Jump to content

Przechowywanie startera


Eselchen
 Share

Recommended Posts

Cześć, w środę wieczorem 3.02 nastawiłem starter, który się kręcił do soboty. Miałem awarie kociołka i warzenie musiałem odstawić. Czy starter może poleżeć w lodowce 5-6 dni? Zlać płyn znad drożdży? Drożdże to FM41.

Edited by Eselchen
Link to comment
Share on other sites

Niech leży w lodowce ile tam musi leżeć, przed warzeniem, tak ze 2 dni wyjmij je z lodówki, niech spokojnie się zagrzeja do temperatury pokojowej, zdekantuj brzeczkę i dodaj świeżej brzeczki, np 10blg i kręć na nowo. Ja bym tak zrobił.

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o generalne zasady to ta bym jednak wylał piwo (to już takie zielone piwo) od razu znad drożdży,  przemył je gotowaną wodą, RO lub destylowaną ze 2 razy i przełożył do słoika,  lekko zamknął i do lodówki. W takiej postaci można przechowywać tygodniami.  Drożdże powinny być w lepszej kondycji i łatwo wyczuć gdy coś jest nie tak. Przy takim sposobie przechowywania nie musisz się martwić o zepsucie (choć czasem się zdarza) i czas nie nagli. Później oczywiście starter od nowa na świeżej brzeczce. 

 

Ale gdy faktycznie masz warzyć za 5 dni to sposób @Robert87 też może być.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli robiłeś starter z całej paczki drożdży płynnych lub suchych to na 12 litrów, drożdży będzie wystarczająco dużo.  Powinny ruszyć spokojnie.

Wyciągnij drożdże wcześniej a po uwarzeniu i schłodzeniu brzeczki odbierz z pół litra i dodaj do drożdży i z godzinę pokręć na mieszadle.    

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.