Skocz do zawartości

Automatyzacja procesu warzenia piwa  

30 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy byłabyś/byłbyś zainteresowana/y automatyzacją procesu warzenia piwa?



Rekomendowane odpowiedzi

Witamy serdecznie,

Trzech kumpli zawodowo zajmujących się automatyką przemysłową, po godzinach warzy sobie piwo w domowej piwnicy. Na tą chwilę browar jest typowo domowy, jednak ostatnimi czasy postanowiliśmy zaszczepić trochę pracy w naszym hobby. W związku z tym jesteśmy na etapie wdrażania kompletnego systemu sterowania, wyposażonego w całą aparaturę kontrolo-pomiarową, opartą na sterowniku PLC oraz panelu HMI (rozwiązanie typowo przemysłowe).

Dlatego też rozwiązała się pomiędzy nami dyskusja odnośnie zapotrzebowania takich rozwiązań w browarach domowych, mini browarach czy browarach restauracyjnych. W tym miejscu pojawiają się nasze pytania, w których prosimy o wyrażenie opinii na ten temat:

- Czy jest sens i potrzeba wdrażania takich systemów?

- Czy są osoby, które chciałby zdecydować się na takie rozwiązanie?

- Czy są osoby, które uważają temat za ciekawy?

- Czy są osoby, które posiadają doświadczenie w tym temacie i chciałby się nim podzielić?

Pozostawiamy temat do luźnej dyskusji, jesteśmy ciekawi i otwarci na każdą opinię, nawet tą negatywną ?.  W przypadku konkretnych informacji i zainteresowania tematem, zapraszamy do kontaktu przez wiadomość prywatną. Jeżeli interesuje Was nasz projekt dajcie znać w komentarzu, chętnie odpowiemy na każde pytanie ?.

Zapraszamy do ankiety ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! Całym sercem jestem z Waszym projektem:) ja zajmuję się bardziej analogowymi i tradycyjnymi sterownikami opartymi na PID i timerach, stycznikach, przekaźnikach, PWM i PT100 itp :)
Uważam że fajnie by było mieć kiedyś PLC ale to odległe marzenia :) Trzymam kciuki! Jakbym mógł w czymś pomóc, doradzić to jak w dym! Pisać! :)

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze sterowanie domowego browaru to temat zależny głównie od ceny i mozliwości.

Moim warzeniem steruje CBPi i wraz z kilkoma ssr temat jest ogarnięty. Nie znaczy ze nie pobawiłbym sie czyms innym ale nie za cene równa warnikowi

Natomiast jesli ktoś chce się zajmować browarem typu HERMS to juz trudno mówić o hobby więc i pieniądze mogą być inne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynku jest sporo gotowych systemów już. I niekoniecznie drogich. To po pierwsze. 

Po drugie badania rynku kosztują.

Macie chęci to zróbcie coś, pokażcie, choćby projekt, założenia, wtedy można dyskutować. Nie zniechęcam, ale na tak zadane pytania ni z gruszki ni z pietruszki mogę odpowiedzieć "tak" bo generalnie automatyka ułatwiająca życie nie jest zła. Takie ankiety to są dobre jak chcesz zapytać ludzi czy wolą RISa czy Pilsa i wnioski wyciągniesz a z Twojej ankiety konkretnych wniosków biznesowych nie wyciągniesz nawet jakby Ci 1000 osób odpowiedziało "tak".

 

PLC z dużym panelem z to gruby temat. Przy takim sterowaniu to pasowało by mieć ze 3 lub 4 kadzie do warzenia, zbiornik wody, fermentory z płaszczami, pompy, fermentownię. Co Ci z samej automatyki i starowania PLC jak nie masz co sterować. Zacznijcie od hardware'u. Po co PLC z wielkim panelem do sterowania temperaturą w jednogarnkowym systemie. Tutaj koszty przerosną przeciętnego piwowara domowego.

 

No ale nie wiem ci Wam chodzi po głowie i może się mylę.

  

Spróbuj popytać też producentów instalacji browarniczych czy nie potrzebują nowych rozwiązań automatyzacji czy programowania PLC.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli klient ma odpowiednie zasoby w portfelu i pasja w postaci piwowarstwa i sterowania warzelnia poprzez PLC nie zniszczy małżeństwa, to wydaje mi się że klientów znajdziesz sporo. Może i ja byłbym jednym z nich ale póki co to spełniam jeden warunek - wyrozumiała żona :D to tak pół żartem. Ale biorąc sprawę na serio to tak jak koledzy napisali - PLC z HMI jest kurewnie drogie a robi podobną robotę jak PID z chin za 50zl w zestawie z daremnym SSR. Oczywiście PLC ma nieograniczone możliwości, to nie podlega dyskusji. Podłączysz pod to co chcesz, granice stanowią wyobraźnia i pieniążki. Ja wspieram Was mentalnie i pomogę w projekcie jeśli zechcecie. Z pasji :)

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odzew!

3 godziny temu, JsKefir napisał:

Myślę, ze sterowanie domowego browaru to temat zależny głównie od ceny i mozliwości.

Dokładnie, akurat jeśli chodzi o nas to po prostu mamy taką możliwość by wykorzystać takie elementy.

 

2 godziny temu, skybert napisał:

Na rynku jest sporo gotowych systemów już. I niekoniecznie drogich. To po pierwsze. 

Wszystko zależy kto co chce osiągnąć, wiadomo można wykorzystać Arduino, RPi czy cokolwiek innego. Myślę że gotowe systemy które są dedykowane do większych czy mniejszych browarów nie koniecznie będą tanie biorąc pod uwagę wszystkie certyfikaty, zabezpieczenia czy inne wymogi które takie instalacje czy systemy muszą spełnić. Oczywiście nie chcemy tutaj rozmawiać o typowych wielkich koncernach ale rynek jest pełen małych browarów które myślę że są lub będą w przyszłości zainteresowane jakąkolwiek automatyzacją. 

3 godziny temu, skybert napisał:

Po drugie badania rynku kosztują.

Ankieta nie miała na celu badania rynku.  Chodziło bardziej o luźną opinie/dyskusję. Nikt z nas nie chce się tutaj reklamować czy oferować swoich usług.

Co do kosztów wiadomo są dużo większe nikt typowy chińczyk. Ale są pewnie osoby które posiadają większy budżet a chciałby mieć coś lepszego/nowszego. Bardzo podobnie jest w motoryzacji ludzie inwestują ogromne pieniądze w renowacje/tuning bo chcą się wyróżniać na tle innych czy po prostu to jest ich hobby.

3 godziny temu, skybert napisał:

No ale nie wiem ci Wam chodzi po głowie i może się mylę.

Generalnie chcieliśmy poruszyć zwykłą dyskusję na temat sensu stosowania takich rozwiązań. Tak jak kolega powiedział sterownik PLC daje nam praktycznie nieograniczone możliwości takie jak tworzenie całych receptur, różnych trybów sterowań, zastosowania przykładowo sterownika + serwonapędu w ramach mieszadła (tak jak w naszym przypadku), pełnej komunikacji, kontroli przepływów czy rożnych pomiarów.

 

3 godziny temu, skybert napisał:

Co Ci z samej automatyki i starowania PLC jak nie masz co sterować.

Tego nikt nie powiedział że nie mamy ale możemy mieć a że możemy wykorzystać takie elementy to je wykorzystujemy. Nie każdy warzy w zwykłym garnku bo widzieliśmy na forum sporo ciekawych rozwiązań które można by jeszcze bardziej udoskonalić/zmodernizować.

Tak więc, spokojnie i bez jakichkolwiek nacisków na nikogo ?

Pamiętajmy też że na forum są nie tylko piwowarzy domowi ale podejrzewam że minibrowary również które akurat z chęcią chciałby zaczerpnąć jakiś informacji.

3 godziny temu, Robert87 napisał:

Jeżeli klient ma odpowiednie zasoby w portfelu i pasja w postaci piwowarstwa i sterowania warzelnia poprzez PLC nie zniszczy małżeństwa, to wydaje mi się że klientów znajdziesz sporo.

Dobrze że to jeszcze nie ten stan cywilny :D

3 godziny temu, Robert87 napisał:

 Ja wspieram Was mentalnie i pomogę w projekcie jeśli zechcecie. Z pasji :)

Cieszymy się bardzo i zapamiętamy a nóż kiedyś dojdzie do jakiejś współpracy ?

 

Jeszcze raz dzięki za każdą odpowiedź i czekamy na inne opinie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów i proszę o poradę. Otóż zakupiłem taką jak niżej lodówkę do fermentacji, ponad miesiąc zajęło mi szukanie takiej gdzie wejdzie standardowe wiadro bez jakichś większych przeróbek, no i udało się. Niestety termostat w tej lodówce jest dość niedokładny, nie da się ustawić histerezy, choć zakres ma dość spory, bo od 0°C do 22°C. 

Pomyślałem, że wymienię go na słynny STC-1000, zwłaszcza że chyba nawet idealnie będzie pasował w otwór. A jak już STC-1000, to grzechem byłoby nie wykorzystać funkcji grzania, zwłaszcza że lodówka stoi w piwnicy.

Moje pytanie, co zastosować jako element grzewczy? Widziałem folie do elektrycznego podgrzewania podłóg, widziałem samoprzylepne moduły do ogrzewania luster, myślałem też o małej dmuchawce? Co byłoby najlepsze. Lodówka ma w środku wiatraczek, który cały czas pracuje i wymusza mieszanie się powietrza, więc dmuchawa nie jest konieczna, bo powietrze się przemieszcza w lodówce.

Z drugiej strony na oryginalnym sterowniku jest funkcja manualnego odmrażania i tak sobie myślę, czy przypadkiem włączenie jej nie powoduje odwrócenia procesu w lodówce, tak że środek zostaje podgrzewany. Może wystarczyłoby tą funkcję podłączyć do STC-1000 pod grzanie i by wystarczyło?

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i uwagi. Pozdrawiam wszystkich

Klaarstein.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, x1d napisał:

Stc jest ok, ludzie grzeją matami do terrarium chyba najczęsciej lub kablem grzewczym.

Tylmo czemu w tym wątku?

 

Dziękuję za odpowiedź i przepraszam, jeżeli w złym wątku, wyszukałem hasło STC1000 i wyskoczył mi ten wątek. Sorrki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kiwitom napisał:

 

 

Dziękuję za odpowiedź i przepraszam, jeżeli w złym wątku, wyszukałem hasło STC1000 i wyskoczył mi ten wątek. Sorrki

To tylko zamiłowanie do porządku :)

Wyszukiwarka na forum działa specyficznie, proponuję czasem wspierać się googlem, w tym dziale jest całkiem sporo i o stc i o grzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.