek i poczekać aż wszystko obcieknie. Przechylanie wora (w zdezynfekowanych rękawiczkach) na boki jest ok - przyspiesza to obciekanie. Natomiast nie polecam ściskania tego wora bo wtedy w brzeczce jest spora ilość zielonego, bardzo drobnego pyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.