Skocz do zawartości

Weryfikacja autorskiej receptury - AIPA / Hazy IPA


Szagi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Przygotowuję się do kolejnej warki i chciałbym wykorzystać to wszystko co mam obecnie u siebie na chacie (następnie wrócę do warzenia z gotowych zestawów).

 

Przygotowałem wstępnie taki plan:

https://brewness.com/pl/recipe/chinook-citra-simcoe/view

 

image.png.6c716546b3b7ee436e2c029d33d17d4d.png

Zacieranie jednotemperaturowe w 68 stopniach metodą BIAB. Brewness wykazuje 15 BLG i 40 IBU.

Do tego 2x saszetki drożdży Verdant IPA od Lallemanda - fermentacja w 17 stopniach w lodówce.

Docelowo chcę by była to taka soczysta chmielowa AIPA / HAZY (bez zabawy w chmielenie na burzliwej itp).

 

Chciałbym aby doświadczeni koledzy przejrzeli i zweryfikowali.

Dodatkowo moje pytania:

1) Płatki pszeniczne - błyskawiczne czy 16% zasypu to za dużo?

2) Czy z takim rozkładem chmieli planować hopstand? 

- założenie jest takie by 20g chinook trafiło w woreczku muślinowym i po wyłączeniu palnika został wyciągnięty, cała reszta chmieli w hopspiderze + hopstand 20 min w 80 stopniach.

 

PS: dobór surowców wynika głównie z faktu ich posiadania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię podobne bardzo IPY do tego przepisu, co rozpisałeś, tylko że bez chmielenia na zimno. I za radą kolegów zacząłem dawać Chinooka na 40 minut zamiast na 60 - nie wiem, czy to placebo, ale wydaje mi się, że jest fajniejsza goryczka. Tylko dać trochę więcej, żeby wyszło tyle IBU, ile projektujesz. Praktycznie zawsze 5kg/1kg Pale Ale/Pszeniczny, ale słód, nie płatki, więc tutaj nie wiem, jak to wpłynie.

 

PS Dlaczego aż dwie paczki tych drożdży? Nie napisałeś, ale będzie to ok. 20l warka? Jedna paczka to 11g, a producent zaleca 50-100g/hl, czyli 10-20g/20l w takim ekstrakcie. Miałeś problemy z underpitchingiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak się to wrzuci w kalkulator, to ja bym powiedział,  że jest wątpliwość, czy dwie paczki to nie za mało na 20 l. Pewnie uciągną, ale pytanie, czy bez problemów.

 

Co do chmielu - ja bym nie wyjmował tego chmielu w woreczku. No i bym dał więcej chmielu w ogóle, ale to już kwestia gustu (ja przy tego typu IPA bym celował w jakieś 20g/l).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sobieslaw napisał:

Dlaczego aż dwie paczki tych drożdży? Nie napisałeś, ale będzie to ok. 20l warka? Jedna paczka to 11g, a producent zaleca 50-100g/hl, czyli 10-20g/20l w takim ekstrakcie. Miałeś problemy z underpitchingiem?

 

Tak jak pisał @Łachim zacząłem ostatnio dodawać więcej drożdży i efekty są dużo lepsze - to co polecają producenci to jest niezbędne minimum.

 

53 minuty temu, Łachim napisał:

Co do chmielu - ja bym nie wyjmował tego chmielu w woreczku. No i bym dał więcej chmielu w ogóle, ale to już kwestia gustu (ja przy tego typu IPA bym celował w jakieś 20g/l).

 

No ale jeżeli chcę robić hop-stand to goryczka może mi się dużo wzmocnić jeszcze z tego co czytałem - chciałbym aby na hopstandzie wyciągnąć max aromatu z chmielu bez zbędnego wzmacniania goryczki.

 

PS: nadal kwestia otwarta to ilość płatków pszenicznych w tym zasypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do chmielu to bym dodał w trakcie chłodzenia więcej i dodatkowo na zimno, przy dobrym cold crashu nie powinno być większej goryczki (a tak naprawdę szorstkości, bo nie jest mowa o IBU).

 

Co do płatków pszenicznych to sporo, ale czemu nie? Ale nie mam tu dużo do powiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Szagi napisał:

 

Tak jak pisał @Łachim zacząłem ostatnio dodawać więcej drożdży i efekty są dużo lepsze - to co polecają producenci to jest niezbędne minimum.

 

 

No ale jeżeli chcę robić hop-stand to goryczka może mi się dużo wzmocnić jeszcze z tego co czytałem - chciałbym aby na hopstandzie wyciągnąć max aromatu z chmielu bez zbędnego wzmacniania goryczki.

 

PS: nadal kwestia otwarta to ilość płatków pszenicznych w tym zasypie.

No to ciekawa sprawa, sam może zacznę eksperymentować z większą ilością drożdży, bo zawsze dawałem tyle, ile przewiduje producent i nie narzekałem. Co się konkretnie polepszyło, kiedy zacząłeś sypać więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatniej mojej warce na US-05 pierwszy raz miałem legendarną pianę na 5CM + szybki start fermentacji.

Wcześniejsze warki na tych drożdżach miały długie lagi + symboliczną pianę.

 

Dodatkowo wydaje mi się że profil jest czystszy ale na to również ma wpływ lepsza kontrola temp teraz.

 

Polecam kalkulator: https://piwko.com.pl/kalkulator/ilosc-drozdzy-do-fermentacji

Zgodnie z nim do mojej przykładowej receptury brakuje 25mld komórek by stosunek mld/L/°P wynosił pożądane 0.75.

 

Ktoś na forum już mi pisał że overpitching ma mniej negatywnych skutków niż underpitching.

Edytowane przez Szagi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.