Skocz do zawartości

Fermentacja burzliwa zakończona po 1 dniu


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

kilka dni temu warzyłem Witbiera (6. warka) z tego zestawu: https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Witbier-zestaw-ze-slodow/192. Nie dodałem jedynie świeżej skórki z pomarańczy, ponieważ chcę ją wrzucić na cichą. Wszystko przebiegło zgodnie z przepisem. Drożdże S-33, rehydratacja według książki Palmera, wyszło 21 litrów brzeczki nastawnej, ekstrakt wyniósł dokładnie 12,5 Blg. Drożdże zadane w temperaturze 19°C, temperatura fermentacji 18°C (stała). 

Pierwszego dnia fermentacja ruszyła, wysoka piana, nieustanny ruch w rurce fermentacyjnej - wszystko tak, jak powinno być.

W drugim dniu fermentacja zatrzymała się - piana opadła, brak jakiegokolwiek ruchu w rurce. Postanowiłem poczekać.

W trzecim dniu zmierzyłem ekstrakt, który wyniósł 4,2 Blg. Z fermentora wydobywał się bardzo ostry zapach przypominający zgniłe jajka, nie zauważyłem innych oznak zakażenia. Na wiki przeczytałem, że taki zapach jest wytwarzany podczas burzliwej fermentacji, więc winą obarczyłem drożdże. Dodałem drugą saszetkę drożdży S-33 (temp. zadania 18°C).

W czwartym dniu przeczytałem gdzieś na forum, że warto w takiej sytuacji przenieść wiadro do cieplejszego miejsca (21-22°C), co też zrobiłem. 

W piątym dniu (dzisiaj) ekstrakt wyniósł 4,2 Blg. Próbka w smaku dobra, czuć drożdże. 

 

Według przepisu poziom alkoholu powinien wynieść ok. 4,5%, więc końcowy ekstrakt powinien dać wartość ok. 3,8 Blg. 

Moje pytania są następujące:

1. Czy fakt nagłego zatrzymania fermentacji po jednym dniu jest normalny?

2. Czy jest coś, co mogłem zrobić/ocenić w zły sposób?

3. Co dalej robić? 

 

Jeżeli jest coś o czym zapomniałem wspomnieć, to przepraszam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, fermentacja najpewniej jeszcze trwa.

To że Ci nie bulka nie znaczy że fermentacja ustała ale znacznie zwolniła.

Najpewniej masz gdzieś nieszczelność w fermentorze lub na rurce (w czym fermentujesz?) i CO2 wychodzi bokiem. Jest go już na tyle mało że niskie ciśnienie + nieszczelność, nie jest w stanie pokonać wody w bulkadełku.

 

Nie podnoś temperatury fermentacji za szybko. Nie w drugim dniu, poczekaj min 5 dni. Niech drożdże przerobią to co mają przerobić. Będziesz miał lepszy profil smakowy, bez zbędnych estrów, alkoholi wyższych i tego siarkowodoru.

 

Aha. Uznaje się że jeśli blg w ciągu 3 dni się nie zmienia to znaczy że więcej raczej już nie zejdzie, można przelewać, podnosić temp itp.    

 

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.