Skocz do zawartości

wątpliwości odnośnie namnażania drożdży


areks1111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zrobiłem już parę warek z zestawów surowców, lecz szukam ekonomiczniejszej drogi produkcji piwa. Mam pytania odnośnie namnażania drożdży. Na Wiki przeczytałem już jak zrobić starter, aczkolwiek mam wątpliwości. Planuję kupić 1 torebkę drożdży wyeast london gdyż planuję zrobić 40-50 litrów milda max 10blg. Odpowiednio 3 dni wcześniej zrobię starter z tej torebki w litrze bądz 1,5 litra brzeczki z suchego ekstraktu 8blg. Zamierzam wykorzystać butelkę pet zdezynfekowaną pirosiarczanem sodu. czy to dobry pomysł? Czy środek jest bezpieczny dla drożdży? O ile pomysł wypali chciałbym zebrać osad z dna fermentatorów po burzliwej fermentacji. Wydaje mi się, iż to jest ta gęstwa i można by ją wykorzystać w kolejnej warce np. piwa pale ale. Planowałem zebrać ją do zdezynfekowanych piro butelek po sokach kubus ,zakręcić i włożyć do lodówki na ok 3 tyg by jak się skończy cicha ferm. milda i butelkowanie wykorzystać ją do pale ale? Czy jak tej gęstwy będzie dużo ok 200ml to musze znów robić starer? przed pale ale? Czy może lepiej ją zamrozić zamiast trzymać w lodówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zrobiłem już parę warek z zestawów surowców, lecz szukam ekonomiczniejszej drogi produkcji piwa. Mam pytania odnośnie namnażania drożdży. Na Wiki przeczytałem już jak zrobić starter, aczkolwiek mam wątpliwości. Planuję kupić 1 torebkę drożdży wyeast london gdyż planuję zrobić 40-50 litrów milda max 10blg. Odpowiednio 3 dni wcześniej zrobię starter z tej torebki w litrze bądz 1,5 litra brzeczki z suchego ekstraktu 8blg. Zamierzam wykorzystać butelkę pet zdezynfekowaną pirosiarczanem sodu. czy to dobry pomysł? Czy środek jest bezpieczny dla drożdży? O ile pomysł wypali chciałbym zebrać osad z dna fermentatorów po burzliwej fermentacji. Wydaje mi się, iż to jest ta gęstwa i można by ją wykorzystać w kolejnej warce np. piwa pale ale. Planowałem zebrać ją do zdezynfekowanych piro butelek po sokach kubus ,zakręcić i włożyć do lodówki na ok 3 tyg by jak się skończy cicha ferm. milda i butelkowanie wykorzystać ją do pale ale? Czy jak tej gęstwy będzie dużo ok 200ml to musze znów robić starer? przed pale ale? Czy może lepiej ją zamrozić zamiast trzymać w lodówce?

Ja robiłem startery w petach. Tylko tak 1l pet - max 0,5l brzeczki, bo idzie piana górą, weź to pod uwagę jak chcesz zrobić starter z 1,5l brzeczki. Ja gęstwę wczoraj zbierałem do butelki po wódzie, zdezynfekowana już była :P ale dodatkowo przepłukałem zakrętkę i butlę OXI+gorąca woda, bo to było tylko 40% :D. Po zlaniu piwa znad osadu po cichej zostawiłem około 0,3l wymieszałem, żeby rozrzedzić drożdże i zlałem przez kranik do butelki, a po burzliwej zbieram zdezynfekowaną łyżką do słoika.

 

Edit: Średnio na warkę 25-28l daję około 100ml gęstwy, czasem jak mocniejszy ekstrakt to do 150ml. Startują błyskawicznie bez żadnego startera, sama gęstwa do fermentatora i na to brzeczka.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info. a ten pirosiarczan sodu jest bezpieczny do dezynfekcji??

Ja używam piro i jestem zadowolony, roztwór piro trzymam w słoiku parę dni. Jak podano wcześniej weź poprawkę na pianę przy planowaniu wielkości startera, używam obecnie słoik o pojemności 4,5 l a i tak zdarzyło się, że przy 2 litrowym starterze piana uciekała ze sloika. Planując warkę 50l pomyśl o większym starterze, fermentacja przebiegnie sprawniej.

 

ps.

przy drożdżach płynnych zaplanuj więcej niż 3 dni na starter, samo "spuchnięcie" saszetki trwa kilka dni.

Edytowane przez bogdan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ludzi bezpieczny, dla niektórych mikrobów również. Nie wiem, co miałeś na myśli.

Czyli ogólnie bezpieczny. Jedynie jego skuteczność może być niebezpieczna.

 

 

edit:

Bogdan62, byłeś szybszy. No i mamy dwie rozbieżne opinie :P

Edytowane przez Infam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy dwie rozbieżne opinie :P

Skuteczność piro w dużej mierze zależy od czasu działania. Przy płukaniu skuteczność może być niewielka, ale działanie środka przez parę godzin daje sporą skuteczność - przy wątpliwościach, albo dla lepszego samopoczucia można wydłużyć do kilku dni. Zdarzyło mi się pozostawić nieumyty fermentator na długi okres czasu, zakwitły w nim pleśnie na ściankach i gęstwie, zawartość fermentatora wyschła, bardzo mocno przywarła do ścianek, po umyciu zalałem kilkoma litrami roztworu piro i szczelnie zamknięty fermentator pozostawiłem na miesiąc - dezynfekcja idealna, piwa robione w tym fermentatorze nie mają najmniejszych oznak infekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz w markecie ze 6 słoików do zapraw z nakrętkami, wypiekasz słoiki w 220 C w piekarniku, nakrętki wygotowujesz, przed wygotowaniem możesz je wypłukać roztworem ACE. Jak jesteś harcorowcem, to zamiast ACE dajesz roztwór z Kreta i nie ma Wacka we wsi, żebyć miał zakażenie od opakowania.

 

PS. Jakbyś chciał użyć Kreta to nie dodawaj do gotowania, bo wytrujesz rodzinę.

Edytowane przez Fredd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skuteczność piro w dużej mierze zależy od czasu działania. Przy płukaniu skuteczność może być niewielka, ale działanie środka przez parę godzin daje sporą skuteczność - przy wątpliwościach, albo dla lepszego samopoczucia można wydłużyć do kilku dni.

Ja słyszałem, że powyżej pół godziny niewiele się już zmienia, dla praktycznie wszystkich środków.

 

Jest tylko kwestia jakichś szczelin, złogów, przyschniętych brudów - te mogą rozpuszczać się dłużej. Ale też one powinny być usuwane na etapie czyszczenia, ktróry jest równie ważny jak dezynfekcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.