Jump to content

Jak poprawnie mierzyć temperaturę.


OnePunch
 Share

Recommended Posts

Witam drogich forumowiczów. Po dwóch latach przerwy w warzeniu, postanowiłem wrócić do tegoż zajęcia, po niebywałej piwowarskiej karierze i wyprodukowaniu trzech warek :D. Z czego jedną totalnie położyłem przez zbyt wysoką temperaturę zacierania i o temperaturę głównie chcę zapytać, ale nie tylko.

 

Jako że mamy zimę, to idą mi składniki na marcowe. W piwnicy idealna temperatura do fermentacji 9-10C.

 

Dobra, do sedna. Jak mierzyć poprawnie temperaturę podczas zacierania? Mam taki zwyczajny termometr, alkoholowy, czy tam rtęciowy. Taki żółty dryblas. W zestawie z Browamatora był. No normalny termometr w każdym razie. Popełniłem chyba błąd, bo nie zanurzałem go do temperatury, którą wskazywał, tylko gdzieś do połowy, przez co(chyba) pokazywał zaniżoną wartość. Jak należy poprawnie wykonywać ten pomiar? Zanurzać niemal cały termometr?

 

Druga sprawa, to temperatura zadania drożdży, w moim przypadku Fermentis Saflager S-23, takie żółtki, przynajmniej po opakowaniu tak można wywnioskować. Mam zamiar fermentować piwo w około 10-11C, a w instrukcji przy tych drożdżach jest napisane, aby rehydrację przeprowadzić w 21-25C, a zadać drożdże do brzeczki o podobnej temperaturze. Czy to nie za wysoka wartość? Potem jeszcze się będzie ta brzeczka chłodzić do tych 10C i co? Wszystko będzie z drożdżakami w porządku, jeśli się tak ochłodzą? Nie rozleniwią się?

 

Dobra, to chyba tyle chciałem zapytać. Ja wiem, że jakbym zapewne pogrzebał, to bym może i znalazł potrzebne mi tutaj informację, ale jestem leń i czasu nie mam. Zresztą uwierzcie chwilę szukałem i nic o tym nie wyczytałem.

 

Aha, no i ile mogę przechowywać ześrutowane słody? Gdzieś słyszałem, że do 1,5-2 miesięcy, prawda to, czy ktoś mnie w balona robił?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sposób pomiaru zależy od termometru. Poszukaj na nim napisu - albo jest "total immersion", wtedy zanurzasz aż do mierzonej wartości, albo jest podana głębokość zanurzenia, wtedy powinna być również zaznaczona linią.

Ześrutowane słody 1,5-2 miesiące spokojnie mogą leżeć, a nawet i dłużej nie powinno im zaszkodzić. Byle miały sucho.

Drożdże po uwodnieniu można powoli schładzać dolewając 2-3x po kilkadziesiąt-100ml wystudzonej brzeczki.

Link to comment
Share on other sites

O kurczę, dziękuję ci bardzo. Jest rzeczywiście napisane total imm. Robiłem kiedyś to źle xD. Ale to dobrze, teraz wyjdzie perfekcyjnie. Tak jeszcze dopytam. Jak już doleję trochę brzeczki, to wlać całość do wiadra z brzeczką o temperaturze około 10C tak? No i wtedy ten rehydrat, czy jak to się nazywa, też już powinien mieć te około 10C? Wiem, że zadaję głupie pytania, ale nie chcę czegoś nie zrozumieć, a potem zabić drożdżaki. Źle bym się czuł jako taki morderca niewinnych istotek. No a pytania głupie, bo ja w tych kwestiach też jestem na razie dosyć głupi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.